Александър Канджов (37 г.) осъди вчера България в Страсбург, защото държавата му е пречела чрез полицейската и съдебната си машина да нарича "топидиот" бившия министър на правосъдието Теодосий Симеонов. Той ще получи 4000 евро за морални щети и 2000 евро за съдебни разноски заради излежания почти четиридневен предварителен арест през 2000 г. и заради отнетото му право на свобода на словото.
На 10 юли 2000 г. живеещият в с. Победа (Плевенско) пламенен седесар Александър Канджов, член на "Комитета срещу корупцията в СДС-Плевен", организира в центъра на града подписка срещу тогавашния правосъден министър, който е и лидер на плевенската организация на СДС, Теодосий Симеонов. На два плаката е изписано: "Ние, привържениците на СДС, настояваме за оставка на топидиота в правителството Теодосий Симеонов". Канджов е задържан за 24 часа от полицията и за 72 часа от местната прокуратура по обвинение за грубо хулиганство. След това е осъден на 23 април 2001 г. от Плевенския районен съд на четири месеца затвор условно с тригодишен изпитателен срок. Това се случва, докато правителството на Иван Костов още е на власт.
След смяната на кабинета на 24 юли 2001 г. присъдата е отменена първо от Плевенския окръжен съд на 25 септември 2001 г., а след това и на 11 февруари 2002 г. - от Върховния касационен съд, защото не е намерено "никакво доказателство, че използването на тази дума дискредитира Т. Симеонов, като унижава неговия авторитет и достойнство". Според съда министърът си е издействал в печата прозвището "топидиот" чрез думите си, че Либия не е бяла държава, коментирайки казуса с българските медици там. Затова Канджов е дал израз не на своето, а на общественото мнение. Арестът му е бил ненужен, защото не е призовавал към насилие и не е нарушавал обществения ред.
Европейският съд за правата на човека установи още нещо: злоупотреба с власт. Дори министърът да е бил обиден като длъжностно лице, не е било законно полицията, прокуратурата и съдът да преследват Канджов по наказателния кодекс, защото след неговата промяна през март 2000 г. обидата се санкционира само по граждански дела.
ПРЕЦЕДЕНТ
Страсбург постанови за първи път през юли 1997 г. по делото "Обершлик (№2) срещу Австрия", че думата "идиот" не е обида, ако е заслужена. Австрийски журналист, осъден за обида от загиналия неотдавна Йорг Хайдер, получи обезщетение. Заради ксенофобията на Хайдер Страсбург прецени, че той "откровено е възнамерявал да бъде провокативен и да предизвика силна реакция". Затова, "макар че изразът може да изглежда подлежащ на оспорване, той не е безпричинна лична нападка" и думата "идиот" (trottel) "не изглежда непропорционална на предизвиканото възмущение".