Независимият евродепутат Пол ван Буйтинен е известен с безпощадната си принципност. Преди 10 години той направи разкрития за конфликт на интереси в тогавашната Еврокомисия (ЕК), оглавявана от французина Жак Сантер. Разкритията му доведоха до колективна оставка на комисията през 1999 година. Разследването установи, че еврокомисарката по образованието и науката Едит Кресон е назначила личния си зъболекар за консултант по въпросите на СПИН. Без нужната квалификация той вземал заплата от 150 000 евро като щатен служител в екипа на Кресон. Тогава Ван Буйтинен не е бил евродепутат, а само служител в дирекцията за финансов контрол на Еврокомисията. Именно неговото разкритие доведе ЕК до идеята да създаде агенцията ОЛАФ през 1999 година.
Сега Ван Буйтинен бе взел "на мушка" служителка от ОЛАФ, която работила в комисия за подбор на кадрите към агенцията. Тя била съветничка на самия директор на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер за назначаването на нови директори в 400-членната агенция. Буйтинен обаче установи, че жената вече е била разследвана от ОЛАФ за измами. След разкритието му служителката бе принудена да напусне комисията.
С това обаче работата не е приключила. Еврокомисията започна разследване на собствената си следователска агенция. "Има много нередности в ОЛАФ. Нормално е агенцията да разследва, но този път тя е разследвана от Еврокомисията. Това е твърде необичайно", коментира Ван Буйтинен. Той обаче настоява обществеността да научи за резултата от проучването на ЕК. Ако това не стане, ще се усъмним в скрита договореност с ОЛАФ, предупреди евродепутатът.
"По принцип няма никакъв проблем Пол да види доклада на комисията. Но има проблем със защитата на информацията, който първо трябва да се уточни", отвърна му говорителят на ЕК Максимилиян Стротмън. Той обаче категорично отхвърли възможността за огласяване на разследването спрямо ОЛАФ: "За да свършат следователите работата си, те трябва да бъдат с развързани ръце. Ето защо не може да огласим разследването. Тук има проблеми от лично естество."
НЕУРЕДИЦИ
Сицилианските лекари са получили най-малко 14 млн. евро държавна помощ за "лечение" на починали пациенти, съобщи Би Би Си. Броят на "пациентите" достигнал 50 000 души. За всеки от тях лекарите на остров Сицилия годишно получавали по 38 евро. Финансовата полиция на Италия установи, че някои от "пациентите" са издъхнали преди 20 години. Обвинения срещу лекарите още не са повдигнати, има съмнения, че грешката се дължи на административни неуредици, а не толкова на печалбарство.