:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,317
Активни 831
Страници 20,220
За един ден 1,302,066
Седмицата

Скапани обекти на желанието и клюмнали субекти

Димитър Денков
От хора преживели войни, недоимъци и няколко прехода зная, че чуеш ли за криза, не вярвай на приказки, а на очите си. Първата работа е да отидеш до най-близкия пазар, където се вижда има ли такава. Познавала се по това дали продавачите са оклюмали, а стоката им, преди търсена, се скапва непродадена. Ето няколко пазарни проби на този критерий през тая седмица, първата в годината, която ни плаши както с кризи, така и с равносметки за двадесетте години преход от планово стопанство към пазарна икономика.

Преоценените банани заемат цяла сергия, където зъзнещ прекупвач седма-осма ръка ги продава за лев килото. Стоят тъжно и безнадеждно, зримо доказателство за възможността да се родиш в слънчева страна, а невидимата ръка на пазара да те запрати до някой български продавач, с когото да гниеш след празници в студа. Ако имаха родова памет, бананите сигурно щяха да си спомнят времето, когато поне тук бяха неизменен обект на желанието не само поради лесното им превръщане в еротични символи. В качеството си на такъв обект те играеха и важна идеологическа роля в изобличаване на недъзите на социализма: прекупвачи на идеи седма-осма ръка страстно използваха липсата им като пример за вдървеността на плановата икономика, която се грижеше за задоволяване на непосредствените потребности на трудещите си. И никаква цитрусова еротика, поне не в делник.



За това свидетелства продавачът на преоценените банани.



Той псува времето, грее се с неакцизна ракия, бартер срещу кило от по-здравата си стока. Над нея стои "реклама", на която, наред с полезните вещества и болести, които бананите лекуват, пише "Не образуват газове, топлят душата". На въпроса "Как е далаверата?", отвръща - "Хич я няма, ония си я пазят."

По лев са и ябълките - златна превъзходна, сбръчкани от студа. В родовата им памет далеч седи Ева, по-наблизо - символът на Ню Йорк и Макинтош. Тукашните са мръзнали в багажника на червена "Лада", също някогашен обект на желанието по времената на плановото стопанство. Такъв в известен смисъл е и отегчената търговка, чийто грим е в съзвучие с украсата на колата зад сергията: на задното стъкло е лепната пластмасова ръчичка в ивиците и звездите от знамето на САЩ. Ябълките, ако се вярва на надписа, са пловдивски. "Абе не са, ама са почти български, от Македония. То к'во ли остана наше" - признава жената и пали цигара - боро, от леките.



Донякъде щастлив изглежда мъжът с морковите и картофите.



Морковите са калибровани, турски, "ама сладки", уверява. Купували ги за туршии, но и за сокове, нямал оплаквания. Дори една млада майка ги консервирала на пюре, че с детските храни не се издържало. Обаче свършвали, както и картофите. Те пък са "немски, от Австрия", а при тия студове и пътища вносът се затруднявал. "Самоковеца го утрепаха, самоковците нахитряха, няма кой да сади и гледа компир" - коментира той актуалната икономическа ситуация от своя ъгъл, но и обобщава годините на прехода.

По-щастливо е момичето, което раздава безплатни вестници до спирката и току до вестникарската будка, където унило виси конкуренцията, увита в шалове. Стоката на момата върви бързо, за час-два ще я раздаде, ще вземе някой лев и ще се прибере на топло в общежитието. Студентка е, някаква филология, за студентски протести на 14 януари не е чувала. А и не я интересува, защото работи още на едно място - сервитьорка, от 3 следобед и докато има клиенти. Събира пари за бригада в Щатите, "Няма безплатен обяд", казва. Тъй като филолозите отдавна не учат политикономия, тя сигурно знае тая мъдрост от безплатните вестници и брошури, които укрепват вярата в пазарните принципи и рекламират студентски бригади - далеч по-ефективно в сравнение с някогашните комсомолските събрания. Момичето не знае какво е ДКМС.



Но най-щастлив е продавачът на бързовари,



от старите, но и най-сигурните, реотанът им се сменя, не като при китайските, които гърмят. Човекът е сляп и полуглух, продава на пазара поне от тридесет години. Напоследък повече спеше. Затова приличаше на паметник, остарял и ненужен. Стоката му трудно вървеше, изкарваше някой лев с носни кърпи и домашни сапуни. Сега обаче е живнал, макар изобщо да не знае какво е станало, та да се харчат тия дни толкова много бързоварите. Не е чувал нито за Путин, нито за Тимошенко, не се вълнува от решенията на "Газпром", не го засягат разните кризисни щабове, които произвеждат приказки и нелепи решения. Той не знае и за смяната на Живков, та за тия ли да се грижи. Обаче край него за пръв път има опашка - истерията за нагревателни уреди е стигнала и до тук. Човекът само изломотва "следващия", прибира двата лева с треперещи ръце - вече не от старост, а от радост, че е доживял това чудо.

Тоя слепец, продаващ тридесет години бързовари, е най-убедителният образ на прехода от криза в криза, при който все някога невидимата ръка на пазара може да погали всекиго по главицата. Стига човек да си стои на мястото и да не си сменя стоката, която поне веднъж може да стане масов обект на желанието дори когато не топли, а всички говорят за газова криза.
48
4544
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
10 Януари 2009 02:06
10 Януари 2009 07:37
Заглавието е много готино .


Репортажът също... Има нещо гнило в Родината, но що ли
10 Януари 2009 09:38
"Няма безплатен обяд", казва. Тъй като филолозите отдавна не учат политикономия, тя сигурно знае тая мъдрост от безплатните вестници и брошури, които укрепват вярата в пазарните принципи и рекламират студентски бригади
А дали пък не може да е научила тая мъдрост от живота, а? Все пак не всички хора са затворени в прашасал университетски кабинет, информирайки се за света от вестници и брошури и чакайки държавата да им даде безплатен обяд...

_______________________
Блогът на Манрико
10 Януари 2009 09:53
хубава статия...
10 Януари 2009 10:15
от такова списване на действителността се очаква повече ....
така че лично на мен статията не ми допадна - това е все едно да гледаш филм за едно бедно работническо семейство, в което мъжът е безработен, и адвете деца няма какво да ядат ....... покъртително, но скучно.
трябва нещо повече в един разказ, за да се получи история.
10 Януари 2009 10:42
Измишльотини...
Момата не знаела какво е ДКМС, оня с бързоварите пък не бил чувал, че Тодор Живков го сменили...
10 Януари 2009 11:02
...има и един неузрял колективен бг ум, който боде очите по сергиите
10 Януари 2009 11:17
Manrico, друг е тук въпросът със студентката. Като раздава вестници и разнася чинии по цял ден, кога учи? Каква работа ще си намери, след като се дипломира, и с каква компетенция ще я върши? Хайде сега да си я представим - напълно реално за "някаква филология" - на скромен пост в държавната администрация. Поредната недоучена, залухана, безпомощна чиновничка. Всички ругаем некомпетентността в бюджетната сфера, а не се усещаме как постоянно я произвеждаме с отказа си като общество да инвестираме в образованието на младите. Има една приказка, че кой каквото сам си направи, никой друг не може да му го направи.
10 Януари 2009 11:25
Картината, описана от автора, за съжаление съвсем не се отнася само до сергиите на пазаря. Огромното болшинство от магазините, в които се предлагат стоки за потребление, пращят от стока и пищят от тишина поради липса на клиенти. Казано на политикономически език платежоспособното търсене е много по-ниско от предлагането на стоки за лично потребление. Основна причина за това е рестриктивната политика на правителството в областта на доходите. Оправданието - да не се наруши макроикономическата стабилност и да не се засили инфлацията. ОПравдание нелепо, като се има предвид, че за да се засили инфлацията трябва търсенето да изпревари предлагането. Засега е обратното. Само че не може да се очаква от премиер, който счита че работа на държавата е да подменя номерата на автомобилите, да проумее, че ако се увеличат доходите на пенсионерите, учителите, лекарите, селските стопани и т.н. и т.н. в съответната степен ще се постигне баланс бежду търсенето и предлагането и ще се създадат условия за раздвижване на производството на стоки за потребление. Раздвижването на това производство пък ще предизвика раздвижване на търсенето на средства за производство за тези отрасли и т.н. Начин за преодоляване на кризи отдавна описан от науката, но този, който парадира с томче от Маркс на английски в парламента за нещастие е много далеч от тези неща. Също и тези, които са около него, като Орешарски, Масларова и сие.

10 Януари 2009 11:36
Manrico, друг е тук въпросът със студентката. Като раздава вестници и разнася чинии по цял ден, кога учи? Каква работа ще си намери, след като се дипломира, и с каква компетенция ще я върши?



Руританецо,
прав си само отчасти за обучението на студентката. Ще ти споделя нещо от моя собствен опит. Като студент в Прага първите две години се занимавах единствено с обучението си и един път месечно ходех по строителните обекти в събота и неделя за да изкарам някоя крона в повече към стипендията. След това три години бях редовен студент и редовен преводач първо с кореспондента на БТА, /една година/ и после в посолството на България. През тези три години успехът ми беше по-висок отколкото през първите две години. Мисля че условията, в които бях поставен, ме научиха на бъда организиран и да ценя времето.
Дали студентката и изобщо студентите които учат и работят ще се научат да организират по-добре времето си или просто ще закъсат с обучението си във ВУЗа зависи от техните индивидуални качества. При всички случаи обаче ще познават по-добре живота от мамините синчета и дъщерички /тип С. Станишев/, на които всичко е било по мед и масло.

10 Януари 2009 11:43
Тъжно и добре разказано. Благодаря ти, авторе!
10 Януари 2009 11:45
И ти си прав само отчасти.
1. "Редовен преводач", казваш, и какво - на пълен работен ден ли? Как съвместяваше работния си ден с ученето?
2. Всички във форума вече знаем, разбира се, че ти си извънредно умен, трудолюбив и кадърен човек Това е прекрасно. За съжаление не всичкият човешки материал в България блести със същите качества. Значи въпросът е какво правим с този човешки материал - дали му даваме някакъв шанс да се образова и квалифицира до прилични нива, така че да бъде после полезен за държавата си, или пък го оставяме да тъне в невежество, за да живее после на социални помощи или на мизерна бюджетна заплата (на бюджетната сфера в България се гледа горе долу по същия начин, като на социалните помощи).
3. Не предлагам, разбира се, да хрантутим некадърници. Но по света хората са си го измислили - гъвкави стипендиални системи в САЩ, държавен ангажимент към образованието в по-голямата част от ЕС. Ако се разбере, че не ставаш - отпадаш. Въпросът е да ти се даде първоначален шанс.
4. Ти в своята фирма не си ли се сблъсквал с повсеместния глад за кадри в България? Убеден съм, че си. Е, ако имахме нормално и достъпно образование, нямаше ад има такъв глад за кадри.
10 Януари 2009 11:46
Опа, мислех си, че разговарям с Manrico. Ама силно подозирам, че той щеше да ми отговори същото като Mitev, така че все тая
10 Януари 2009 11:48
Че студентката учи филология, е проблем наистина Че работи, не е чак такъв проблем, напротив - работата ще я научи на много неща, които после са по-ценни в живота. В повечето случаи чисто човешките качества, дето някои им викат soft skills, като работливост, организираност, комуникативност, екипност и много други, са много по-важни от чисто професионалните знания, получени в университета, които тъй и тъй бързо остаряват.

_______________________
Блогът на Манрико
10 Януари 2009 11:54
В "Кауфланд", "Пикадили", "Била, "Бурлекс" и пазара във Варна картинката е съвсем друга - купуват хората, като за последно (и не забелязах някой да си купува бързовар и ако изобщо вземат безплатен вестник веднага го хвърлят в първото кошче). Други години поне в първите дни на януари беше спокойно по магазините.
Мисля, че авторът не е ходил на никакъв пазар, а просто си е съчинил история, според както си представя кризата.
Още едва започваме да усещаме кризата.
10 Януари 2009 11:54
Ти в своята фирма не си ли се сблъсквал с повсеместния глад за кадри в България?
Всички се сблъскваме, но дай да видим за какво точно е гладът. Като правило не липсват хора с дипломи, липсват хора, които искат и могат да вършат работа. А дипломирани, които искат да им дадеш бюро и заплата заради дипломата, но не могат да свършат нищо полезно, колкото щеш.

_______________________
Блогът на Манрико
10 Януари 2009 12:55
И ти си прав само отчасти.
1. "Редовен преводач", казваш, и какво - на пълен работен ден ли? Как съвместяваше работния си ден с ученето?

2. Всички във форума вече знаем, разбира се, че ти си извънредно умен, трудолюбив и кадърен човек [quote]


Руританецо,
за иронията ти в т. 2 благодаря, но оценката ти от името на всички във форума за това че съм "извънредно умен, трудолюбив и кадърен човек" се разминава с моята собствена представа за мен. В твърде много случаи съм констатирал, че не съм постъпвал умно, още по-малко пък извънредно умно, в доста случаи съм бил мързелив, а в истински смисъл кадърен се чувствам само когато играя табла и ми върви зар.
По същественото е да ти отговоря по т. 1., защото смятам че може да е полезно и за други като тип поведение, не моето, а на посланика на България по това време. Да работех на пълен работен ден, бях и редовен студент. Разписанието на лекциите и семинарите ми бе винаги на бюрото на посланика. Когато не се налагаше да съпровождам и превеждам на делегации, ходех на лекции. За щастие попаднах в система, при която съществено беше не колко отсъствия или присъствия имаш, а какво си научил и какво показваш на изпита./Щом си ме проучил сигурно помниш, че почти две десетилетия съм бил преподавател във ВУЗ. Там си имах големи неприятности заради становището ми, че за мен не е важно дали студентът присъства или не на лекциите ми, а дали знае по време на изпита. За някои бях голям рушител на дисциплината в учебния процес с готовността ми когато студентът претендира, че е усвоил материала, да го изпитам още по средата или в началото на семестъра и да му внеса съответната оценка без да чака съответната изпитна сесия./
А работният ми ден в посолството беше не пълен, а много често препълнен. Тоест началникът ми не държеше да вися осем часа зад бюрото си, но държеше работата за деня да бъде свършена. Така че доста често се налагаше да оставам след работно време и преводите винаги бяха готови в срок. Пиша това защото за много ръководители най-важното е да си на работнотното си място. Пък аз бях намерил ръководител, за който беше важно работата да бъде свършена.


10 Януари 2009 13:25
....а невидимата ръка на пазара да те запрати до някой български продавач, с когото да гниеш след празници в студа.


Демек да си гниете заедно. Много жизнеутвърждаващо, мдаааа...
10 Януари 2009 14:47
митев,
казваш правилни неща:
но в бг отсъства аристократичен ум, за да ги разбира така нещата;
българското мислене не е взискателно:затова няма и сита, и никога не е имало теглилки, нямаме си кантари в бегето
в бг всичко е сбъркано, г-н митев
всииииииичко
10 Януари 2009 14:58
в бг всичко е сбъркано, г-н митев
всииииииичко



Хамалине,
излиза, че и сбърканото .... е сбъркано и може като е сбъркано сбъркано да се окаже правилно.
Не съм чак толкова голям песимист. Все още имам плаха надежда, че нещата може постепенно да се променят в положителна насока. Затуй се опитвам и аз да дам някакъв, макар и минимален принос.


10 Януари 2009 18:53
wwwe, за пазаруването във Варна, абсолютно вярно за изброените магазини - съвет от мен препатилата - пазарувай сутрин братче към 9.00 и никога в петък вечер. Manrico, ако знаеш само какви ядове аз бера с нищо не знаещи дипломопритежатели, когато трябва да подбирам нов служител за отдела, който ръководя. Като му дойде пак времето, обещавам актуални бисери.
10 Януари 2009 19:02
Manrico, ако знаеш само какви ядове аз бера с нищо не знаещи дипломопритежатели, когато трябва да подбирам нов служител за отдела, който ръководя.
Е к'ви толкова ядове - за по-малко от 20 минути на интервюто типичните случаи лъсват. След понатрупан опит още по CV-то и мотивационното писмо се разпознават.

_______________________
Блогът на Манрико
10 Януари 2009 19:58
Веднага лъсват. Лошото е, че друго почти няма
10 Януари 2009 22:00
Хамале,
когато някой почне да нарежда, че всички са луди,
какъв е професионалния ти извод за него?
10 Януари 2009 22:43
Статията си е добра, но навява мноооого тъга !
11 Януари 2009 01:32
Браво!
11 Януари 2009 10:49
дъртреалист,
прекрасно те разбирам, но аз работя в германия, и това го казвам не заради нещо друго, а за да ти кажа как се работи тук и как съм работил у нас:разбира се ако пожелаееш и с подробности.другото е защото всеки ден виждам нещата от живота тук , и аз ги усещам тук през изоставенто у нас, и си ги споделяме помежду си българските колеги, и мога да ти кажа, че аз бледнея.само малко допълнение:има които ако отвориш дума за нашето и ти обръщат гръб.аз ще се върна в бг, защото наистина не мога без нея, не е заради възрастта, но тееее неееееееееее
никога няма да се завърнат.нека аз да бъда лудия.
но те питам:посочи ми нещо в бг, което да е като хората и да почнем да разговаряме, но при условие че ще се изслушваме.
и нещо друго се забелязва като наш недостатък:много лесно квалифицираме срещуположните позиции, когато не съвпадат и не ни уйдисват, с крайни медицински диагнози.
наистина, ако поискам в бг моите колеги, сестрите и санитарките да работят както от мен искат в тукашната психиатрична клиника, наистина трябва не диагноза да ми се постави, ами и да ме вържат
и друго ни убягва, дъртпръч /и това обръщение го правя с форумски добри чувста/, че не разбираме ли или не знам какво е, че тези краини според теб виждания са по-доброто във всякакъв смисъл за нас, и че те психологически изводими произлизат от добри чувства и ако щеш любов към родното, отколкото другите напарфамюрани съждения.
и пак, като казвам че е сбъркано, попитай ме как ми минава един работен ден тук и ще ти го опиша до минута, и ще ти кажа как е било в бг с работата ми, и тогава оставям на тебе да оценяваш реалностите....
чакам те
11 Януари 2009 12:03
Хамале, не виждам защо протестираш, когато се ползва твоя модел, виж си думите:
"в бг всичко е сбъркано, г-н митев
всииииииичко"
АМи просто не е вярно.
И нещо повече - вредно е да се приказва така.
Не е добре, когато "Вещ" човек "нарича", обозначава така нещата, така се влияе на развитието им.
(ако не си се занимавал с езотерика ще е крайно странно).
.
По-конкретно, в България изобщо не е сбъркано всичко. Просто твоята представа е такава. Знам го тоя феномен.
Това е от ефекта на претъпкания автобус: ако голяма част от живота ти преминава във возене в претъпкан автобус, крадат те, газят те по краката, дишат ти в лицето, и т.н. - намразваш и живота и всичко. Но гадостта е само в автобуса.
В който ти си се напъхал съзнателно.
Навън грее слънце, а има и много хора, които по принцип изключително рядко влизат в автобус. А ако влязат ненавиждат автобуса, а не заради него - вселената.
11 Януари 2009 12:15
България не заслужава да бъде ругана, защото тя не се състои от шепата продажни политици, които са узурпирали правото да се показват от нейно име и да управляват парите й.
Нито от групичка самоизяждащи се озлобени от мизерния живот колеги, от които ти избяга чак в Германия.

България е и първата ти любов, и откритието на чудото, че на небето има звезди, обичта на родителите, радостта от природата и т.н. и т.н.
Защо се буташ все в тоя автобус, в който всички се държат гадно?
В България, освен долни политици има и десетки хиляди честни и почтени хора, които водят нормален морален живот. Прочее, именно и само заради тяхната Воля за съзидание държавата все още съществува.
Значи - те са важните.
Защо си се вторачил в мръсната пяна по повърхността и псуваш, че всичко мръсно?
11 Януари 2009 12:27
А да се сравняват България и Германия днес е направо некоректно.
Нещата се сравняват при равни други условия.
Тоест - ако България също се бе развивала субсидирано и необезпокоявано в последните 62 години.
Ако мечешкият ни приятел беше позволил включването на България в плана Маршал?
Каква по-голяма гадост можеха да ни сторят?
И после - нееднократно ни изключваха от плана Маршал.
Всъщност - при всяка възможност.
Чак до най-голямото унижение - спирането на газта в най-студената зима. Без никаква причина. Освен унижението само по себе си.
И за демонстрация, че те разполагат напълно и изцяло с България.
Та, в България царства азиатщината, приятелю.
А не българите.

11 Януари 2009 14:10
Дърто, поздравления .

__________________________________________

A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either

Benjamin Franklin (1706 - 1790)
11 Януари 2009 14:48
дърто,
съгласен съм с доста, но за вредите не изцяло:защото и в черногледството и от опаките погледи върху съществуването ни има ползи.
след падането на стената ни беше поднесена на тепсия абсолютната възможност, по-добрата част от обществото, за която споменаваш, да се намести на полагащото й се място и да задвижи тя обществото:според мен е погрешно да изтъкваме, че сред един народ има и по-извисени хора.? е защо този шанс беше проигран.както искаш го разбирай, но не приемам набъркването на външни ^фактори^, нито например на доларови инжекции.не доказахме ли сами на себе си, че поговорката ни ^акъл не искам, а пари ми дай^, е нещо крива.нещо куца в колективното ни поведение, за да не може по-свестните и по-умните ни хора да са отгоре.в отсяването е проблемът.
аз сравнявам с германия, по-точно със западняците, но без да подценявам българското, нито пък умирам от желания да се изравним с тях по всички показатели
притесняваме факта, че тези млади лекари, давам пример с лекарите, защото това по-добре познавам, у нас са били, по техните приказки, подритвани от посредственици във всяко отношение и че не само заплатата е причината да забягнат завинаги.
нека да вземем например архитектурата, която стърчи, та и кьоравите я виждат:нека бг архитектите да дойдат тук, в който си искат германски град за по една година и да видят как ги правят хората нещата и поне тях да ги попитаме кой им пречи да творят на висота или и за тях ще ми кажеш, че се намесват мутренски платци, и нека не ми се казва, че те са го видели и преяли от съзерцаване
...
отвори един сериозен вестник, какъвто е zeit, и виж как се списва, като почнеш от лицето, от оформлението му, та стигнеш до съдържанието му.и за дизайна ли на бг газетите ще ми кажеш, че имаме прекрасни и можещи хора, но има някакви подземни сили, които им пречат да се осъществяват, както те могат и си знаят
...
казвай ми
11 Януари 2009 15:28
Стената падна в Германия.
Но в България още си седи.
Едни хора (заради които стената стои) само си смениха кабинетите от партийния дом - в парламента.
Тази каста са колониална администрация, назначена именно за да блокира нормалността.
60 години негативна селекция от страна на политическото ръководство.
Толериране на "верния" към партията, а не на Можещия и Знаещия.
Ти ли не го помниш това? Айде бе.
Просто си го забравил.
Архитекти има България... И още как. Нам си колко световни награди.
Само че, кой да организира истински конкурс за проект и т.н., а и чакай, първо да поиска нещо по-така...
С какво сетиво да си помисли такова сложно нещо? - простака комунистически лидер, нагаждача рабфаковец, дресиран в партийната школа как да манипулира сляпата маса?
Вестниците. Ами купени, до един.
КАстрирани. КАк искаш качество от сурогат?
Стената все така си стои.
И ефективно изключва свястните хора от управлението на българското развитие.

И никакви "подземни сили" не са. Ей ги там, включват и изключват топлото на цели държави, ей тъй.
11 Януари 2009 15:46
Планът Маршал не е бил просто "доларова инжекция", а механизъм за възстановяване и развитие.
Отхвърлен от соц гениите, защото сме щели да изпаднем под влиянието на империалистите. Тоест щяха да изискват от нас да работим в реална среда.
И да има продукт. А не отчети за овце раждащи по 5 агнета.
Защото щяхме да си възстановим държавата и да си изплатим репарациите за нула време. И нямаше да сме послушни.

Затова - ни наложиха савецко-азиатски стил за социално "развитие".
Който надигне глава, че по-кадърен, че може повече - получава удар.
Вместо повишение. Както е в Германия, нали.
Четиридесет години продължи насилственото отучване на българина от труд, от религия (разбирай от срам, морал и тн), традиции, и прочие аспекти на механизмите осигуряващи независимост - материална и духовна, на Гражданите на България.
Повтарям - насилствено!
Днес какво можем да видим, естествено - плодовете на тези многодесетилетни усилия за разрушаване на българщината.
...
А ти обвиняваш народа заради това и отричаш причините.
Защо?
По-ти е приятно в блатото на мазохизма, вместо да направиш усилие да видиш истината?
11 Януари 2009 16:50
Планът Маршал не е бил просто "доларова инжекция", а механизъм за възстановяване и развитие.
Отхвърлен от соц гениите, защото сме щели да изпаднем под влиянието на империалистите. Тоест щяха да изискват от нас да работим в реална среда.
И да има продукт. А не отчети за овце раждащи по 5 агнета.
Защото щяхме да си възстановим държавата и да си изплатим репарациите за нула време. И нямаше да сме послушни.




дъртреалисте,
когато пишеш неща като горните съобразявай се ако обичаш с обстоятелството, че във форума има и хора, които малко или много са запознати с нещата които коментираш.
1. Пропуснал си, че планът Маршал като механизъм за възстановяване и развитие е поставил и политически условия. Казваш, че нямаше да сме послушни /имаш предвид очевидно спрямо СССР/, но си пропуснал да добавиш ако бяхме станали послушни спрямо САЩ.
2. Красиво говориш за изискване от нас да работим в реална среда, но от паметта ти изглежда е изтрито например обстоятелството, как наследниците на авторите на плана Маршал след 90-та година се постараха да ликвидират например военно-промишления ни комплекс като конкуренция с помощта на демократгениите, наследили соцгениите.
3. И да има продукт, а не отчети за овце раждащи по 5 агнета. Мога да добавя и отчети за високи добиви, изчислени като за 1000 декара но от действителна площ 1500 декара. Това последното ти го пиша за да покажа, че тези неща са ми известни не по-малко отколкото на тебе.
На мен обаче ми е известно и това, че България /по данни на статистическия годишник на ООН/ увеличи значително селскостопанското си производство и бе крупен износител не само за бившия социалистически лагер.
Днес твоята мечта за работа в реална среда е осъществена от демократгениите, вече няма отчети за рекордни добиви и за 5 агнета от овца майка. Но вече няма и селскостопанска продукция за износ, нещо повече, има много пустеещи земи, много разбити напоителни системи, разбито животновъдство и вследствие на това на българския пазар за селскостопански продукти има изобилие от продукция от съседни страни, а българското село бере душа.
Толкова ли ти е трудно да оценяваш плюсовете и минусите като съвкупност, т.е. да бъдеш в крак с обективната истина?
ПП.
Питам и отговор не очаквам. По-вероятно е да се направиш че не си прочел постинга ми и да не отговориш.



Edited by - Mitev on 11/1/2009 г/ 17:02:26

11 Януари 2009 17:38
А бе Митев, правилно си се насочил, че първата ми мисъл бе да не ти отговарям.
Обаче видях, че сякаш нещо даже си се напрегнал.
Кашата, обаче, в главата ти е същата като и на много други хора, та все се налага да се повтарят основни положения.

Та, погледнах аз с какво да се съобразявам, гледам, пак гледам и пак не видях с какво да се съобразявам.
Какви политически условия имал Плана Маршал, които не ти харесват? Заробващи някакви? А защо не обсъждаме днес казус "Германия в блатото" а обсъждаме - България в блатото?
И - защо смяташ за нередно да се ликвидира при първа възможност ВПК на един руски сателит, какъвто бе и продължава да е България?
Кой те излъга, че демократи са наследили соц-генчовците? Що за приумица? Ти четеш ли мненията на другите (моя пример със стената в Б-я по-горе), правиш ли малко усилие да ги проумееш?
А ако не си съгласен - оспори.
Аз ти казвам, че от 60 г. ни управлява колониална администрация, ти приказваш за някакви демократи, че ти съсипали земеделието...
??
11 Януари 2009 18:54
дърто, няма да ми се сърдиш, ако не разбирам, щото съм по друго направление
но да попитам:кой кара германеца да избира г-жа меркел, анжела
и кой кара нас ни да си избираме Х, който знаем че:
1.няма семейство и едно дете
2.не е работил
3.ако е работил, професията му е била афив
4. и други
преди да ни се случват нещата, дето ги изброяваш, ние сме били предразположени да ги усвоим, както е станало преди да ни дойдат на гости турците
има колективен ум, който предпоставя нещата:
германизирането на политиката ни
рязкото отскачане от германското и размножаващто се съветизиране
и си спомняш как посрещахме американците
?, но само не ми го обяснявай по един стандартен начин, кой ни попречи за досиетата и то там да пипнем, не за да се отмъщава, а за да поставим колективното бг съзнание на здрава основа и по-важното, разбират ли го българите този въпрос като базисен и жизненоважен за битието ни или им дреме през оная работа
?, и нека да не ти изглежда странен, че погледни развоя на нашия език, как ти се струва, не отразява ли същността ни като народ и може ли да се огледа като в огледало развитиети ни или е само практически инструмент, какъвто може и едно есперант да ни върши работа.и не става дума само за чуждиците, както опростенчески се разбира от масата.
?, прост ?, що за хора са тези, които знаят, че коритаров е мръсник и в червата си и му се обаждат по телефона и го хвалят колко е велик, и не ми казвай и че те са били дносници, та затова, и този пример го вмъквам, за да си помислим и двамата, че май че бедата не е само отвъд
смятам, че ако човек е на място с ума си, той ще покаже достойнство, и нека да не ходим да берем мак в афганистан, че малко от малко ще се опъне на чуждите мераци
...
речи ми, слушам те внимателно
11 Януари 2009 19:08
Хамалин,
Извинявай, че се меся, но не е точно както го казваш.
Онзи суек никой не го е избрал. Скърпиха коалиция от кол и от въже, за да продължават да управляват - против волята на народа. Всъщност се държат на власт чрез процедурни хватки.
И най-вече на власт ги крепи пълното отчаяние на народа. Крепят ги негласуващите, които не гласуват, защото не виждат за кого.
Само че отчаянието е нож с две остриета. То ги крепи засега - то и ще ги помете, когато избухне.
11 Януари 2009 19:15
Онзи суек никой не го е избрал.
Да бе! Доколкото си спомням, имаха 50% от депутатските места - още няколко и нямаше да им трябва коалиция.

_______________________
Блогът на Манрико
11 Януари 2009 19:28
Хамале, хубави въпроси поставяш.
Аз малко изпадам така сякаш малко в рецитация, но добрият събеседник е ценност, личи си професионалиста съветник .
Но ме безпокои че нямаме обратна връзка.
Но ще отговарям, щом съм се хванал.
За лицето Х Сократя го е казал много точно, аз само да добавя, че у нас изборите са като дъвка - разтяга се във всички направления, а най-хубаво е като се прави голяям балон, каквото всъщност са. С две думи - по изборите у нас не може да се съди за нагласите на хората. Изборите се фалшифицират. И то грозно. По всички начини - от демотивиране ан опозиционно мислещите, през купуване на гласове, до купуване на секционни комисии, че и директна подмяна на бюлетините и протоколите.
За лицето Х има и друг интересн аспект - как е издигнат за шеф на партия-ТА? Кои нормални зрели хора в тази нали голяма и уж пълна с експерти партия, са го избрали? А и в добавка на качествата описани от теб, все по-упорито се говори и че той има и неодобрявана от масовия читател сексуална ориентация?
Къде е логиката?
11 Януари 2009 19:29
Драгий ми Манрико,
Ама ти все повече влизаш в един глас с Брайтмана!
Значи 82 депутатски места било почти 50%?

Редактирано от - Сократ-май на 11/1/2009 г/ 19:30:57

11 Януари 2009 19:56
Значи 82 депутатски места било почти 50%?
А, вярно. Ми не се интересувам чак толкова много от политиката, че да помня - запомнил съм, че имаше някакъв скандал на първия кръг с около 120 гласа и няколко "изменници" от Атака, та оттам ми се върти в главата това. Значи 1/3, не 50%, да не е малко! И сега пак толкова ще вземат, май - какво да очакваш тогава.

_______________________
Блогът на Манрико
11 Януари 2009 19:58
дърто,
добре ги редиш и не е рецитация, и не ти правя четки:просто умно мислиш
? е тогава, като не сме загубен народ, как така да стане, че да се спасим
каква хватка да се измисли ???
11 Януари 2009 19:59
За това, че сме били предразположени към огелпване още преди да дойдат Османските орди (тогаз турци няма) - мисля, че просто не е научно да се вменява генетична или културна непълноценност на цял един народ.
Темата е твърде голяма за да я закачаме тук. Неблагоприятно съчетание на фактори.

Германизирането на политиката ни е станало възможно щото царя е взел нещата в свои ръце. И с това е успял силно да редуцира перманентното отравящо влияние на руската агентура в българската политика. Айретен, покрай преврата в Русия тя сигурно е била и в период на снишаване за малко.
А после - дай пак, курс към въоръжена борба, атентати, и т.н. Както по време на турското робство. Нищо ново.

А американците ги посрещна американската мечта, накипнала от 45 година налагане на савецка антикултура и културна изолация от свободния свят.
За досиетата, няма значение какво мисли редовия човек, то е и трудно да се разбере.
Но не ги отварят естествено, как сами ще си отворят своята кутия на Пандора. Те не са си направили преврата '89-та за да си ограничават властта...
11 Януари 2009 20:20
Хамале, тежък въпрос задаваш...

Че не сме загубен народ съм категоричен, доказателства много, първото е че все още имаме държава, И РЕД В НЕЯ(!), въпреки нарочно налаганата анархия и многобройните провокации (NB!).
Как ли?
- системно унижение и обезсилване на полицията,
- постоянно събуждане и провокиране на вътрешнодържавна вражда на религиозна основа,
- провокиране на слободия на паразитиращите нагласи сред циганския етнос,
- поддържане на нивото на доходи на ниво биологичен минимум,
и много други (тема достойна за обстоен анализ, прочее!).
С една само цел - дестабилизиране на държавата, за да стане каша, в която да стане поредното прочистване на по-будните и читави люде.
Както 3 или 4 пъти през миналия век.
Но народа май е доста зрял вече, не се лови на тези мухи.
Помисли по това направление, и ще видиш.
11 Януари 2009 20:31
Та, погледнах аз с какво да се съобразявам, гледам, пак гледам и пак не видях с какво да се съобразявам[/quote


дъртреалисте,
тежък случай си, щом толкова ясно написан текст не ти е ясен. Писах ти да се съобразяваш с обективната истина, сега ще ти го кажа под друга форма - съобразявай се с фактите. Това обаче е трудно за тебе, тъй като за разлика от кашата в моята глава в твоята има само пяна от предубеждения.
Планът Маршал е съдържал условия и Франция например се е съобразила с тях и не е допуснала във властта комунистите въпреки изборния им успех след войната непосредствено.
Лесно е да се съди с шестедестгодишна давност тогавашни действия. При това пристрастно. Ако България беше приела плана Маршал, това според тебе нямаше да е послушание, а щом с одобрението на авторите на плана Маршал е останала в съветската зона - това е послушание.
Пишеш че 60 години в България има колониална администрация, но не забелязваш, че колонизаторът се е сменил и това ми стига. Цяла България знае, че има нов Голям брат, но за тебе тя си е колония на стария голям брат. Живей си с пяната в главата щом ти харесва да не я сравняваш с историческите факти.
Добре е че поне мълчаливо се съгласи с написаното за българското селско стопанство. Можеше да изригнеш още някаква глупост.

ПП.
Току що погледнах твой постинг под статията за интернет съпротивата. Подкрепям напълно написаното от теб за Манрико. Значи можеш. Напъни и се и тук без предубеденост и се опитай да възприемеш фактите в контекста, в който са се състояли.

Редактирано от - Mitev на 11/1/2009 г/ 20:45:56

11 Януари 2009 21:35
Хамале, ето ти един линк за разнообразие от моите приказки.
А, Митев, видях тъ, че посягаш да цъкнеш и ти,
не е за теб, защото ти си самодостатъчен.
Ти всичко знаеш. Още от младини.
От първичната партийна организация и партийната школа.


Редактирано от - дъртреалист на 11/1/2009 г/ 21:56:02

12 Януари 2009 11:01

Ще ми липсвате, когато оздравея!
Сега съм на социални.Малко ми приличате на студентката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД