Кюрдски официални представители в Северен Ирак получили през септември големи количества малки оръжия и боеприпаси от България без разрешението на централното правителство в Багдад, съобщи в. "Вашингтон пост". Пратката пристигнала в град Сулеймания с 3 транспортни самолета С-130, заявили пред изданието трима американски военни, пожелали анонимност.
Американски официални представители били обезпокоени от голямото количество оръжия и времето на доставката. Те все повече се тревожат от перспективата за въоръжен сблъсък между иракските кюрди и правителството в момент, когато кюрдите се опитват да разширят контрола си върху части от Северен Ирак, отбелязва вестникът.
Кюрдски официални представители не пожелали да отговорят на въпроси за оръжейната доставка, но разпространили следното изявление: "Регионалното правителство на Кюрдистан продължава да бъде на предната линия на фронта във войната с тероризма в Ирак. Тъй като тази заплаха продължава, нищо в конституцията не забранява на местните власти да получават оръжия за отбраната на своя регион."
Иракският министър на вътрешните работи Джауад ал Булани заявил в интервю, че централното правителство не е разрешавало покупката на оръжия от България. Той подчертал, че подобни покупки са в нарушение на иракските закони, защото само министерствата на вътрешните работи и на отбраната са оторизирани да внасят оръжия.
Иракското правителство купува почти всички оръжия за страната чрез програмата за оръжейни доставки от чужбина, ръководена от САЩ, заявил бригаден генерал Чарлз Д. Лъки, който помага на иракското правителство в покупките на оръжия. Той казал също, че не знае за никакви случаи, при които провинциалните власти са закупували самостоятелно оръжие от чужбина.
Тъй като хиляди американски военни участват в обучението на иракските сили за сигурност, правителството на САЩ знае почти всичко за законно внасяните оръжия в Ирак, отбелязва вестникът. Доставките от България през септември изненадали американските военни, заявили тримата източници, които за първи път научили за оръжейните пратки от източник в България. Вчера в. "Сега" не успя да получи коментар от Министерство на икономиката по повод на публикацията.












Ще има май кючек дискотека, и картечаря Ханс / дисководещ и умиротворител / ша пуска новите дисковея 

