:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,659
Активни 834
Страници 589
За един ден 1,302,066

България изтръгна от ЕС квоти за още 6 млн. т газове

Ако ги купувахме, щяха да ни излязат 120-180 млн. евро, а глобите - 600 млн. евро
Гергана Грънчарова
България получи допълнително квоти за 6 млн. т въглероден двуокис към отпуснатите й вече от ЕС 42 млн. т, стана ясно от одобрения вчера пакет за борба с промените в климата. На Европейския съвет в Брюксел 9 източноевропейски държави доказаха, че не е справедливо да бъдат третирани като по-развитите западноевропейски държави при разпределението на квотите, защото икономиката им няма да издържи при шоково прилагане на новите норми.

"Това бе мащабна инициатива, която завърши успешно", заяви за "Сега" по телефона от Брюксел министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. "Видя се как в подобни случаи България трябва да спори в защита на своите интереси. Когато има аргументи, те се чуват."

"Избягваме ценовия и социален шок", обясни по видеомост премиерът Сергей Станишев. На съвета той е поставил искането на страната ни да продължи да получава компенсации за спрените реактори на АЕЦ "Козлодуй" и след 2009 г., защото търпим загуби. Въпросът ще бъде обсъден догодина.

Отстъпката с квотите се отнася за периода 2013-2020 г., през който целта е да се съкратят с 20% парниковите газове спрямо 2005 г. Освен това дотогава ще трябва да се премине към разпределение на квотите само чрез търгове, а не безплатно.

България ще се възползва от разпределението на 2% от цялото количество квоти в ЕС, възлизащо на 2 млрд. т въглероден двуокис. Те ще бъдат бонус за 9-те източноевропейски държави, съкратили парниковите си газове с над 20% от 1990 до 2005 г. съгласно Протокола от Киото. България настояваше, че поради рухването на социалистическата икономика е съкратила парниковите си емисии с 68%, а не с 8%, каквато бе целта от Киото. Тя получи допълнително 15% от заделеното за деветте количество, което се равнява на квоти за 6 млн. тона. Най-голям дял бе даден на Румъния - 29%, или 11.6 млн. т, а Полша получи 27%, или 10.8 млн. т.

Ако на някоя държава не й достигат квоти за газове, може да ги купи на свободния пазар, където вървят по 20-30 евро за тон. Но в случай че изпуска повече вредни емисии от придобитите квоти, глобата е 100 евро за тон. По този начин излиза, че добавеното количество квоти за България се равнява на 120-180 млн. евро по пазарни цени, или на 600 млн. евро, ако се изчисли като потенциални глоби.

Уплашена, че ще трябва да спира заводи, и по-специално ТЕЦ-ове, заради недостигащи квоти, държавата заведе преди една година дело срещу Еврокомисията в Европейския съд в Люксембург - първото, откакто е член на ЕС. Шансовете й да го спечели бяха нищожни, защото исканите от нея квоти за 67 млн. т изглеждаха прекомерни. За сравнение Румъния, която е три пъти по-голяма и многолюдна, получи квоти за 70 млн. т. Обединяването на силите на България с другите засегнати страни от Източна Европа се оказа по-ефикасно.

ПУСТИНЯ СЪС СКОРПИОНИ

По повод спрените европари за България британският евродепутат Джефри ван Орден оприличи страната ни на "пустиня със скорпиони". През 2007 г. политикът каза, че България е "блато, пълно с алигатори" заради наситената със скандали политическа атмосфера у нас. Вчера пред БГНЕС той заяви, че ако правителството продължава да заема позицията на неразбран член на семейството, рискува да загуби още европари, а "блатото с алигатори" да се превърне в "пустиня със скорпиони". В края на визитата си в София той обобщи: "Разочарован съм, че днес все още говорим за проблеми, които сме обсъждали преди няколко години". Бившият докладчик за България в Европарламента поиска "конкретни резултати", или присъди за престъпници и корумпирани.
14
1570
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
12 Декември 2008 23:26
не еважно какво казва ван Орден
важното е че принц Чарлз като беше в българия беше на циганска сватба
царя не омъжи калина за българин
и станишев е заявил че няма ценови и социален шок което е отчет пред запада че българите са ниско платени и няма да има социални проблеми в европа с младото поколение българи и в бъдеще с новородени
на печелившите честито
12 Декември 2008 23:37
Лоша новина за България!
Искахме 67 млн. тона емисии, правителството оттъргува 48 млн. 6-те милиона, оттъргувани над първоначалната квота на ЕС са три пъти по-малко от 19-те загубени.
Двойно по-лоша, защото ще даде на управниците повод да крият бездействието си зад отстъпка, която изобщо не ни решава проблема. Ще твърдят, че са направили нещо и няма да си мръднат пръста до момента, в който ЕС не ни представи поредната сметка заради безхаберието им.
13 Декември 2008 00:27
ще ни трябват квотите, има да пикаеме газ до налято..
13 Декември 2008 11:10
Най-забавното е че един от принципите на търговията с емисионни разрешителни (квоти; EUA) е т.нар. auctioning. Предприятията ще си купуват на търг определен процент от нужните им квоти, докато сега т.е. за периода 2008-2012 тези квоти се разпределят от държавата на предприятията безплатно. Процента на квотите които дадена българска индустриална свинкя трябва да закупи на търг, конкурирайки се за цена с европейските си колеги варира от сектор до сектор, но ТЕЦ-овете ще трябва да закупуват 100% от квотите си още от 2013, което ги приближава прекалено близо до казана за бахур. Поради което държавата ще помогне, най-вероятно с прясно изкрънканите 6 млн. квоти. Да ама така за другите сектори, където няма държавни предприятия няма да остане нищо, а цените на техните продукти за разлика от електроенергията са обект на конкурентен натиск. С две думи - енергийната мафия ще бъде обгрижена, а пък 2013-2020 ще ядем бахур от български предприятия. Постен, щото дотогава така или иначе след Втория период на действие на схемата за търговия с емисии (EU - ETS) -2008-2012, няма да останали много свинки у кочината.
13 Декември 2008 12:18
товарищМаузер, повечето от ТЕЦовете в България са вече частни. Един Марица Изток 2 е останал държавен. Положението е цуг-цванг. Ако тецовете купуват емисии това ще вдигне цената на тока сигурно между 50 и 100%. Какво конкурентно нещо ще направят свръхвисокотехнологичните ни производители с такъв ток един Господ знае. По-интересния въпрос е как от квота 127 милиона тона за 2012 година България се оказа с 42 млн. т? Кой е договорил разликата и за каква комисиона става въпрос? Защо ли ми се струва, че скорошни европейци на годината няма да искат и дума да обелят по въпроса.
13 Декември 2008 13:54
42 млн. тонаСО2 е годишната квота, а цялата петгодишна (2008-2012) е 127 млн. тона. Да не се забравя че все още квотите не са разпределени. Това лишава операторите на инсталации от възможността да използват квотите си различни финансови пинизи: swap на европейски емисионни разрешителни EUA за Киото-кредити CER/ERU, което имаше времена когато носеше по 5-6 евра премия на EUA-квота. И понеже нашичките още се мотат с разпределението на квотите, докато буржуите делают деньги, нашите фабриканти подсмърчат отстрани.
13 Декември 2008 14:02
"...Когато има аргументи, те се чуват..." Това означава ли, че по темите, по които не сме били "чути", просто сме нямали аргументи?!
13 Декември 2008 14:11
127 млн т е годишната квота за България съгласно договора от Киото (за 2012 година на база намаление с 8% на емисиите от 1988 които са около 138 млн т). Изведнъж става на 42 млн. т. Изненада, която е възможно да е понапълнила нечии джобове.
13 Декември 2008 14:26
Като гледам квотата, която са ни оставили, ще ни стигне само да пърдим без да плащаме юдейски еко такси. Но не се радвайте защото скоро ще ни сложат пърдомери. В момента се води битка между два юдейски научни колективи за "идеологията" на еко пърдитаксата.
Единият колектив (съставен предимно от много умни хазари), силно надяващ се на нобелова награда, предлага индивидуални екопърдомери с WiFi, като индивидуалната пръдня ще се облага директно в момента на изпърдяването. Така всеки ще носи отговорност за собствените си пръдни и ще може да контролира пърдепускането си. Всичко ще е много ясно отразено във фактура, далеч по ясно от фактурите на крадците от Топлофикация. За улеснение на пърдящите може да се плаща по прогнозно пърдене, а на края на годината сметката ще се изравнява.
Другият колектив предлага колективно измерване и събиране на пръднята, чрез мрежа от пърдопроводи със разширена мрежа на съберателни терминали.
Всеки ще си има собствен мобилен пърдосъберател (за да не тича постоянно до стационарен пърдосъберател - терминал) и когато го напълни ще го изпразва в най-близкия пърдо терминал. За отчетената обща годишна пръдня в държавата ще се плаща еко такса на избрания по желание юдейски еко фонд.
Има и трети колектив, който е със силен уклон към екофашизъм, предлагащ лимитиране на пръднята, но за сега това не се приема еднозначно в обществото защото след като изтече лимита за пръдня и му се сложи наказателна тапа индивидът превишил квотата може да гръмне и изпуснатата при експлозията пръдня да остане не измерена (не обложена с наказателна еко такса). По този начин ще се ощетяват еко фондовете. В крайна сметка целта е не да се убиват индивидите, а да се плащат еко такси.
13 Декември 2008 14:54
А ве, бай Иване ве, пръднята всъщност е био-метан!
Направо - за личното мпс става!
Може да не се издаваш на властта, че емитираш парникови газове, а тайно да си ги зареждаш в метан балона на колата и - да не им купуваш скъпия бензин!
Но пък те сигурно ще въведат такса за НЕКУПУВАНЕ на бензин...
13 Декември 2008 15:14
Да бе, имаше на времето един фокусник дето си палеше пръднята.
Но по голям фокусник от БСП-то дето си боядисва пръднята в червено няма.
13 Декември 2008 15:48
Маузер,
Хипотезата ти за "обгрижване" на ТЕЦ е много основателна, за съжаление. За още по-голямо съжаление това е най-лошият вариант за обществото като цяло. Без "обгрижване" поскъпването на електроенергията ще се разпредели върху 3 млн. дудуци с електромери. Все по-лесно ще го понесем и по-бързо ще му се намери колая, отколкото ако се стовари върху отбрани главички, които няма накъде да мърдат.
От друга страна, точно стоварването върху отделни-предприятия-"на пангара" е неудържимо привлекателно за управниците. Само си представи възможностите за корупция! При това хем мазни, хем пожизнени. Ти ми дай да опредеделям квотите и фактическите емисии на 1-2 предприятия от по-угоените, па можеш спокойно да ме свалиш даже от листата на чакащите за "магистратски" длъжности.
13 Декември 2008 17:54
Някой може ли да изчисли и да посочи колко по-малко квоти ще са необходими за България при евентуално повторно пускане на 3 и 4 реактор на АЕЦ Козлодуй и при пускане в предвидения срок на АЕЦ Белене? Задавам въпроса като лаик, но се надявам да получа отговор.

14 Декември 2008 01:12
Митев, въпросът ВИ е неправилен. Несъмнено СТЕ носталгичен комуняга.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД