Повече от 8000 македонски граждани с корени от Беломорска Македония се готвят да заведат дела за връщане или компенсация на загубените си имоти в днешна Северна Гърция. Информацията съобщи атинският в. "Етнос", като се позовава на неофициални източници. Група юристи са натоварени със задачата да внесат съответните искове в гръцки съдилища или в Европейския съд, предаде БГНЕС.
Предпоставка за това е приет през юни закон, който предлага цялостен механизъм за юридическа подкрепа за исканията на т.нар. егейци. Изданието припомня, че точно по същото време македонският премиер Никола Груевски призова Гърция да признае съществуването на "македонско малцинство" на територията си, както и да върне собствеността на беломорските бежанци. Те са принудени да напуснат родните си места като деца след гражданската война в южната ни съседка в периода 1946-1949 г. Изгонването им е наказание за подкрепата, която оказват на левите сили в конфликта.
Ищците подплатяват претенциите си с турски и гръцки документи, както и с показанията на свидетели. Група от 500 души са оценили имотите си в района на Солун на 1 млрд. евро, подчертава изданието. Специален прокурор събира исканията на бежанците с всички данни, които биха могли да се използват като доказателство за собственост. Службата по емиграцията в Скопие е създала типов формуляр за заинтересованите. Особено внимание привличат въпросите относно обстоятелствата, при които е бил загубен имотът, както и кой е сегашният му собственик. Формулярът посочва препоръчителен отговор на последния въпрос - "гръцката държава". Наред с това попълващите трябва да уточняват и редица подробности, като например дали къщата, за която претендират, е имала фурна, колко добитък се е намирал в двора и колко килограма жито е загубил собственикът при отнемането на имота си.
Скопие организира тази процедура по начин, който представлява двигател за налагането на понятието "македонско малцинство" в Гърция, коментира изданието. Според анализаторите това е начален етап от плана на македонската държава. По-късно Скопие възнамерявало да издигне искането за повторно обединение на поделената на три части Македония.
Част от тази бежанска група се насочва към България след известен престой в други социалистически държави. Такива са народната певица Любка Рондова и езиковедът Благой Шклифов, загинал в Гърция при неизяснени докрай обстоятелства през 2003 г.
НАСТЪПЛЕНИЕ
Македония подаде жалба срещу Гърция пред Международния съд. Властите в Скопие обвиняват Атина, че е блокирала членството на страната в НАТО, съобщиха официални източници в Скопие. По силата на временно споразумение, сключено през 1995 г. под егидата на ООН, Гърция пое ангажимент да не възпрепятства присъединяването на Македония към НАТО, посочва в комюнике македонското външно министерство, цитирано от БГНЕС.