Манрико,
Тия Обамови идеи (за здравна реформа) са вече обстойно разработени в литературата, има детайлни анализи, вкл. резюмирани от нобелиста икономист П. Кругман в "Съвестта на либерала" (2007).
Аз съм ги преразказвал на форума много пъти последните две години.
Води се широка обществена дискусия по тях, особено около трите ТВ дебата през последните два месеца.
Слагаш цитатче на английски, надявам се четеш криво-ляво на тоя език. Прочети изказването на консервативния професор по-горе и си помисли малко.
Колкото до икономическите мерки - те нямат алтернатива и вече се започнаха от администрацията на Буш. И фин. стабилизация, и стимулационния план са в ход. Но за Буш те противоречат на логиката на цялото му управление и са признание за неговия провал.
И данъците, които просто ще върнат положението при Клинтън (39.6% за горната категория доход - сега е 35%), нямат алтернатива. При Клинтън средната класа беше по-богата и платежоспособна, богатите - малко по-бедни, но имаше силен растеж на основата на новите технологии и рекордни инвестиции, ниска безработица и грамаден бюджетен излишък (700 млрд в 1999).
Общото здравно осигуряване (което съшествува във всички богати страни освен Америка) е мъчено неуспешно да стане факт още в 1948, 1973 и 1993 г. Причината за провала е, според Кругман, расизма на белите консерватори. Сега вече не търпи отлагане и има широк консенсус и воля за реформа. Но има и по-малки неща - например идеята на Обама да поевтини със субсидия за работодателя нашия план с 1000 дол. за нас без друга промяна е много добра за нас. Парите идват от поевтиняване на процеса, елиминиране на разхищенията в сегашната система.
Положението в образованието също е майка си и баща си - за нас специално има значение цената на висшето образование в частните университети. В момента - четвърта година - вече ни струва 54 хиляди долара годишно - една част си плащаме, дават му и стипендия от Карнеги Мелън, но не много голяма - не сме бедни, и прави и заеми, повечето държавни с ниска лихва и гратисен период. Плащаме от джоба си над две хиляди долара на месец. А плащам и данъци като поп - преполагам повече от дохода ти, и нищо от тия масрафи не ми се опрощава. Обама предлага да ми ги намали с до 1000 дол. и да увеличи държавната субсидия за образованието, да поевтини поне малко колежа, да увеличи стипендията и държ. заеми.
За много други родители пък има значение, че за да учат децата им в хубаво основно и средно училище и да имат шанс в живота, трябва да живеят в квартал с цени, които не могат да си позволят - това е и причината за милиони банкрути с ипотеки - днес розовия ФТ излезе с уводна статия как само една банка - Дж. П. Морган Чейс - щяла да преструктурира три милиона ипотеки. Държавата ще работи да няма кофти училища - сложна задача, но крайно наложителна. Изискваща и много ентусиазъм.
Избирането на Обама ще има и огромно значение за освестяване на черните американци и др. малцинства да се учат и да работят. Нямаш представа с каква надежда чакат вторника и колко се страхуват, че ще бъдат пре*бани с някакви машинации.
Единственото, което ни предлага Маккейн, е да ни увеличи цената нз здравеопазването на семейството с 4 хил. долара - като обложи с данък фирмата за сегашния ни план (и значи тя да го изостави в тая ресеция) и ни даде 5 хил. субсидия да си купим сами на пазара (където сега същия струва 12 хил.) и хипотетично рискуваме да ни откажат заради "предсъществуващо заболяване" и при всички случаи да имаме неизвестни финансови проблеми при бъдещо лечение. Маккейн ще ми намали данъците със 150 долара, а на милиардерите ще ги намали с милиарди.
Никога от Първата св. война досега не е имало случай управляваща партия (в белия дом) да спечели избори по време на рецесия. Никога обаче не е имало и такова масово въодушевление, такава политизация и рекордна изборна активност (вж. предварителното гласуване), такъв брой доброволци и толкова много пари за кампания, събрани от толкова много дребни дарители.
Редактирано от - Чичо Фичо на 01/11/2008 г/ 17:41:30