Министърът на отбраната Николай Цонев и екипът му загубиха и втората битка за прокарване на нов закон за отбраната вчера.
Настоящи и бивши експерти по сигурността, зам.-министри от МВР и МВнР, депутати и съветници по отбраната на президента дискутираха обновения вариант за нов армейски закон. Почти всички се обединиха около това, че с този проект се избързва, има още много конфликтни точки и е необходимо дълго обсъждане. "Законът за отбраната е с обществена значимост и от национално значение. Не бих си позволил да прибързвам да го внасям в МС съвет, без да съм убеден, че обществото има положително отношение към него", заяви Цонев. Само преди няколко дни той бе категоричен, че законът ще е в МС още този четвъртък.
Депутатите от комисията по отбрана Асен Агов (СДС) и Илко Димитров (БНД) обясниха на министъра, че е по-добре законът да не влиза в този вид, при това в момент, в който парламентът ще гласува бюджета за следващата година.
Становището на президента не е и не може да бъде променено, тъй като са направени само малки козметични промени, които обаче не променят съществено нещата, обясниха за "Сега" от екипа на президента. Преди главнокомандващият на БА Георги Първанов заяви, че ще наложи вето, ако законът бъде приет в този вид.
Първанов бе ядосан най-много, че му бяха орязани правомощията да възлага и да получава информация директно от ГЩ. Поправеният вариант вече пък директно погазва Конституцията. Предвижда се създаване на Върховно главно командване, което да ръководи действията при война. А според основния закон върховен главнокомандващ е президентът.
От президентската администрация твърдят дори, че в социалната сфера проектозаконът е по-лош и от действащия в момента. Сега например се изискват 10 години, за да има право един военен да се сдобие с жилище. Новото предложение е това да става след 15 г.
Според бившия началник на ГЩ ген.-лейтенант Аню Ангелов не може да се приема нов закон за отбраната, преди да има одобрена национална стратегия за сигурност.
Кофти...
Ако потрети, може и да му ритнат столчето.