Часове след речта на Медведев, Европейската комисия излезе със становище, че преговорите за ново стратегическо партньорство ЕС-Русия трябва да бъдат възобновени възможно най-скоро. ЕК оказва натиск на националните правителства идната седмица да одобрят подновяването на диалога, съобщи ИЮобзървър.
"Питам се, доколко тези изявления са съвместими с предложената от президента на Русия нова стратегия за сигурност в Европа", заяви еврокомисарката по външната политиката Бенита Фереро-Валднер в Европарламента. "За мен това е изненада, и то не от приятните. Несъмнено трябва внимателно да проучим тази възможност и евентуалните й последици", добави тя, но призова за по-бързо подновяване на преговорите за нов базов договор между ЕС и Русия.
Ответните мерки на Русия трябва да се възприемат като "поредната декларация с политически, но не и военен характер", реагира полският премиер Доналд Туск. "Не бих придавал твърде голямо значение на подобен тип декларации", каза той пред РИА "Новости". "Равнището на безопасност на Полша, ЕС и страните от НАТО много малко зависят от такъв тип изказвания", поясни Туск.
Външното министерство на Чехия намира мерките за разполагане на ракетите в Калининградска област като "достойни за съжаление". Според говорителката му Зузана Оплеталова тази "стъпка няма да спомогне на диалога, който Прага би искала да води с Москва".
Според говорителя на НАТО Роберт Пшчел евентуалното разполагане няма да помогне за подобряване на отношенията между алианса и Русия.
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер заяви по национална телевизия А Ер Де, че руският план е "неправилен сигнал в неподходящо време". Той добави, че Русия би могла да види в лицето на Барак Обама шанс за ново начало за диалог със САЩ. Плановете на Русия трябва да се обсъдят в рамките на НАТО, добави говорителят на външно министерство Йенс Пльотнер, цитиран от "Ехото на Москва".
СМЕТКИ
Британският военен експерт Пол Бийвър смята, че САЩ няма да имат пари за ПРО. Според него страната не може да си позволи едновременно пакета от $700 млрд. срещу финансовата криза и $700 млрд. военен бюджет догодина. "Някои програми ще трябва да се изоставят. Ракетният щит може да бъде една от тях", прогнозира той пред полския в. "Дженник". Пред сайта "Газета" руски военен специалист предложи Москва да не бърза с изграждането на радар в Калининградска област. Според него строежът трябва да започне само ако не се разбере със САЩ. Не бива да изпреварваме нещата и да караме САЩ да изграждат ПРО в отговор на някакви наши действия, каза той.