:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,217
Активни 736
Страници 27,120
За един ден 1,302,066

US банки дължат $40 млрд. на мениджърите си

Снимка: Ройтерс
Унгарец тегли пари от банкомат в столицата Будапеща. Премиерът Ференц Дюрчани обяви вчера, че Централната банка може да свали лихвите скоро, за да подобри бизнес климата в страната. Унгария бе силно засегната от финансовата криза. Властите се надяват икономиката да се стабилизира с отпуснатия заем от над 25 млрд. долара от МВФ, ЕС и Световната банка.
40 млрд. долара дължат на топмениджърите си американските банки, които пострадаха от финансовата криза и получават помощ от федералния резерв, писа в. "Файненшъл таймс". Парите са от бонуси и специални пенсионни осигуровки, които са договорени за ръководството на банките. "Голдмън Сакс" например дължи 11.8 млрд. долара, "Джей Пи Морган" - 8.5 млрд. долара, а "Морган Стенли" - между 10 и 12 млрд. долара. Някои банки дори дължат по-големи суми на изпълнителните си директори, отколкото на целия си останал персонал.

Властите в Хонконг обмислят да дадат на съд банки, чиито служители са заблуждавали инвеститорите и са им продавали облигации, гарантирани от фалиралата "Лемън Брадърс", съобщи АФП. Подобни случаи имало в 14 банки, а жертви са възрастни хора, на които брокерите не са обяснили рисковете. Те са изгубили между 13 и 260 хил. долара. Вчера жители на Хонконг организираха голям протест срещу тези банки.

България, Румъния, Хърватия, Сърбия и балтийските държави ще бъдат следващите жертви на финансовата криза, прогнозира в свой анализ американската агенция Стратфор, цитиран от БГНЕС.
28
2257
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
01 Ноември 2008 08:11
Горките, гладни ли стоят сега?
01 Ноември 2008 09:04
А ние си мислим, че безотговорнастта е нашенско явление. Не е ли редно именно тези "топ" мениджъри, допуснали катастрофата, да дължат на банките (или по-точно на клиентите им) равностойността не причинените по тяхна вина загуби?!
01 Ноември 2008 09:25
Извеждат ги на стадиона за състезания по спортна стрелба и точка!
01 Ноември 2008 09:42
Започвам да схващам къде ще отидат милиардите на американските данъкоплатци... докато едни веят знаменца, захласнати по шоуто, което им спретнаха, наречено "поредните избори", други пълнят гуши...
Бог да пази Америка!
01 Ноември 2008 14:11
Що квичите , бре - нали искахте американската мечта, ябълката , страната на неограничените възможниоси, ала-бала .... Ето ви я !
Сега всички у кюмуро и почват да строят комунизъм с тази посевместна национализация и дълбока криза , която тепърва започва.
Държава , която от един Путин за мандат и половина стигна до тук , кво да говорим.
01 Ноември 2008 19:14
В това финансово цунами, България може да загуби с лекота всичките милиарди, които по поръчка на своите западни ментори държи в чужди банки. Е какво да се прави, модерни времена, мегабандитите изяждат спестяванията на милиони само за секунди и обричат на глад и мизерия милиони. Такива евроатлантически ценности, каквито цялата човешка история не познава. И всички тези безобразия не идват от исток, те идват от най-цивилизованите, най- демократичните, най силните. Трябва ли Бог да благослови Америка за всичките и безобразия.????
01 Ноември 2008 20:24
Имах пред вид народецът й Спартак, не гомньовците от уолстриит... Защото ще плащат яко, а едва ли издържат на глад...
01 Ноември 2008 20:41
Пълна мизерия за всички дето работят в Голдмън Закс .
Ние тук в България живот си живеем
01 Ноември 2008 21:23
Тоя Закс да не заксонец бе? Свири ли на заксофон?
02 Ноември 2008 03:47
Ако падането на Берлинската стена и разпада на СССР бяха края на комунизма (който всъщност си беше тоталитаризъм), то сегашните сривове на борсите бележат краха на капиталистическата идея. Тя е безнадеждно опорочена. В крайна сметка управляващи се оказаха някакви корпорации, водени от сляпа алчност и чието съществуване се е превърнало в самоцел. За днешните управляващи съдбата на хората не значи нищо, интересуват ги само печалбите. А сега в Германия отново четат "Капиталът" на Карл Маркс, как се повтаря историята
02 Ноември 2008 07:08
Тоя Закс да не заксонец бе?


Sachsen. На немски си се произнася Заксен. И като се има предвид откъде са основателите....


02 Ноември 2008 08:45
И комунизмът и капитализмът са много добри като мисловни конструкции. В такива едни конструкции хората са идеални. Реалността, обаче е съвсем друга.
Според комунизма (поне този, който имахме) хората трябва да с трудят окрилени от идеи, без да имат кой знае какви материални стимули. Централното планиране обхваща всичко включая и тоалетната хартия, пазарът има много ограничена роля. Няма никаква конкуриренция.
разбира се за едно общество излязло от войната и изграждащо своята индустриална база тези идеи са добри. Ентусиазмът на бригадирите след 1944г. направи чудеса - за 2.8 години бе построен Дунав мост 1 , Димитровград, проходът на Републиката и много други неща. (сега 4 км Околовръстно шосе го правят 4 години и 1 км метро японците го пробиват 3 години - навремето бригадирите с кирки и лопати по-бързи щяха да го пробият) В един момент, обаче ентусиазмът се изпарява. Централното планиране на пазаря става много тромаво. Докато производствата в началото не биха издържали на конкуренция, след известно време тя се налага. Ето тези неща изискваха промяна.
Според теорията на либералния капитализъм пазарът регулира идеално, няма нужда от друга намеса, неговата издънка монетаризма ни казва, че икономиката може да се управлява чрез парите, а не обратното парите да са функция на икономиката (както е при Маркс). Забогатяват най-трудолюбивите, най-инциативните и най-способните. Частната икономика е по-ефективна от планираната държавна. Това може да е вярно, ако разполагаме с идеални хора, които не ламтят за забогатяване, ако се печатат само толкова пари, които да отговарят на произведените стоки. Само, че това не е така.
Сега ние наблюдаваме краха и на тези идеи. Либерализмът рухна.

02 Ноември 2008 09:31
Чичо Чифутчо , май най-добре е да се казва "Съкс"
02 Ноември 2008 09:32
За комунизмът не си прав, Марксе.
Не е вярно, че хората там трябва да се трудят, окрилени от идеИ.
Те трябва да се трудят, но окрилени само от една идея, идеята на някой си, па бил той и Маркс. Всички други идеи им се избиваха от главите с по-силни удари и дори се вземаха мерки срещу възникването на някакви нови.
Запомни го това- една единствена идея и пълна забрана за нови и различни идеи.
Това е смъртта на комунизма- забрана на мисленето, забрана за генериране на нови идеи, забрана на всякакви творчески и критически дискусии, забрана на всякакво творчество. Създаване на общество без творчески потенциал.

02 Ноември 2008 10:51
Mrx++
Само една малка добавка, ако позволиш: пазарът регулира идеално, ако на него не присъстват мастодонтите-монополисти... в това число и финансовите монополи - тези, които от прекомерна лакомия скапаха наскоро една "желязна" икономика, а скоро и у нас...

Редактирано от - Пламен Пенев на 02/11/2008 г/ 10:53:18

02 Ноември 2008 11:28
Предполагам, Пламене, че под пазар разбираш свободен пазар. Но на свободния пазар не се ли стига закономерно до монополи, които в крайна сметка го срутват?!
Значи изходът е в регулирания пазар, но само до степен да не се допуска монополизъм във всичките му сфери. За планираната икономика няма какво да говорим - тя се е проваляла навсякъде именно защото няма никаква пазарна свобода.
02 Ноември 2008 12:44
И съжденията за капитализма ми се струват погрешни
Всички знаем, че при капитализма човек за човека не е брат, а вълк, капитализмът е сроден с канибализма, но не изяжда жертвите, а изпива кръвта им и жизнените им сокове, като оставя нещастниците на фотосинтеза в старчески домове.
02 Ноември 2008 13:08
Не знам trakAtrak... ако си вадим заключения от историята - изглежда, че монопола наистина е отрицание на свободния пазар.. нещо като плановата икономика...
Но си мълча, защото нали това са ни кумирите днес... заедно с Азис.... А и ме е страх да не ме нарече някой "червен дудук" или "руска флигорна"

Редактирано от - Пламен Пенев на 02/11/2008 г/ 13:11:29

02 Ноември 2008 15:04
Gozambo
Не е вярно, че хората там трябва да се трудят, окрилени от идеИ.
Те трябва да се трудят, но окрилени само от една идея, идеята на някой си, па бил той и Маркс.

Когато някакво действие (трудът в нашия случай) се базира върху идеи, не може да има много идеи, защото се получава хаос (бял шум) - работата ( това се знае и от физиката) е насочено действие, другото е ентропия, и само една идея може да насочи отделните елементи на обществото.
Когато стимулът е забогатяването, тогава насоченото действие не се определя от идеите (те имат второстепенна роля) и тогава могат да се позволят много идеи.
Когато се базира небалансирано само на идеите се получава стагнация, каквато се наблюдаваше през 80-те в соц. лагера, няма опресняване на идеите, обратно, когато небалансирано се набляга само на материалния стимул се получава това, което се получи сега - криза.
02 Ноември 2008 16:36
Фичка , името Sachs произлиза от Заксенхаузен където е живял някога този еврейски род . Там е и известния трудов лагер а има и още останали роднини .
Тебе като много сведущ по еврейските въпроси би трябвало да ти е известно .
Ако ли не помоли сина си утре да пита работодателя си дали е така , май че там работеше ако не ме лъже паметта освен ако не е вече там , че то при тия съкращения не се знае ..........
02 Ноември 2008 16:52
А Заксенхаузен вече произлиза от Закскобурггота?
02 Ноември 2008 17:40
Фичка защо отегчаваш форумците както винаги : Едното се пише Goldman Sachs
а другото се пише Saxe-Coburg-Gotha (някъде е Cobburg )
И понеже нашия (т.е. вашия) евреин е ешкеназим правилния прочит е Закс както да речем sieben (зийбен - седем) нищо че се пише със S .
Я по-добре остави тия неща ами кажи тея приятели заедно с Морган Стенли вярно ли се опитват да сменят резбата и да станат търговски банки вместо инвестиционни ?
02 Ноември 2008 17:46
А името на Сакскобургготски е навлязло последните години пресзангло американската му транскрипция вместо прес немската.Освен това той се родее с кралица Виктория и дори самият Симеон е казвал че по употребяваният правопис е Saxe a не Sachs
02 Ноември 2008 18:29
Марксе,
такива каши бъркаш, че е трудно да ти се анализира мислата.
Работата е подчинена на необходимостта да се яде, да се оцелява. И това не е измислено нито от комунисти, нито от капиталисти. Няма избор между това да се работи или да не се работи.
Видовете производства, новите отрасли, разделението на труда, новите професии, новите продукти, организацията на труда, до готовата продукция, всичко това се движи от върховете на науката и от много, много нови идеи. Дотук социализмът няма никакъв принос в историята. Всяко едно производство, всеки вид труд го е изкопирал от мястото, където бъка от идеи, които вече са материализирани и доказани.
Идеята на комунизма, единствената, ликвидира всички останали и води до творческо безплодие на обществото. И тя не е точно в производството, а в преразпределението.
"Опресняване на идеи", такъв термин може да се роди само в главите на хора, в които комунистическата репресия е изгладила мозъчните гънки.
Интересно ще е да ни обясниш какво точно представлява процесът- ОПРЕСНЯВАНЕ НА ИДЕИ?
Ти хем твърдиш, че при комунизма била една идеята, а после твърдиш, че се налага да опресняваме идеИ, множество идеи.
02 Ноември 2008 18:32
кайн секс, кайн фюнф... / избрани цитати/
02 Ноември 2008 19:27
Камуняците правилно се ориентираха, че щом производството им се базира на идея, потреблението трябва да стъпи на същата основа. Колко му е докато лапваш марципанче да си мислиш, че е шоколад. Или докато махаш на самолетчето, дето вози нягого към далечни и интересни места, да си мислиш че си вътре. Ако си любознаъелен, може даже да прочетеш в книжката колко им е тежко на дечицата там където отива самолетчето. Защо не можа да се осъществи на практика тази прекрасна идея да има идеи, главата ми не го побира.

02 Ноември 2008 19:28
Шаби,
Разбери, че се казва "Голдман Сакс" бе камарад.
Току-що (сряда) избраха новите патрньори (94 вм. 119 миналия път) и определиха новия бонус пуул за всички работници - два пъти по-малък от м.г., но пак астрономически.
03 Ноември 2008 03:25
trakAtrak
[Начинаещ]
от Bulgaria

Общо мнения: 25
Скрий: Име, IP

Предполагам, Пламене, че под пазар разбираш свободен пазар. Но на свободния пазар не се ли стига закономерно до монополи, които в крайна сметка го срутват?!
Значи изходът е в регулирания пазар, но само до степен да не се допуска монополизъм във всичките му сфери. За планираната икономика няма какво да говорим - тя се е проваляла навсякъде именно защото няма никаква пазарна свобода.

Може би забравяш, но при свободните пазари, има минимална намеса. И една от тях е така прочутият АНТИ-ТРЪСТОВ закон. Само дето що ли никой не го спазва!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД