:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,554
Активни 734
Страници 17,119
За един ден 1,302,066

Всички българи навън сме единаци

Никой от предишните ни управници не пое отговорност за лъжата, в която живяхме - това е най-лошото, казва писателят Красимир Дамянов
Снимка: архив на автора
Красимир Дамянов
----

Красимир Дамянов е роден през 1948 г. в София. Автор е на книгите "Защо няма бог", "Дяволски нокът" и др. Емигрира в Испания преди 18 години. Работи като шофьор на такси известно време, реставрира стари сгради, менажира клуб-хотел "Артхостал" в Барселона. Новият му роман "Дневникът на една пеперуда" е издаден от "Факел експрес", написан е на испански; на български е преведен от автора си. След три дни има премиера в София.

----------



- Защо "Дневникът на една пеперуда"? Кой е пеперудата?

- С риск да се повторя ще призная, че откраднах заглавието от Книжарницата за селскостопанска литература през 1971 г. Принадлежеше на популярна брошура и толкова да ми хареса, че си я заплюх за заглавие на роман още тогава. Принадлежи на бележития зоолог и дългогодишен директор на зоологическата градина в София професор Кръстьо Тулешков, син на съратника и пръв биограф на Ботев Киро Тулешков. Човекът, който спасил гаргите от избиване в България.

- Я, това не го знаех...

- То и няма отношение към темата, но пък е вярно, както и всичко написано от мен.

- От тая гледна точка вярно ли е всичко в романа? Може ли да го наречем "Химн на носталгията"? Или "Епопея на спомена?" Съвсем автобиографичен ли е?

- Можем да го наречем всякак, дори и "Епопея на забравения", но това няма да го направи нито по-хубав, нито по-търсен. Даже напротив. Затова предлагам да не му дирим карфица, нека си пърха на воля... Да, аз съм героят, но не е биографичен или автобиографичен, а по-скоро аз съм се бил романизирал в определен период от живота си, в добрия, съвременен смисъл искам да кажа. По всичко изглежда, докато съм живял и съм се учил да пиша къси разкази, животът ми си е устройвал пиршества и се е разпростирал в неподозирано широки форми, протичал е на много места като потоци устремени към една река, без сам да разбера, пълноценно и неудържимо! А какво по-хубаво за един писател! И като го усетих, не устоях на изкушението да загреба с пълни шепи, докато не се е изпразнил от съдържание и смисъл.

- Казваш потоци... Какъв поток те отвя към Испания? Какво е да живееш две десетилетия там?

- Просто не мога да повярвам, че са минали толкова години! Наистина ли? Там се чувствам добре, надявам се. Но като ми казваш "там" - ми става странно. Та нали ходихме заедно по млади писателски сборища! Изведнъж се почувствах пришълец тук, в смисъл в България, Рип Ван Уинкъл току-що излязъл от пещерата с призраците старци на гости в съвременността. Чувството обаче е двояко. От една страна, се почувствах като изкопаемо, всички са ме забравили, кеглите още звучат в главата ми, от друга, всичко това вече съм го видял в Испания (без мутрите) и мога да ти кажа какво ще стане в предстоящите петнадесет години - как ще дойде ИКЕА, кога ще започнат да копаят първите подземни паркинги в София, кога ще застроят Опицвет с малки еднообразни кокетни долепени вили и ред други прокоби - стига да няма изненади от сорта на тия банкрути, които ни запратиха с години назад, в Испания искам да кажа. Но считай, че няма да отмине ( да ни отмине, мога ли да го кажа?) и в България, нашата малка, бивша детска градина...

- А ти замогна ли се в Испания? Кризата не те ли клати? Какво точно правиш?

- Допреди четири години имах строителна фирма. Заминах с намерението да реставрирам дворци и катедрали (имах опит в реставрирането на църкви и крепости от Института по паметниците в България), но единствените къщи, които реставрирах, бяха, които купих преди седем години в Барселона на цени, по-ниски от софийските. Останалото бяха ремонти, магазини, заведения и вили. Печелех, губех, разорявах се, възправях се, продавах дори контрабанден тютюн, не стигнах до търговия с роби като Рембо, който безотговорно зарязал литературата, докато не измислих странна комбинация между изкуство и туризъм, която да ме храни. Нарекох го Артхостал, хотел - приют за туристи и гостуващи в Барселона млади хора на изкуството, най-вече художници, мнозина от тях български, страшно ми е приятно да имам български гости - заповядайте моля (w.w.w.arthostal.com)! - и това ми последно занимание най-неочаквано се оказа рентабилно и ми позволи да се занимавам известно време с това, за което подозирам, че ме подпитваш. За после не знам. Започна криза. Искам да отбележа само, че за мен писането винаги е било начин на мислене, така че в тоя смисъл никога не престанах да го упражнявам в главата си. Просто трябваше да си купя компютър.

- Значи си сравнително успешен в Испания. Щото сега мнозина нашенци се връщат оттам потиснати заради кризата. А какви са българите в Испания? Вписват ли се в местното общество, социални отпадъци ли са, или добре подредена част от нашата диаспора?

- Мисля, че българите в Мадрид, където живях тринадесет години, и в Барселона - шест, а те са с хиляди, нямат наша диаспора, както се изрази. Тоест някаква общност, обща откъснатост като евреите, руснаците, арменците, гърците... Имат си тяхна. Всеки за себе си. Всички навън сме единаци, ако не битово, поне в най-интимните си мисли. Колкото и краен индивидуалист да съм, все се мъча да обединявам и приятели преди, сега сънародници, но се уморих... Сега пак се върти около Артхостал едно хорце симпатични млади хора, с които е много приятно, не знам обаче докога. Радостното е, че са хора с професии, напълно интегрирани, различни от тези, които минаха през моята фирма. Каквито и да бяха обаче моите работници...

- А какви бяха?

- Ами такива - един вика - "шефе, вече отказах и доматите, да знаеш!"... Друг си забрави гуменката някъде в багажника на колата ми, та подлудях, докато я намерих. Имам страшен нюх, но се чувствах като куче, на което са хвърлили червен пипер в носа...Та откъдето и да бяха, не бяха социални отпадъци, аз поне не познавам такива. Знам, че имаше крадци на коли, на магазини, че бяха нелицеприятни, хитри, лъжливи, но дори и престъпниците, които познавах, бяха личности, а личностите не могат да бъдат отпадъци. Никога не видях българин да проси и не съм чул испанците да говорят за българите лошо в общ план, както може да се чуе за други. Нещо повече - живея на пъпа на Барселона, нашият площад е безнадеждно мръсен от лумпени, подтиквани от неизвестно кого да се заселват в необитавани апартаменти, да отглеждат домати насред площада и да пекат сардини на тенекия. Нецивилизовани емигранти, които оставят след себе си купища боклук и урина...Та преди няколко вечери, докато разхождах Гошо - кучето ми, видях един човек да вдига отпадъци и ги събира в плик. И да ги "депозира", както пише на кошчетата за боклук... Нещо, което правя срамежливо сутрин пред дома, ако някой не гледа, и аз, та отидох значи да изразя възхищението си. И - о, господи! - след няколко минути разговор се разбра, че и двамата сме българи. Единственият индивид, който бе склонен освен мен да се бори с мръсотията, бе мой сънародник, Найден! Имаше си, разбира се, крушката опашка, беше мярка, наложена му от съда поради тежка автомобилна катастрофа с употреба на алкохол. Която поради влошено здравословно и финансово състояние не можеше да излежи и изплаща, но чистеше, ей богу, чистеше! Без никой да го гледа и надзирава, без да шикалкави, посред нощ. Не, не беше отпадък, уверявам те, чистеше отпадъците на другите като фурия!

- Е, браво, ама все пак по задължение е чистел. Де да имахме и тука такива наказания, че сме като бунище. Ти как ни виждаш тук? Какви са ти взаимоотношенията със съвременна България?

- Питаш ме като строг следовател - кажете кога го видяхте за последен път? Знам ли, не очаква от мен май нищо освен мълчание. А аз също очаквам от нея, от България, големи промени в положителен план. Ще попиташ с какво право. С правото на неин гражданин. Някога държавата изискваше от нас, учеха ни, че седи над човека, дойде време ние да изискваме от нея.

- Добре, какво стана в България през последните 20 години, видяно през очите ти, отвън?

- Разби се една система, за която не трябва да ни е жал, но не успя да я замени нищо по-добро. Или поне още не е успяло. Искрено желая това да се случи. Никой от предишните управници не пое отговорността за лъжата в, която живяхме, с което да отвори пътека на честност, нито новите, които не успяха да направят живота на хората поносим и се оплетоха в нови лъжи и престъпност.Тоталната липса на политически и обществен морал. Мисля, че това е най-поразяващото отвън. Не знам друга страна да е управлявана от бивш агент и да не си е подал оставката...

- Абе, той не е бил доносник, все пак, ако за президента говориш. А сега я виж колко доносници още излязоха - умът ми не го побира.

- А и това е напредък, че мога да го кажа, нали така? Единственият май. Всъщност, мога ли?

- Че нали го каза. А какво ценно отнесе оттук? Какво помниш?

- Какво значи да го помня? Аз съм част от него. Най-ценното са хората.

- Романът ти е динамичен, препускащ - рядкост за книга, обърната към миналото. Така ли си караш живота - като пързаляне по бърза писта?

- Книгата ми е обърната към бъдещето, бъдещето, което днес е наше настояще и утре ще стане минало. Радвам се, че я намираш за препускаща. Животът е наистина неудържим!

- А какво е най-лошото на емиграцията?

- Това, което ми каза покойният Христо Калчев, преди да замина: че неминуемо падаш едно или няколко социални нива по-долу.

- А добро има ли?

- Има. Възможността да започнеш отново. Да видиш колко струваш.

- Какъв е българинът вън - адаптивен? Уплашен? Чевръст? А какъв е изобщо? Имаме ли бъдеще? Като нация, като индивид?

- Мисля, че първото - приспособим. Не е героично, но не е лошо качество. Уплашени не съм видял. Само на двама от моето обкръжение от десетки не им провървя. Хора с психични проблеми отпреди или алкохолни. Говоря за Испания. Там е по-лесно, отколкото в Канада, да речем, или Америка, напрежението е по-малко и никой не иска да бъдеш испанец. Напротив, очакват от теб да си различен. Предполагам, че българинът е като мене - нетърпелив, невъздържан, препускащ към целта си. А може би като теб - търпелив, въздържан, с право да задава въпроси. Не съществува изобщо българин. Дори Бай Ганьо е сложен: Бай Ганьо в Европа, Бай Ганьо прави избори... Бай Ганьо в обединена Европа. Има бъдеще в света, несъмнено, работих предимно с българи, защото са способни, а способните хора винаги си намират място. Повече от всичко обаче ми се ще да намерят бъдеще в България. Ето ти двоен отговор на тройния ти въпрос. Дано успеят!
27
5069
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
29 Ноември 2008 02:52
Бай Дамянов,
Ако си симпатяга, eла в Ню Йорк на гости, имаме хубава българска дружинка. Като твоето хорце, ама по-голямо. Неделно училище, детско хорче, редовни концерти, изложби.

Все пак Испания е бедна страна, не много различна от България, макар по-отворена за имигрантите, но далече не колкото Америка.

Редактирано от - Чичо Фичо на 29/11/2008 г/ 23:34:40

29 Ноември 2008 04:59
Уважаеми Фичо,
бихте ли се конкретизирали
в какво се заклиучава
мнението ви, че Испания е
бедна страна?
Благодаря.


29 Ноември 2008 05:34
Чичо Фичо, въпреки че не може да си ми чичо, извинявай за следващите думи , не те познавам , значи може и да греша... Ама това твое изказване ... Пак извинявай , ама педераско ми звучи...
29 Ноември 2008 05:36
Пък може и да не си ти... Може да някой истински педераст...Който се преструва на тебе...
29 Ноември 2008 06:08
Когато си бях последния път в България видях две млади момчета облечени с костюми и вратовръзки които ... чистеха парка (както казвахме едно време правеха "уборка".Спрях се озадачен да ги погледам и ги заговорих, защото ми се видя много странно.Оказаха се американци.От някаква църква, мисля, че бяха мормони... Та тяхната църква ги изпраща зад граница за известен период и наред с другите задължения едното беше по два часа на ден да чистят.И хората си го правеха много съвестно.Нищо, че още на другия ден ставаше почти същата мръсотия.Те не се отказваха и бавно и методично събираха боклуците в чувалчетата...
29 Ноември 2008 06:10
И Чичо Фичо си е оставил гуменката.
Да ни мирише, да ни радва.
29 Ноември 2008 06:41
Прав е Дамянов, не само що се касае до българите в странство, но и до останалите, които продължаваме да обитаваме нашите 111 хил. км2. Нашенецът има много хубави черти, но е ярък носител на още една, тази която пречи обществото ни да бъде споено и се превърне в силна, просперираща държава, а именно индивидуализмът. Нека само си припомним как след създаването на България силните периоди на управление, са били последвани от безкрайни междуособици между царете и "опозицията", които са водели до загубване на територии. Нека си припомним как преди падането ни под турско робство България е разделена на няколко царства и множество други обособени територии, управлявани от местни боляри, вследствие на което неминуемото е станало. Дори в Косово през 14-ти век, когато цялото православие зе изправя в решителна битка срещу настъпващия ислямизъм, нашето присъствие на бойното поле е било символично. Тъй че корените на нашите неуспехи в момента се крият далеч в миналото. Поради тази причина съм дълбок скептик, че със смяната на поредното правителство, нещата у нас ще тръгнат в добра насока. Ние сме болни от индивидуализъм. Който получи власт на каквото и да е ниво, се превръща в ГОЛЯМ НАЧАЛНИК, губи връзка с подчинените си, поддържа нормална такава единствено с онези, които са над него и с клакьорите около него, а на тези по-долу обича час по час да показва кой тук е босът и кой тук дърпа конците, съответно не се интересува от техните проблеми и от техните идеи, водещи към нещо по-добро.
Затова мисля си, че за да направим силна България трябва да осмислим тази своя черта - индивидуализмът, да признаем вътре в себе си за нейното съществуване, съответно да се опитаме да се излекуваме от нея. В крайна сметка, поне според мен, тя е в основата на всичките ни беди.
Не ме разбирайте погрешно, междувременно ние можем да сменяме парламентите и правителствата си, но положителните резултати, ще са частични и временни. Трайната тенденция към превръщането на България в силн и просперираща държава ще си остане една химера.

Редактирано от - Тънката лайсна на 29/11/2008 г/ 06:53:14

29 Ноември 2008 09:41
Тънката лайсна, много добре казано.
Само една неточност, казал си "ние можем да сменяме парламентите и правителствата си, но..".
Не е вярно. Ние НЕ МОЖЕМ да ги сменяме.
Ако ние ги избирахме - индивидуализмът за който говориш щеше да се преболедува чрез публичната власт и чрез и във формалния политически процес.
А това не става.
Вместо да изразяват нашата сила или нашите слабости, правителствата ни са кукли на конци, а конците не ги държим ние.
Това е същностния проблем на България, който лека полека се осъзнава и от Брюксел.
Някой трябва да отреже въжето с което ние колонията сме вързани към кея на метрополията.
Кой и как?
29 Ноември 2008 10:40
За всички , които не са живели в САЩ Испания не е бедна страна. Така както за всички , които не са живели в Африка в България живота е мизерен.
29 Ноември 2008 11:08
практичното наместване някъде не е признак на т.нар. от нас индивидуализъм и крайно време е да се откажем от употребата на тази папагалщина.индивидуализмът го пише какво е по западните учебници и е отдавна осъществен там, от където можем да си ги закупим тези книжлета и да почнем да ги разбираме нещата.изговарянето на нещата е показването на ума на светло и българина както говори, и пише на компа, така си и живее.когато мисловният ти апарат сбъркан в отразяването на основните екзистициални понятия, няма какво да очакваме, че ще се доближим до западните образци.Ние например се заговаряме за доносниците, които пак неправилно си ги наричаме агенти, шумим известно време около тях, чешем се, но ги оставяме, търпим ги да се показват на светло и да ни раздават акъл и морални предписания.даже спорим дали са умни или не, даже им се обаждаме да ги възхваляваме, колко велико е сутрешното им предаване.че възможно ли е да има по-сбъркано общество от това, което, от морално-логична позиция, вместо да ги изрине лайната, то това атомизирано /което не е =на индивидуализъм/си тори цветята в саксии.къде, пак пита, , къде, някой който цял живот ти е срал в устенцата, ще му позволят да продължава да му пърди гуменката и да ти определя какъв номер чипици да носиш.ние нямаме логично колективно съзнание, за да говорим за съзнанието на индивидуализма, а нелогичността в битието я изприказваме с този говорим език, който не покрива поятията му.и когато говорим за пореден път за боклука на улицата ни, то този боклук се намира най-първо в главите на общността ни, после в езика на говоренето, който за самите нас е станал ^конфидиционален!=дума биклук/, тайствен и неразбираем и чак тогава се появява по плочниците на градовете, за да го подритваме.спойката между хората става с лепилото на ума.ако един ум е висок, как тогава ще се съгласи и ще си избере да му поднася съдбата някой, който не може да прескочи височинта на уличния бордюр.като маса в чужбина сме толкоз толкова на мястото си, колкото домакините ни позволяват.и шаване няма.бъдещето ни зависи от нашия уни , който трябва да опита да обърне колективната ни мисловност и тогава можем да се надяваме на мечтите си, които само ги сънуваме като гладните кокошки просото
29 Ноември 2008 12:39
Пълна недомислица е да се твърди, че българинът (сртедностатистическия) бил индивидуалист.

Ние си мислим, че понеже на този средностатистически бългаин акъла му е в това как да аванти нещо, да си го завлече в къщата или апартамента и да се уреди в личне пал, след което да тракне врататат си и пет пари да не дава за всичко извън периметъра очертан от визулката на носа му, че тоива било индивидуаллизъм

Това НЕ е индивидуализъм, а номадска дивотия, която така и не сме изживели, а напоследък сме й се отдали в още по-голяма степен.

Индивидуалистът не е номад, той си е цивилисова, но е готов да поеме лична отговорност над действията си и не чака друг да му свърши работата.

Българинът в този смисъл е безотговорен колективист, който мечтае да се скрие зад анонимната тълпа и когато стане дума за личната му отговорност - да извива шия и да сочи настрана - "ми те другите са виновни, зер от мен по-убав нема!"

Я вижте какво става с еврпейското ни членство: основният проблем е, че паланджосваме кой как свари чужди фондове, а отговорен така и не можем да намерим.
Няма индивидуално отговорни.

Затова от колективни безотговорници и номади-плячкаджии не можеш се размина.


29 Ноември 2008 13:25
На българинът му трябва , масово да навлезе в целия обем на демократичния процес на управление на общия си живот , сиреч , като съвкупност да постига ефективното му самоуправление ... Днес и у нас , това не е така , а на управляващите и креатурите им във властта , не им пука на шишарките дори ... За да е успешно и устойчиво активирането на българина в общия му живот , той се нуждае от радикална промяна на структурата на "общуване" му в него ... Туй е "камъчето" , което управляващите днес , упорито държат пред колата на фактическия , достатъчно "обобществен" българин ... На чужд гроб не плача , Господа , а на нашия ...

29 Ноември 2008 13:31
Брей, beagle,
като на сбирка на дружеството за разпространение на знания "Георги Кирков", бе...Как ги редиш. А сега пак ги повтори за кухата ми кратуна.
29 Ноември 2008 13:39
Като не ти влиза , води си записки , "универсалчо" ...

29 Ноември 2008 13:40
hamalin, Tim
Пак се говори едно към гьотре - виновен бил индивидулизма, - типична овча, колективистка, папагалски повтаряна глупост!
Колегите Tim и hamalin правилно са отбелязали,
29 Ноември 2008 16:05
Tim, Voltervoice
българската мисловна къща е със сбъркано скеле.tim го казва, че да се определяме като индивидуалисти трябва да сме кодирани с отгоооооооооворност, както е заложено в зпадните хора.ще го опростя и ще го покажа като една гладка тухличка, която слепва с ръбовете си идеално с всичките до нея и стената е гладка.нашата тухла, която не е нищо друго освен един въргалян речен камък или ръбеста скална буца, се намества с търкане и трясък , и на това се вика обществен зид, зад който си крием краденият акъл.индивидуалиста е завършен човек, дялан камък.той е преди всичко мислещ човек, което го прави първо отговорен пред себе си и другото по естествения си път му се присламчва.когато един ден в унито ни се появят умници, които да започнат да обясняват на селяндурчетата какво тряба да представляват основнополагащите камъни на битието ни, чак тогава можем да очакваме, че ще се разделим с деситина фалшиви колективни легенди и митчета, които ни възпират да сме европейци.и колкото невероятно да звучи за някои, и чак тогава ще зпочнем и да си харесваме природата, историята, собствената биология и прекрасен език.още не сме се научили да бъдем умни, а това е причината и да се произнасяме нелогично, а това е и една от голямата причинка да подменяма и езика си с шизофренен буламач
29 Ноември 2008 17:09
От горното разбрах, че няма нищо по-добро от тухленото общество.
29 Ноември 2008 18:44
Не му фащайте кусур на Фичката, пее в детско хорче, а другарката е ногу строга
29 Ноември 2008 18:48
Индивидуалиста е завършен човек, дялан камък. Той е преди всичко мислещ човек, което го прави първо отговорен пред себе си и другото по естествения си път му се присламчва.


Много правилно, Hamalin.
Но и ще добавя, че нравствеността е над мисленето.

Ние нямаме нравственост, която да ни позволи да направим устойчиви и ефективно действащи колективи.
Моралът е част от това, което наричаме манталитет.
Основният кахър на българчето е да не се мине.
Основната интимна радост е ако прекара някой друг.
Тук той прилага чудеса от мислене, но го няма морала.
Такъв тип хора са вечно подозрителни, че някой ще ги излъже, че управниците му са гяволи, а той е света вода ненапита, невинна като девствена козица.
В общности от хора, при които липсата на доверие към другия е доминиращо се развиват устойчиви социални стуктури на ниско ниво - максимум семейството, съседа от махалата, съселянинът.
Оттук най-стабилната социална организация, на която е способен подобен сбор от хора е мафията, чиято основна идея е да плячкосва чуждото, а то е много, защото всично изън тесния семеен кръг на максимум доверие е много голяма общност, от която може да се паланджосва безкрай.

България в ЕС не нищо друго освен един колективен емигрант, който така и не може да се адаптира към друг тип манталитет.

Темата е дълга.
Но ние имеме фундментален проблем с морала.
И то от векове.

29 Ноември 2008 19:52
TIM,
/:/ "...Пълна недомислица е да се твърди, че българинът (сртедностатистическия) бил индивидуалист..."
......................................... ....................................
Така е!
Ако половината българи нагъват мазни пържоли, а другата половина си зобва само постно кисело зеле, то "средностатистическият"/!/ българин си хапва ката ден "свинско с кисело зеле", нали!
Но НЕ е недомислие, а услужлива СТЪКмистика!!!

Редактирано от - paragraph39 на 29/11/2008 г/ 19:55:02

29 Ноември 2008 23:37
Красимир Дамянов не е наясно с много въпроси от геополитическото развитие на света. Кой е виновен за деградацията в България, кой проганова хиляди Българи навън. От там идва и наивния му оптимизъм. Е да чета книга от такъв автор, сори.
30 Ноември 2008 12:00
Paragaph 39
за съжаление в главата ти е пълна мътилка от инфнатилна букнтарщина и от статистика разбираш колкото покойната ми баба, дето бе учила до четвърто отделение, от квантова механика.

Ама вие в Атаката сте все от тоя калъп, така че е разбираемо, макар да не ви е простено.


30 Ноември 2008 14:15
Аз пък бих прочел книгата. Не е стоял със скръстени ръце човекът - дигнал си налъмите и се доверил на ръцете и сърцето си. И останал човек. Нещо, което все по трудно се прави. Поддаваме се на уюта и постигнатото в чуждата държава. А нашата кучета я яли. Нагледни примери колко щеш ката ден.
За да градиш за другите се иска себеотрицание. А ние, както се каза и по-горе, заразени сме от пленясал индивидуизъм. Истината е че няма някой отвън да дойде и ни оправи държавата. То си е наша работа. Работа която не искаме и няма кой да ни застави да я свършим.

30 Ноември 2008 23:08
не го знам що за писател е този дамянов, но определено не е наясно с много неща.
този разовор намязва повече на елегия за престъпността, колчем ва откровено интервю за имиграцията
позор!
30 Ноември 2008 23:23
TIM,
/:/ "Paragaph 39
за съжаление в главата ти е пълна мътилка от инфнатилна букнтарщина и от статистика разбираш колкото покойната ми баба, дето бе учила до четвърто отделение, от квантова механика.
Ама вие в Атаката сте все от тоя калъп, така че е разбираемо, макар да не ви е простено."
......................................... ...................................
Да съм ти казвал някога тук какво ми е мнението за личността ти/ или на който и да е друг форумец/?! НЕ, нали! Защо се чувстваш задължен да казваш твоето ти мнение за моята СКРОМНА личност?! Това Хоби ли ти е или ИЗВРАТЕНА/перверзна!/ потребност?!
Освен това, вЕрвай ми, аз се познавам по-добре от който и друг да е! НЕ се хаби!
А лафа за свинското и киселото зеле в сферата на Статистиката НЕ съм го измислил аз- той е лаф на известен български статистик/впрочем, бивш мой преподавател по ..."Статистика"!/!















Редактирано от - paragraph39 на 30/11/2008 г/ 23:29:22

01 Декември 2008 01:05
Моето мнение е че не сме по смотани от другите европейци , в много отношения сме дори по свестни от тях - нашият проблем е чуждопоклонничество и липсата на самочувствие .
01 Декември 2008 17:42
Увеличават се българите, които се завръщат от чужбина, като ХИВ-позитивни
01 декември 2008 | Агенция "Фокус"- Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД