Управляващите отново демонстрираха оптимизъм вчера. Резултатът от управлението на европейските средства е 2:1 за България, заяви вицепремиерът Меглена Плугчиева. |
Корекции ще бъдат направени за проекти, при които нарушенията и нередностите са много, обясни националният ръководител по ФАР Димитър Ивановски. Подобна стъпка страната ни предприе по програма ИСПА, където се отказа от проект по Техническа помощ за 651 000 евро. Смисълът на финансовите корекции е грешката да бъде призната изпреварващо и така страната не губи парите, а може да ги пренасочи към друг проект. Ако обаче това не се случи, ЕК спира парите безвъзвратно. "Ако за някои проекти се установи, че има финансови нарушения, трябва да върнем парите на ЕК", обясни Ивановски.
До 15 януари шефовете на двете агенции по ФАР - Савин Ковачев в МРРБ и Иванина Белева в МФ, трябва да представят свои доклади, в които сочат проблемните проекти. "Това ще бъде най-големият тест за двамата нови ръководители", каза Ивановски. От дирекция "Разширяване" също имали набелязани свои проекти и ако тяхната таблица с нередности съвпадне с българската, проверките ще станат по-лесно и по-бързо, обясни Ивановски. Целта е страната ни да докаже, че нередностите са констатирани, те са под контрол и не са системни, обясни и вицепремиерът Меглена Плугчиева. В противен случай обаче проверките може да се задълбочат и страната ни да изгуби много повече пари.
Според Ивановски страната ни вече има някаква яснота за проблемните проекти, но той е готов да обяви публично броя им около 15 януари. До май тази година по ФАР са установени само 55 нередности, а до октомври вече са нараснали на 153. За проекти на стойност 197 млн. евро, сключени до 2007 г., когато те бяха одобрявани от Делегацията на ЕК, страната ни иска да се възстанови плащането, защото отговорността носи Брюксел. От няколко от тях обаче България най-вероятно ще се откаже заради груби нарушения. Ако Брюксел реши, че при проектите за 323 млн. евро няма нарушения, могат да бъдат направени плащания, защото имаме авансово преведени суми по ФАР и те ще бъдат достатъчни за това, обясни Ивановски.
В края на ноември Брюксел спря други 220 млн. евро по ФАР. Резултатът е 2:1 за България, каза вицепремиерът Плугчиева, посочвайки, че от предприсъединителните програми сме спасили фермерската САПАРД, чийто срок бе удължен до декември 2009 г. и сме се санкционирали сами по ИСПА.
ПРОБЛЕМ
Заводът за отпадъци в столицата трябва да бъде изграден в срок, но на принципа на публично-частното партньорство, защото няма да може да бъде финансиран изцяло по оперативна програма "Околна среда", заяви екоминистърът Джевдет Чакъров. Във финансовата рамка от 367 млн. евро трябва да се вместят и проектите за изграждане на 22 регионални депа.