Регионалният център по здравеопазване в Пловдив е назначил проверка на 9 случая на мъртвородени бебета в университетската болница "Св. Георги", съобщи директорът на местната структура на здравното министерство д-р Георги Божиков. Случаите са в рамките на последните 3 месеца, което според лекарите е висок процент на мъртви раждания. Центърът е бил сезиран от началника на АГ сектора на лечебното заведение проф. Никола Милчев. 7 от жените са от Пловдив, една е от Смолян и една - от Пазарджик.
Първо ще се направи медицинско-статистически анализ за броя на мъртвородените деца в област Пловдив за последните 5 години, за да се види дали високият брой от последните три месеца е тенденция, а не "черна серия", обясни пред "Сега" Божиков. "Св. Георги" е най-голямата болница не само в региона, а и в цялата страна и затова е възможно "струпване" на случаи там, без в останалата част от областта да има увеличена смъртност, допълни той.
Ще се вземат и данните на 7 от 9-те жени - на тези, които живеят в Пловдив. Ще се провери кои са личните им лекари и кои специалисти са наблюдавали бременността. Възможно е да има пропуски в медицинската помощ, оказвана на бременните - например те са да имали високо кръвно или диабет, които не са били контролирани от лекарите, обясни Божиков. Друг вариант обаче е самите жени да не са търсили лекари, които да забележат евентуални усложнения на бременността. Децата са били мъртвородени, но доносени, което значи, че проблемът едва ли е в болницата. Причина за мъртво раждане може да бъде и увита пъпна връв или отлепване на плацентата, но обикновено тези усложнения се откриват от лекарите, обясни директорът на РЦЗ. Затова той смята, че ако има пропуск в медицинското обслужване, то е в наблюдението на бременността.
Ако се окаже, че има пропуски в доболничната помощ, ще има санкции, твърди Божиков.
|
|