:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,386
Активни 793
Страници 853
За един ден 1,302,066

Потреблението на лекарства бележи ръст

Нарушенията на болници и лекари пък намалели с 6 на сто
Има огромен ръст в потреблението на лекарства, поети от здравната каса, обяви директорът на НЗОК Румяна Тодорова. Според нея има случаи, при които на един пациент се изписват по 3 препарата за 4-5 болести, т.е. има болни, които би трябвало да пият по 15 медикамента. "Мен са ме учили, че когато има полипрагмазия, значи пациентът не се лекува добре. Нужни ли са всички тези лекарства и пият ли се изобщо?", попита тя и допълни, че касата не може да контролира дали пациентите ползват изписаните им препарати.

Все още няма точен анализ за ръста на потреблението и тепърва НЗОК ще проверява дали повече хора получават лекарства, или се увеличават дозите на вече предписани медикаменти. Според Тодорова обаче има увеличение на изписваните лекарства, тъй като тази година касата има почти същия бюджет за медикаменти, както и миналата, а договорените цени, на които ги плаща, са по-ниски. Въпреки това ежемесечните разходи са същите.

С 6% са намалели нарушенията, открити от контрольорите на касата за първите 9 месеца на годината спрямо 2007 г., каза още Тодорова. Според нея това се дължи на методичната помощ, която касата е оказала на болници и лекари и те са си взели бележка какво не трябва да правят. Освен това при проверките НЗОК вече не акцентирала върху техническите грешки, допускани при отчетите, тъй като това било работа на информационната система, която вече работи.

Въпреки това проверките все пак регистрират достатъчно нарушения. Приключват целевите одити на 29-те болници, които са надвишили с общо 21 млн. лв. лимита пари, отпуснат от касата. Първенец по отчетени над позволеното пари е "Токуда" с 14 млн. лв. В 53% от 29-те болници е установено, че често от пациентите се искат пари за платени от касата изследвания и дейности или пък болните се изписват веднага след минимално позволения от касата срок. "Например в "Токуда" и "Доверие" в София е установено, че на болни са искани пари за консултация с анестезиолог и за биохимични тестове, които са покрити от нас", обясни Тодорова. След жалба от лекар касата е установила, че в "Доверие" са отчитани операции, които не са извършени, и затова договорите на болницата по 3 клинични пътеки ще бъдат прекратени. Нарушенията са установени с помощта на самите пациенти, които са декларирали пред касата, че не са оперирани.



КОНТРОЛ

Въпреки това гражданите все още рядко съдействат на касата, а трябва да се научат да си търсят правата, каза Тодорова. Според нея решение би било въвеждането на електронните здравни карти за цялото население. В тях всеки пациент ще може с помощта на персонален код да установява къде и от какво е лекуван и какви препарати са му изписвани. В касата пък информацията ще пристига в реално време. Не е ясно обаче кога ще бъдат въведени картите. Заради липса на пари през 2008 г. поръчката за изработката им е отложена за догодина, поясни директорът на НЗОК.
10
1719
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
22 Ноември 2008 09:05
И от какво ли се разболяват толкова хора все повече? А не беше ли задачата на съвременната медицина превенцията, а не борбата с последиците? И колко по-печелившо е да продаваш лекарства - вместо да предпазваш?
Питам си, ей така - времето да минава.
22 Ноември 2008 09:38
Фармацевтичните компании, Генек, са търговски дружества създадени единствено с цел печалба.
22 Ноември 2008 10:51
Именно, столетов, именно! То и погребалните са създадени с цел печалба. И май печалбата им идва от едни и същи източници.
22 Ноември 2008 13:17
Г-жа Тодорова да не слага коня зад каруцата. Причината за това, която тя описва е в самата Каса и най-вече системата за изписване на лекарства с реимбурсация, където за всяко нещо се иска консулт. Съответният консултант пише по три илача за своето си заболяване и при положение, че пациентът страда от кръвно, диабет и астма (например) - ето ти ги 9 илача. Рекордът в моята практика е една госпожа със 17 различни меикамента за различните и болести (тя завалията е събрала наистина цялата медицина в себе си). Семейният лека, който най-добре познава пациентът в неговата цялост и най-добре може да прецени кое е минимално необходимото в случая просто няма думата. Консултантът си гледа съответният орган и се случва гореописаното. Конкретната пациентка, която ви описах си е направо комичен случай, щото пулмологът много настояваше освен двата инхалатора за астмата да приема и табл Новфилин, който пък и докарваше пристъпи от абсолютна аритмия, за които се лекуваше по спешност в болница. Там и спираха Новфилина, но след изписването пулмологът отново и го включваше и пак аритмия - болница и така няколко пъти.По едно време с кански усилия успях да и сведа илачите до 9, след което госпожата има наглостта да направи инсулт и неврологът и назначи нови 7 (седем) илача. Та така!
22 Ноември 2008 13:18
А иначе генек е прав за профилактиката и нейната рола, но за трагичното състояние на същата, редовите лекари нямат вина!
22 Ноември 2008 16:00
Хипократ аз съм пневмофтизиатър и твоя разказ за новфилина ми звучи невероятно.Не познавам такъв колега който щом болният твърди че не понася даден медикамент ще упорства той да го приема.А за тези болници които са в преразход е ясно какво ще стане- тъй като повечето са софийски Тодорова ще плати като поп и ще избие парите от глоби на провинциалните болници.

22 Ноември 2008 16:58
За съжаление случаят е истински, от преди около 5-6 години, даже не съм сигурен дали вече имах собствена практика или още работех като втори лекар. Става дума за възрастен колега-пулмолог (вече пенсионер), който някак си възприе нещата лично. Обадих му се по телефона, за да му обясня моята гледна точка, но той най-учтиво ме посъветва да не му давам акъл (тогава бях още съмвсем млад лекар - с 2-3 години стаж). Пациентката отдавна е записана в моята практика и си е жива. Новфилин също така отдавна не употребява, горе-долу от тогава и не е приемана по спешност в кардиология. Иначе наистина е събрала цялата медицина - инсулинов диабет с всичките възможни усложнения, хипертония с ИБС и ритъмни нарушения, астма, холелитиаза (която никой не ще да оперира поради горните диагнози); инсулт, глаукома и каквото още ти дойде на ум. Бъди здрав и хвърляй по едно ухо за мнението на семейните лекари на твоите пациенти. Те знаят неща, които ти няма как да знаеш, нито пък имаш време да научиш през 15-ината минути на прегледа на съответния пациент.
22 Ноември 2008 17:41
Хипократ , спецификата на нашата специалност е такава че нашите болни ги познаваме от 15-20г. те в 80 на сто са хобаджии и им знаем и кътните зъби, тъй като работим и в БП и като СИМП. Нерядко обаче ОПЛ изпращат непрегледани болни с фиктивни диагнози, което уронва лекарския престиж.Вярвам че ти си от тези ОПЛ, които различават плеврално триене от интеркостална невралгия

22 Ноември 2008 18:36
Ми то чно в това беше проблема. Колегата беше лекувал пациентката повече от 20 години и тя имаше доверие повече в него, отколкото в мен, новобранеца. Що се отнася за кирливите ризи - има ги навсякъде, вкл и при нас.
23 Ноември 2008 11:33
Хипократ,
обади ми се - пощата ми е реална.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД