България не успява да се справи с проблемите при обществените поръчки и това все още буди безпокойство в Брюксел. Това стана ясно вчера след срещата на шефа на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер с министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова и главния прокурор Борис Велчев.
Българските данъкоплатци са били ощетени с 1.3 млрд. лв. за година само от корупцията при обществените поръчки, показва изследване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), огласено преди дни. Сумата е съизмерима с парите, които трябваше да дойдат в България за пътища от европейските фондове. Загубите идват основно от това, че процедурите са опорочени и големи възложители като ведомствата, общините и държавни фирми невинаги избират най-изгодната оферта.
От ОЛАФ са посочили, че в сферата земеделие най-видимо се забелязват подобрения при идентифициране и проследяване на недобри практики при усвояване на европейски средства. Дадена е положителна оценка за мобилизирането в прокуратурата.
"Разговорът, който имах през април с г-н Брюнер, бе толкова тежък, че ми се ще никога български политик да не става свидетел на констатации като неговите", призна Гергана Грънчарова едва вчера. Но изтъкна, че този път разговорът е бил коренно различен от предишния и това показва, че поне частично сме предприели правилни управленски решения.
Междувременно помощник държавният секретар на САЩ Чарлз Снайдър препоръча на вътрешния министър Михаил Миков България да представи няколко конкретни случая срещу известни престъпни фигури. Снайдър припомнил, че най-доброто противодействие на престъпността е следенето на финансовите потоци и препоръчал да обмислим законодателни промени в тази посока, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Миков замина за САЩ след шумна акция в Дупница. Бизнесмените Пламен Галев и Ангел Христов обаче засега се разследват само за изнасяне на служебна информация - протоколите, в които пише, че нищо незаконно не е открито при обиските в домовете им. В града са образувани 6 досъдебни производства, 4 са срещу неизвестен извършител.
|
|