Автомобилната индустрия в САЩ е изправена пред фалит и милиони американци ще останат без работа, след като Сенатът отхвърли пакета на стойност 14 млрд. долара за спасяване на трите най-големи компании в бранша, предадоха агенциите. В средата на седмицата спасителният план за автоиндустрията бе приет от Камарата на представителите с 237 гласа "за" срещу 170 "против".
Проектозаконът бе предложен от Демократическата партия, но бе отхвърлен с 52 на 35 гласа, като повечето републиканци бяха "против". Демократите се надяваха да успеят да се договорят с републиканците за компромисно решение, но това очевидно не се е случило, коментират анализатори.
Сенаторите от Републиканската партия се противопоставиха на проектозакона и настояват да бъдат преразгледани условията за отпускането на държавни помощи за автоконцерните. Републиканците настояват профсъюзът на Обединените автомобилни работници да приеме намаляване на заплатите в компаниите. Сенаторът републиканец Боб Коркър заяви, че са били много близо до сделката, но че профсъюзът е отхвърлил намаляването на заплатите до 2011 г.
Експерти прогнозират, че "Дженеръл Мотърс", "Крайслер" и "Форд" може и да не успеят да оцелеят до края на годината, ако не получат държавна помощ. Автомобилната индустрия се смята за гръбнака на американската икономика и в нея са заети около 3 млн. души. "Милиони американци, а не само автомобилните работници, но хората, които продават автомобили, дилърите, хората, които работят върху автомобилите, ще бъдат пряко засегнати", обяви Хари Рейд, лидер на демократите в Сената.
Дори и да бъде изготвен нов пакет от спасителни мерки за сектора, Сенатът няма да може да го гласува бързо, защото излиза във ваканция и работата му ще бъде подновена в началото на януари.
Борсите в Азия се сринаха, след като Сенатът отхвърли спасителния пакет. Доларът също рязко падна на международните валутни пазари.
Междувременно "Банк ъф Америка" обяви, че ще съкрати 35 000 работни места.
"Руската икономика вече е в рецесия", заяви зам.-министърът на икономиката Андрей Клепач, цитиран от РИА "Новости". Рецесията означава две поредни тримесечия с отрицателен икономически ръст. "Значителният спад на икономиката започна през октомври и ще бъде отчетен също за ноември и декември", обяснява Клепач.
Измами
Финансовият магнат и бивш шеф на Съвета на директорите на американската фондова борса Nasdaq Бърнард Мадоф бе арестуван за измами с ценни книжа на стойност $50 млрд. долара, предаде Ройтерс. Неговата консултантска компания е причинила рекордни загуби на клиентите си. Според ФБР тя е финансова пирамида, обещавала голяма доходност на инвеститорите. 20 години затвор и глоба до 5 млн. долара заплашват 70-годишния мъж, който е смятан за един от влиятелните финансисти на Уолстрийт. Случаят може да се окаже една от най-големите измами на финансовите пазари.