Шефът на ДКЕВР Константин Шушулов (вляво) обясни, че ако отоплителният сезон вече е започнал, ще се наложи да се направи извънредно отчитане на уредите, което ще се плати от топлофикациите. |
Извънредното отчитане излиза по 4-5 лв. на радиатор в зависимост от фирмата за топлинно счетоводство. "Нямаме нищо напротив - ако ни платят, можем да отчитаме и всеки месец", коментира шефът на Асоциацията на фирмите за топлинно счетоводство Тодор Кузманов. В деня на промяната на цената обаче няма как да се засекат уредите на всички абонати. Според него по-вероятно е да се прегледат сметките на всеки клиент за предишната година, за да се види горе-долу какво е било потреблението му за месеца на промяна на цената. "Не вярвам топлофикациите да поемат разходите за извънредно отчитане, защото след това пак трябва да вземат тези пари от потребителите", коментира Кузманов.
През последните 10 г. цената на парното е била променяна в средата на лятото, когато няма отопление и когато консумацията за предишната зима вече е била измерена. Единственото изключение бе през ноември 2006 г., когато изравнителните сметки бяха измерени по неточен начин.
Вчера депутатите от енергийната комисия в парламента отхвърлиха предложението на Рамадан Аталай от ДПС да има обща сметка за парното в блоковете с длъжници. Депутатът се опита да прокара поправка в Закона за енергийна ефективност. Според предложението му топлофикациите имат право да спират топлото във всеки блок, ако 2/3 от жителите му не се издължават редовно. За да им бъде пуснато отново, задължително трябва да правят асоциация на етажната собственост и да плащат обща сметка. Депутатите възразиха, че такъв насилствен начин за сдружаване противоречи на конституцията. Аталай пък даде да се разбере, че ще вкара предложението си в пленарната зала.
Вчера общината обяви, че ще търси друг снабдител на столичната топлофикация с природен газ, за да договори по-изгодни условия. "Започнахме разговори с "Газ дьо Франс", съществуват и други възможности, но преговорите са на твърде ранен стадий", съобщи кметът Бойко Борисов. Обяснението на главния секретар на общината Росен Желязков бе, че при сегашния либерализиран пазар на газа няма проблем горивото да се купи от друг доставчик и на "Булгаргаз" да се плати само преносна такса. Проблем бил да се намерят свободни квоти.
Задочният спор между общината и енергийното министерство продължи и вчера. Миналата седмица енергийното министерство предложи да прехвърли на общината безвъзмездно целия си дял в дружеството, ако София поеме държавните гаранции по кредитите за столичното парно. "Министър Петър Димитров много добре знае, че ние не можем да поемем гаранциите по заема. Те са дадени с решение на НС, което трябва да бъде отменено", коментира Борисов. Според него целта на поредната оферта на държавата е да се извличат политически дивиденти на гърба на столичани и общината. "Гарантирането на такава сума в момента е невъзможно и заради закона за общинския дълг, който позволява на София да поема гаранции за суми до 5% от собствените приходи - или около 25 млн. лв.", обясни Борисов.
------ПОД ПАРА
Общото събрание за увеличаване на капитала на "Топлофикация-София" с 55 млн. лв. ще е на 28 октомври. Веднага след придобиването на контролния пакет акции във фирмата София ще започне подготовка за избор на консултант по приватизация на дружеството. София няма да продава 100% от дружеството, а ще запази общински дял в него и ще въведе изискване за взимане на отделни решения с единодушие, за да гарантира обществения интерес, обясни още Желязков.