Съдиите смятат по различен начин сроковете за налагане на възбрани и запори по исковете на комисията за установяване на престъпното имущество. За това са алармирали Върховния касационен съд (ВКС) от ведомството на Стоян Кушлев. В ход е процедура по издаване на тълкувателно решение, обясни шефът на ВКС Лазар Груев, който отчете първата година от мандата си.
Тълкувателното решение ще е задължително и трябва да сложи край на противоречивата практика. Проблемът идва от това, че част от съдиите очакват комисията да предяви иска си за отнемане на незаконното имущество само месец след налагането на обезпечителните мерки върху имотите или сметките на обвиняемите. Този срок е поставен в Гражданския процесуален кодекс. Ако искът не бъде предявен, съдът служебно отменя обезпечението.
По закона за отнемане на имуществото обаче процедурата по конфискацията започва едва след влязла в сила осъдителна присъда, а обезпеченията се налагат след повдигане на обвиненията. Затова няма как да бъде спазен едномесечният срок.
От комисията обясниха, че им се налага всеки месец да подават молби за удължаване срока на обезпеченията. Бяха категорични, че няма случай заради противоречивата съдебна практика обвиняем да е успял да спаси незаконното си имущество. Подаването на молби всеки месец обаче е излишно губене на време.
Председателят на ВКС отчете още, че всички актове от 1 октомври се публикуват на сайта му, както задължава Законът за съдебната власт. Има идея да се качат и актовете от предишните години, въпреки че законът не поставя такова условие.
Преди Груев да направи равносметка за първата година на поста си, парламентът обсъди доклада за дейността на съдилищата за м.г. Това даде повод на лидера на ДСБ Иван Костов да отвори темата за липсата на единна информационна система за противодействие на престъпността, която повече от 10 години е само в проект. Правосъдният министър Миглена Тачева отговори, че по системата се работи. От 1995 г. до момента за изграждането на системата са изразходвани близо 14 млн. лв. За довършването й ще трябват поне още 7, сочат разчетите на различните ведомства.
|
|