:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,866
Активни 658
Страници 26,769
За един ден 1,302,066

Словения спъва Хърватия за ЕС

Полицията в Загреб регистрира поредното показно мафиотско убийство
Снимка: в."Национал"
Хърватски полицаи правят оглед на белия джип "Ланд Ровър", в който бе намерено тялото на убития шеф на охранителната фирма Lupus Адриано Чупич.
Словения изпълни заканата си, отправена преди повече от две години към Загреб, и завчера, като държава-членка на ЕС, обяви, че налага вето върху отварянето на четири нови преговорни глави с Хърватия.

Причината за предприетите от Любляна рестриктивни мерки е породена от стар граничен спор. Той датира от началото на 90-те години на миналия век, когато бившата югославска федерация започна да се разпада на съставните си части. След поредица от трудни преговори Словения и Хърватия маркираха сухоземните, но не можаха да постигнат разбирателство за морските граници. Ябълката на раздора между Любляна и Загреб продължава да бъде акваторията на Адриатическо море, на което и двете бивши югорепублики имат излаз, съобщават местните медии. В началото на тази година Хърватия установи забранена за риболов зона в Адриатическо море, като забраната се отнасяше и за Словения, и за Италия - страни-членки на ЕС. Двете държави се противопоставиха на това решение, а Брюксел даде ясно да се разбере, че преговорите за влизане на Хърватия в общността могат да бъдат замразени. В резултат на това хърватският сабор(парламент) вдигна забраната през месец март.

Въпросът изглеждаше приключен, докато Франция, сегашният председател на ЕС, не предложи да се отворят още пет преговорни глави с Хърватия. В документите към тези глави от хърватска страна са били приложени карти, съгласно които има разминавания в държавната граница със Словения именно в същия регион на Адриатическо море, който беше затворен за риболов от Загреб. Затова Словения поиска редакция на документите, която Хърватия поне засега окачествява като абсолютно неприемлива.

Междувременно, докато хърватската полиция се занимава с изясняването на обстоятелствата, при които бяха извършени убийствата на собственика на в. "Национал" журналиста Иво Пуканич и неговия колега Нико Франич, в Загреб завчера бе извършен още един показен разстрел. Убийството на Адриано Чупич стана ден след арестуването на десет заподозрени за ликвидирането на Пуканич и Франич, сред които бяха и братята Роберт и Лука Матанич. В квартал Савица на хърватската столица в бял джип "Ланд Ровър" беше намерен мъртъв, прострелян с два куршума в главата Чупич, който е един от шефовете на местната охранителната фирма Lupus. 34-годишната жертва е бивш военнослужещ от "Тигрите" - специалните части на хърватската армия и ветеран от войната в бивша Югославия, припомня в. "Ютрани лист". След убийствата на Пуканич и Франич хърватските власти обявиха война на организираната престъпност, за да не попречи тя на присъединяването към ЕС.

Оценка

Европейската комисия (ЕК) дава положителна оценка на реформите, предприети до момента от Турция по пътя й към ЕС. Брюксел изразява надеждата, че Анкара ще продължава да полага усилия в тази насока, тъй като има още проблеми, които чакат решение. Турция е основен стабилизиращ фактор на Балканите и може да играе важна роля в региона и Европа. Тези констатации са заложени в проектодоклада за напредъка на страните кандидатки за членство в ЕС, отбелязва "ЕЮ Обзървър". Кандидатите за членство в общността трябва да извършат политически, икономически, социални и регулаторни реформи, за да приложат европейските директиви. Само така те могат да бъдат равностойни на останалите страни-членки, припомня изданието.
3
2654
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
01 Ноември 2008 15:06
Дали България ще наложи по подобен начин начин вето за приемането на Турция? (има за какво)
01 Ноември 2008 15:08
Отдавна е поставено изискването да се разплатят по имотите на тракийските бежанци.
02 Ноември 2008 19:10
тия па
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД