Кметът на район Студентски Димитър Дилчев е роден през 1975 г. Завършил е приложна математика в Софийския университет през 1999 г. От една година насам е кмет на района, в който освен Студентски град влизат и "Дианабад", "Дървеница" и "Мусагеница". Член е на ГЕРБ. Управлява няколко фирми, свързани с интернет технологии. Женен, баща на едно дете.
- Господин Дилчев, преди една година заявявате в интервю: "Ръката ми ще гали бебето, но ще сече и общински глави". За една година колко глави отсякохте?
- Първото нещо, което реших да направя, е да прекратя работата на техническата комисия към районната администрация, която вършеше немалка част от реституциите. След това спрях и други административни лостове като разработването на нов план, с който успяхме временно да задържим реституцията в Студентски град. Да, не е останало кой знае колко много за връщане, но има още доста апетити. Искам да направя Студентски град място, където ще бъде безопасно и приятно студентите да живеят. Това и обсъждаме с тази работна група, която да направи предложения какви промени са необходими, за да стане това факт. Важно е предложенията да дойдат от студенти, от представителите на академичната общност и трябва всички заедно да се стремим тези искания да се случат.
- Добре, но вашият план за промяна на подробния устройствен план на Студентски град е отхвърлян неколкократно. Как смятате да го осъществите при това положение?
- Ще подчертая, че новият вариант на плана се прави в дирекция "Архитектурно градоустройство" на Столична община, той ще е готов и ще бъде обявен до няколко дни. Планът застава напълно зад публичния интерес. Няма как да не се съобрази с вече съществуващото строителство и част от осъществената вече реституция. Доколко сме успели да създадем план, който да защити публичния интерес, говори фактът, че има над 250 жалби от страна на собствениците и това може би е единственият план в София, в който 99% от жалбите са срещу отреждането на терени за озеленяване, за спорт, за училищни заведения и паркинги. Така че считам, че скоро планът ще излезе в "Държавен вестник", ще бъде обявен по надлежния ред и се надявам оттук нататък процедурите му по влизане в сила да минат колкото се може по-бързо. Сега работната група обсъжда възможността за обявяването на някакъв специален статут на Студентски град, но това е въпрос на бъдещето.
- Кои са тези хора, които така ожесточено се борят за имотите си в Студентски град?
- Вижте, това са хора, които имат свои права по законите. Те са в правото да обжалват всеки един план, всяко едно решение, което не ги устройва, всяка една промяна в нормативната база, която би засегнала техните интереси. Това е нормално във всяко едно демократично общество. Знам и че част от мерките, които ще предложи тази работна група ще срещне отпор в съда - и от страна на собственици, и от страна на строители.
- Не може ли те да се обезщетят с нещо друго, а не непременно с терени в Студентски град?
- Това е проблем, който трябва да намери решение при законодателите. Ние сме държавна администрация и сме длъжни както всички български граждани да спазваме законите. Тук държавата би могла да даде даде някаква нормативна база и да прецени как да обезщети, да замени на тези хора имотите.
- Разумна ли е според вас мярката заведенията в Студентски град да се затварят след 23 часа?
- Мненията за това са многопластови. Предложенията трябва да дойдат от академичната общност и да влязат в нормативната база.
- Много студенти твърдят, че са подавали конкретни жалби срещу определени заведения...
- Когато дойде такава жалба, се процедира по съответния ред, обикновено това са жалбите срещу шума. По новата наредба всяко заведение трябва да има съответни документи. Ако е денонощно, трябва да има документи и че е обезшумено. И аз трябва да предоставя тези документи на Столичната община, та тя да започне работа. Но трябва да се знае, че заведенията са на уведомителен режим, а не на разрешителен. Ние не разрешаваме на едно заведение да работи и съответно не можем да го забраним. Крайно време е това да стане ясно. Проверки можем да правим за спазване на работното време и за наличието на касов апарат и ние редовно правим такива проверки.
- Какво ще правите с новия феномен в Студентски град - задръстванията?
- Не са чак толкова големи задръстванията. Проблемът идва от многото автомобили. Едно време се е смятало, че студентите, които живеят тук, не разполагат с лични автомобили. Сега нещата са по-различни, прибавете към това и студентите, които не живеят в Студентски град, но идват с автомобили на лекции. Затова в новия план сме заложили триетажни паркинги, които да поемат част от тези автомобили. Оттук нататък тези, които стопанисват общежитията, да намерят решение какво да правят студентите собственици на автомобили.
- Откъде смятате да намерите пари за тези паркинги?
- Смятам, че това е ролята на държавата - да помогне за изграждането на тези паркинги и спортни площадки до висшите учебни заведения.
- Вие вероятно имате подкрепата на кмета Бойко Борисов. Как смятате да използвате този ресурс?
- Аз също съм част от тази власт. Подкрепата в случая не е към мен, а към исканията на студентите и на академичната общност. Така е редно да бъде.
|
|