:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,835,796
Активни 179
Страници 10,492
За един ден 1,302,066

Преживял съпруг и деца не плащат данък наследство

Красимир Добрев
Баща ми почина и ми остави в наследство къща на село. Какви данъци трябва да платя, за да я прехвърля на мое име. Облага ли се с някакъв данък наследство. И ако реша да я прехвърля на децата ми, какъв е редът. Благодаря ви предварително.

Гергана К.



Уредбата за данъка върху наследството е в закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), закона за наследството (ЗН) и в наредбите за определяне на местните данъци и такси на отделните общини.

Според чл. 31, ал. 2 от ЗМДТ "данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения". Това означава, че освен съпруга и всички по права линия - родители, деца, внуци, не трябва да плащат. Нещо повече. Приема се, че не е необходимо тези лица да подават и декларации. Това е по аргумент от чл. 32 от ЗН. В него е казано, че "при откриване на наследство данъчно задължените лица по чл. 31 или техните законни представители са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в общината по последното местожителство на наследодателя, а ако последният е имал местожителство в чужбина - по местонахождението на по-голямата част от имуществото му в страната". Тъй като се приема, че съпругът и наследниците по права линия не дължат данъци и не са данъчно задължени лица, те не следва да подават и тази декларация. В този смисъл е и чл. 24, ал. 2 от Наредбата за определяне на размера на местните данъци на Столичната община, приета с Решение №83 на Столичния общински съвет от 28.02.2008 г. Там е казано дословно така: "Данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения, като посочените лица не подават декларация".

Всички останали, включително и наследници по закон обаче подават декларации и при определени условия и обстоятелства плащат и данък наследство. Тук важат правилата, че подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници. Данъчно задължените лица пък посочват в декларацията полученото наследствено имущество по вид, местонахождение и оценка.

Точното изражение на данъка се определя с наредба от съответния общински съвет. В ЗМДТ обаче са определени минималните и максималните граници:

1. за братя и сестри и техните деца - от 0,7 до 1,4% за наследствен дял над 250 000 лв.;

2. за останалите - от 5 до 10% за наследствен дял над 250 000 лв.

Това означава, че фактически данък плащат само тези, които получават наследствен дял, оценен за над 250 000 лв. За София е определено с наредба, че братята и сестрите и техните деца плащат 0,7%, а останалите - 5%.

Наследственото имущество се определя и оценява в левове към момента на откриване на наследството, както следва:

1. недвижимите имоти - по данъчна оценка

2. чуждестранната валута и благородните метали - по централния курс на Българската народна банка;

3. ценните книжа - по пазарна стойност, а когато тя не може да бъде определена без значителни разходи или затруднения, те се оценяват по номинал;

4. превозните средства - по застрахователна стойност;

5. останалите движими вещи и права - по пазарна стойност;

6. предприятия или дялови участия в търговски дружества или кооперации - по пазарна стойност, а когато определянето й изисква значителни разходи или затруднения - по счетоводни данни.

По същия ред се изчисляват и задълженията на наследодателя. Това е важно, защото те се изваждат от наследствената маса. Накрая облагаемата наследствена маса се разделя на наследствени дялове, като за всеки наследник се определя дял по реда на Закона за наследството.

Необходимо е да се знае, че законът предвижда изрично освобождаване за определени имущества. Такива са тези на загиналите при изпълнение на служебния си дълг, при производствени аварии и природни бедствия, както и завещаното на държавата, общините, БЧК и др. Не се облага с данък наследство и обикновената покъщнина, библиотеките и музикалните инструменти, предметите на изкуството, автор на които е наследодателят, както и негови неполучени пенсии.

Данъкът се плаща в 2-месечен срок от връчване на съобщението, че той е дължим. Ако се наследява предприятие на едноличен търговец, участие в събирателно дружество, дялове и акции, представляващи повече от 50% от капитала на търговските дружества, дължимият данък може да бъде заплатен в срок до 1 година от откриване на наследството заедно със законната лихва, която започва да се начислява след изтичане на 2-месечния срок.

Що се отнася до прехвърлянето на имота, тук става дума по-скоро за придобиването му по наследство. Затова е необходимо приемането на наследството и изваждането на удостоверение за наследници. Ако наследникът е единствен, няма проблем. Нотариус спокойно може да му издаде нотариален акт на негово име. Прехвърлянето на имота на децата пък може да стане по няколко начина - например чрез дарение, продажба, чрез завещание, договор за издръжка и гледане. Хубаво е винаги да се запазва правото на ползване.
12437
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД