С приближаването на парламентарните избори тройната коалиция бързо се разпада на съставните си части. |
предстои голямата битка с Бойко Борисов,
в която е важен всеки подаден глас. Най-спокойни, естествено, са в ДПС. Твърдият им електорат е непроменлива величина. Засега хората на Ахмед Доган мируват и не се въвличат в публични пререкания с коалиционните партньори. Тяхната битка е друга. Бойко Борисов вече обяви, че иска да извади ДПС от властта, затова на Доган не му остава друго, освен да се опита да изолира ГЕРБ от бъдеща управляваща коалиция. Ето защо истинският сблъсък в мнозинството ще е между НДСВ и БСП, а голямото надцакване вече започна.
Първи тон дадоха, както се очакваше, жълтите. Те успяха да прокарат на коалиционния съвет дълго време отхвърляната от партньорите им идея - майките да взимат 90% от заплатата си не 9, а 12 месеца. Неясно остана и как изведнъж от вътрешно преструктуриране излязоха едни 50 млн. лв., които да покрият тази мярка. Ясно е обаче, че в БСП се почувстваха засегнати. Не беше уважено тяхното искане минималните и максималните пенсии да бъдат увеличени от 1 януари, вместо от 1 април. И както често досега, в борбата си за няколко процента електорална подкрепа, двете партии
изправиха едни срещу други майки и баби
Което само по себе си е цинично, но явно политически ефективно.
БСП обаче е стар и опитен играч в партийното надцакване. Социалистите имат добри вътрешнопартийни традиции в това отношение, тъй че не им е трудно да ги пренесат и на коалиционно равнище. И така изведнъж се оказа, че част от левите депутати, под давлението на социалния министър - неуморната Емилия Масларова, прокараха увеличението на минималните пенсии от 1 януари - за ужас на бюджетари и финансисти. Това беше и първата пробойна в бюджета - разход, срещу който не бяха записани приходи. Затова пък БСП си записа още една червена точка пред червения електорат. А той, колкото и да не се харесва на соцръководството, е основно в третата възраст.
НДСВ моментално реши да отвърне на удара и да прокара социалния си пакет, насочен към младите и образовани родители. Жълтите отдавна са се прицелили в тази електорална група, но все не успяваха да се преборят с коалиционните си партньори за по-големи помощи за майките-студентки и ваучери за децата, за които не стигат места в детските градини. Този път обаче решиха да играят твърдо и
с гласовете на опозицията прокараха
всичките си предложения - за повишаване на парите за майките студентки и за близнаците, както и помощ от 100 лв. за всяко дете, останало извън общинските детски градини. Както е известно, проблемът със забавачките в големите градове е особено остър. По данни на социалното министерство малчуганите, които не ходят на общинска детска градина, са над 120 000. Част от тях са в частни градини, други са на "бабин дом". Трябва да се признае, че царистите добре са премерили потенциалната печалба от една такава мярка. Зад тези 120 000 деца стоят родители, баби и дядовци, които с радост биха посрещнали една допълнителна помощ от 100 лв. Има ли място за учудване как НДСВ всеки път преди избори успява изненадващо да вдигне рейтинга си?
Това, което жълтите все пак не бяха премислили добре, беше, че бюджетът няма да издържи един толкова голям разход. Сметките на Христина Христова, че ще са нужни около 13 млн. лв., не се оказаха съвсем верни. От финансовото министерство ги оцениха на близо 100 млн. лв. Такава пробойна бюджетът трудно ще запълни. Затова се наложи спешна среща при Станишев и спешна поправка, която постави неизпълнимо условие за детските ваучери - пари да се дадат само при преизпълнение на излишъка от 3% за догодина. И на неикономистите е ясно, че в годината, когато се очаква икономическата криза да се усети най-силно и приходите в хазната да паднат под очакваните, е нереалистично да се мисли, че ще има такова преизпълнение. Което пък означава, че текстът на НДСВ за детските ваучери беше мъртво роден.
Акцията на царистите обаче постигна целта си
Родителите, естествено, се зарадваха, макар радостта им да продължи едва една нощ. А НДСВ се показа като жертва на управляващата коалиция. Като партия, която има голямото желание и воля да помогне на децата, но възможността им е отнета. Евтин, но ефектен трик. Почти като Борисовото: "Аз ги хващам, те ги пускат".
Не е съвсем сигурно обаче дали вместо да изпише вежди, НДСВ не избоде очи. Търпението на коалиционните партньори към соловите акции на царистите стигна критичната си точка. Своеволието им не остана ненаказано само заради общото желание на трите партии да избутат докрай мандата. Почти сигурно е обаче, че жълтите ще бъдат наказани по друг начин. Първа жертва падна закона на Антония Първанова за фонда за ин витро, заради което НДСВ демонстративно напусна пленарна зала. На път да се прости със своя закон за културното наследство е и Нина Чилова, вече се чуват сериозни гласове и от БСП и от ДПС, че няма да го подкрепят. Колкото повече НДСВ публично се цепи от коалицията, толкова по-малко партньорите им ще се съобразяват с тях. Тъжното е, че в играта на надцакване между управляващите партии заложник отново са обществените интереси. Хубавото е, че от вътрешнокоалиционното ритане по кокалчетата може да се родят и някои добри социални придобивки.