"Това бе мащабна инициатива, която завърши успешно", заяви за "Сега" по телефона от Брюксел министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. "Видя се как в подобни случаи България трябва да спори в защита на своите интереси. Когато има аргументи, те се чуват."
"Избягваме ценовия и социален шок", обясни по видеомост премиерът Сергей Станишев. На съвета той е поставил искането на страната ни да продължи да получава компенсации за спрените реактори на АЕЦ "Козлодуй" и след 2009 г., защото търпим загуби. Въпросът ще бъде обсъден догодина.
Отстъпката с квотите се отнася за периода 2013-2020 г., през който целта е да се съкратят с 20% парниковите газове спрямо 2005 г. Освен това дотогава ще трябва да се премине към разпределение на квотите само чрез търгове, а не безплатно.
България ще се възползва от разпределението на 2% от цялото количество квоти в ЕС, възлизащо на 2 млрд. т въглероден двуокис. Те ще бъдат бонус за 9-те източноевропейски държави, съкратили парниковите си газове с над 20% от 1990 до 2005 г. съгласно Протокола от Киото. България настояваше, че поради рухването на социалистическата икономика е съкратила парниковите си емисии с 68%, а не с 8%, каквато бе целта от Киото. Тя получи допълнително 15% от заделеното за деветте количество, което се равнява на квоти за 6 млн. тона. Най-голям дял бе даден на Румъния - 29%, или 11.6 млн. т, а Полша получи 27%, или 10.8 млн. т.
Ако на някоя държава не й достигат квоти за газове, може да ги купи на свободния пазар, където вървят по 20-30 евро за тон. Но в случай че изпуска повече вредни емисии от придобитите квоти, глобата е 100 евро за тон. По този начин излиза, че добавеното количество квоти за България се равнява на 120-180 млн. евро по пазарни цени, или на 600 млн. евро, ако се изчисли като потенциални глоби.
Уплашена, че ще трябва да спира заводи, и по-специално ТЕЦ-ове, заради недостигащи квоти, държавата заведе преди една година дело срещу Еврокомисията в Европейския съд в Люксембург - първото, откакто е член на ЕС. Шансовете й да го спечели бяха нищожни, защото исканите от нея квоти за 67 млн. т изглеждаха прекомерни. За сравнение Румъния, която е три пъти по-голяма и многолюдна, получи квоти за 70 млн. т. Обединяването на силите на България с другите засегнати страни от Източна Европа се оказа по-ефикасно.
ПУСТИНЯ СЪС СКОРПИОНИ
По повод спрените европари за България британският евродепутат Джефри ван Орден оприличи страната ни на "пустиня със скорпиони". През 2007 г. политикът каза, че България е "блато, пълно с алигатори" заради наситената със скандали политическа атмосфера у нас. Вчера пред БГНЕС той заяви, че ако правителството продължава да заема позицията на неразбран член на семейството, рискува да загуби още европари, а "блатото с алигатори" да се превърне в "пустиня със скорпиони". В края на визитата си в София той обобщи: "Разочарован съм, че днес все още говорим за проблеми, които сме обсъждали преди няколко години". Бившият докладчик за България в Европарламента поиска "конкретни резултати", или присъди за престъпници и корумпирани.