На тържествено събрание по случай Деня на будителите в СУ Съюзът на учените връчи традиционните си годишни награди за високи научни постижения. |
В момента преподавателите и учените са около 19 000. Средната възраст на новоизбраните доценти е 48 г., а на професорите - 58 г., обяви председателят на Висшата атестационна комисия акад. Петър Кендеров. Ако заплащането се запази на сегашните нива, то в следващите 5 години броят на лекторите и изследователите ще намалее два пъти, прогнозира зам.-министър Добрева.
По данни на синдикатите към юли средната заплата на научния състав в БАН е 698 лв., а професорите в държавните университети получават от 800 до 1300 лв. Асистентите и младите учени пък имат по-ниски заплати от стипендиите на докторантите, които от 1 юли са 450 лв. Именно това бе и един от мотивите, с които Добрева аргументира предложението си. Според нея след първата стъпка с увеличението на докторантските стипендии сега трябва да се направи и втората стъпка за въвеждане на минимални заплати за преподавателите и учените. Подобна мярка беше предприета спрямо учителите. От юли минималните доходи на младите педагози вече са 450 лв.
В ОЧАКВАНЕ
МОН е поискал бюджетът на държавните висши училища за следващата година да е 420 млн. лв., което е с около 100 млн. лв. повече спрямо финансирането за 2008 г. Очаква се издръжката на 1 студент да се повиши на 1200 лв. при 980 лв. за т.г. Все още обаче не е ясно какъв ще е бюджетът на вузовете. В осъвременяване на материалната база на университетите за последните 3 години са вложени 160 млн. лв., каза още Ваня Добрева.