:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,462
Активни 781
Страници 28,365
За един ден 1,302,066

България се отказва и от пари по ФАР

Брюксел тества двете ни агенции дали още прикриват нередности
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Управляващите отново демонстрираха оптимизъм вчера. Резултатът от управлението на европейските средства е 2:1 за България, заяви вицепремиерът Меглена Плугчиева.
За да спаси замразените плащания по проекти на ФАР за 323 млн. евро, властта обмисля да се откаже от част от тях. Точната сума ще се разбере до 15 януари. Тогава пристига одитна мисия на генерална дирекция "Разширяване" към ЕК.

Корекции ще бъдат направени за проекти, при които нарушенията и нередностите са много, обясни националният ръководител по ФАР Димитър Ивановски. Подобна стъпка страната ни предприе по програма ИСПА, където се отказа от проект по Техническа помощ за 651 000 евро. Смисълът на финансовите корекции е грешката да бъде призната изпреварващо и така страната не губи парите, а може да ги пренасочи към друг проект. Ако обаче това не се случи, ЕК спира парите безвъзвратно. "Ако за някои проекти се установи, че има финансови нарушения, трябва да върнем парите на ЕК", обясни Ивановски.

До 15 януари шефовете на двете агенции по ФАР - Савин Ковачев в МРРБ и Иванина Белева в МФ, трябва да представят свои доклади, в които сочат проблемните проекти. "Това ще бъде най-големият тест за двамата нови ръководители", каза Ивановски. От дирекция "Разширяване" също имали набелязани свои проекти и ако тяхната таблица с нередности съвпадне с българската, проверките ще станат по-лесно и по-бързо, обясни Ивановски. Целта е страната ни да докаже, че нередностите са констатирани, те са под контрол и не са системни, обясни и вицепремиерът Меглена Плугчиева. В противен случай обаче проверките може да се задълбочат и страната ни да изгуби много повече пари.

Според Ивановски страната ни вече има някаква яснота за проблемните проекти, но той е готов да обяви публично броя им около 15 януари. До май тази година по ФАР са установени само 55 нередности, а до октомври вече са нараснали на 153. За проекти на стойност 197 млн. евро, сключени до 2007 г., когато те бяха одобрявани от Делегацията на ЕК, страната ни иска да се възстанови плащането, защото отговорността носи Брюксел. От няколко от тях обаче България най-вероятно ще се откаже заради груби нарушения. Ако Брюксел реши, че при проектите за 323 млн. евро няма нарушения, могат да бъдат направени плащания, защото имаме авансово преведени суми по ФАР и те ще бъдат достатъчни за това, обясни Ивановски.

В края на ноември Брюксел спря други 220 млн. евро по ФАР. Резултатът е 2:1 за България, каза вицепремиерът Плугчиева, посочвайки, че от предприсъединителните програми сме спасили фермерската САПАРД, чийто срок бе удължен до декември 2009 г. и сме се санкционирали сами по ИСПА.



ПРОБЛЕМ

Заводът за отпадъци в столицата трябва да бъде изграден в срок, но на принципа на публично-частното партньорство, защото няма да може да бъде финансиран изцяло по оперативна програма "Околна среда", заяви екоминистърът Джевдет Чакъров. Във финансовата рамка от 367 млн. евро трябва да се вместят и проектите за изграждане на 22 регионални депа.
11
2169
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
20 Декември 2008 06:58
аз считам, че ЕС са попитали , коя страна какви икономии ще предложи във връзка с кризата на финансите/
нашенска черта е, като ни кажат да пръднем е да вземе да се посерем/
но/
управниците имат полза да се поставят нещата така - уж ЕС ни съсича,
за да не са виновни те ,
а лошия ЕС/
от тук нататък на тях им се развързват ръцете да пляскат излишъка безконтролно на свои фирми, начинания и угода
20 Декември 2008 10:40
Добре, почват да си мърдат гънките нашите чиновници! За начало добре!
20 Декември 2008 10:44
На принципа на публично-частното партньорство завод за изгаряне на отпадъци (може и друга технология не това е важното) не може да бъде изграден щото струва 130-180 млн. ЕВРО и просто няма как да "върже" печалба преди да минат поне 15-20 години. С "публичното" участие може би ще се справи общината по-лесно, но "частното" трябва да е много къркано да се включи "директно", освен ако не му "трупнат" гювеч под масата, например като завода в Шишманци! Да ама ЕК дърпа за ушите!
20 Декември 2008 13:04
Мчи що да ни са откаже.Чунки малко за лапане има и без тиа смешни 200-300 милиона.Бълха я ухапала България.Бедна държава сме били дръжки.20г се краде на едро и още има.
21 Декември 2008 08:45
Получаването на тези пари наистина губи смисъл след като поради засилен контрол, инкасирането им от "нашите"управляващи за часнтни потребости става невъзможно?. За какво и са на нашата Родина такива пари!?
Изобщо, това непрекъснато плетене на "България", "нашите управници", "интересите на страната ни" започва да дразни. Какви "наши" е този "елит"!?

21 Декември 2008 11:11
Колко семпло казано...А истината е, че това управление с армията филолози и секретарки НЯМА потенциал да изготви, защити и още по-малко - да реализира полезни за хората проекти. Всичко е БУТАФОРИЯ!
21 Декември 2008 19:17
Добре, де! Използвайте вашето въобръжение.
Представете си, че виждате и вече чувствате водата на потъващият кораб, който е започнал "гмуркане" от 1990 година ("условно" казано), какво ще направите:
Отговор 1 (геройски): Ще стоя на палубата, въпреки че има спасетелни лодки именувани EU, USA, Canada, Australia, New Zeаland, even a boat named USSR, малко издънена, но все пак шанс.
Отговор 2 (животоспасяващ): Грабвам първата лодка, като гледам да не е червената и бързам да се оттегля от "Титаник", докато не ме е зaсмукал със себе си!
Отговор 3 /Странично виждане (Different Angle)/: Понеже болшинството от останалите в България се мислят за капитани, ще останат на палубата.
Да им пожелаем успех към дъното!

Редактирано от - chovekoyadov на 21/12/2008 г/ 19:52:35

21 Декември 2008 20:53
Благодаря chovekoyadov за благопожеланието ти за пътя ми/ни към дъното, но нямаше нужда! И без тях ще стгна до там - все пак не съм шамандура
21 Декември 2008 21:20
Човекоядов, ако алтернативата ми е Раша, предпочитам да си седя тук, ае, мерси!
За Уса-то също е съмнително за след време, но виж Европа ми харесва доста.
Ти към кое си се насочил?
21 Декември 2008 22:01
Към шамандурите
21 Декември 2008 22:21
Европа е красота и история, култура и изкуство, споkойствие и реалност, блуз и смууд джаз (Smooth Jazz), сантименталност и любов...
Подобно е положението и в Канада, а Бритиш Калъмбия е просто в другото измерение, като природа.
Личо аз обаче си падам и по рок, хард рок, мелъди рок, поп-арт, ню уейв, Гершуин, Скот Фицджерълд, Бродуей мюзикъли, небостъргачи, екшън лайф, широки пространства, големи коли и бързо паралелно бягство към реалната и чиста природа.
Когато изпадна в лирични отклонения и блуз-сантиментализъм, прескачам до Европа, защото и там има "човешко месце".
Най-красивия, ексцентричен и шармантен град за мен си остава ПАРИЖ. Той има някакъв притегателен магнетизъм - веднъж бил там, винаги ти се иска да се завърнеш отново, нещо те тегли към него, нещо много по-различно от другите места където си бил и това не е само мое мнение.

Редактирано от - chovekoyadov на 21/12/2008 г/ 22:29:41

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД