Пленарната зала опустя половин час след започването на заседанието вчера. Депутатите ще се върнат на работа на 14 януари. |
Така за след почивката остана дълго готвеният закон за политическите партии и спорният за културното наследство. Парламентарният шеф Георги Пирински обясни, че законът за партиите може да остане за първото заседание на 14 януари, тъй като в залата са били направени много предложения и правната комисия трябва да ги оформи в ясен доклад. Предложението му не срещна никаква съпротива.
Депутатите изгласуваха две ратификации, една промяна в правилника на НС и промяна в закона за потребителския кредит. След това Пирински обяви, че с това е изчерпан дневният ред и закри сесията. Народните представители останаха изненадани от предсрочната ваканция.
15 минути след края на заседанието кулоарите обикаляха основно депутати от опозицията. "Останахме само тези, които не страдаме от тракторофобия", пошегува се Любен Дилов-син от "Напред". Той обясни, че е бил крайно изненадан от решението. Дилов и колегата му Бойко Ватев, които са основните критици на закона за културното наследство, се оплакаха, че си приготвили даже снимков материал, с който до оборят вносителя Нина Чилова. А Дилов си взел допълнителен кат дрехи и лаптоп в случай, че заседанието се проточи.
"Това е позор, срам, управляващите избягаха от отговорността си пред протестиращите", възмути се Антонела Понева от ДСБ. Лидерът на ДСБ Иван Костов също каза, че е изненадан от предсрочното разпускане на парламента. Въпреки това той бе решил да си тръгне рано-рано, докато телевизионна репортерка не го попита защо бърза. "Щом аз съм ви проблемът, ще се върна", отговори й Костов и наистина го направи.
Управляващите отрекоха да са се уплашили от протестите. "За бягство не може да става и дума", отсече Георги Пирински. Той напомни, че по време на предишни протести на учителите и таксиметровите шофьори депутатите са продължили работа, а той самият е излязъл при тях. Пирински се опита да обясни ранното разпускане с решение, взето в четвъртък, законите само да се обсъждат, а да се гласуват на следващия ден. От това обаче не следва, че заседанието трябва да се прекрати. "Разискването, сериозните политически дебати по важни законопроекти в последния ден от сесията преди коледните празници, едва ли биха били чак толкова съдържателни", подкрепи го и Лютви Местан от ДПС.
--------ПРИСЪСТВИЕ
През целия ден сградата на парламента остана обградена от мощен кордон от полицаи. На жълтите павета те бяха подредени в две редици, на един метър един от друг. Още в началото на пленарния ден Павел Шопов от "Атака" запита какво е наложило тези изключителни мерки за сигурност. Пирински отговори, че това е решение на МВР, тъй като още не бил ясен маршрутът на протестиращите, те не се били свързали и с властите, както повелява законът.