:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,353
Активни 743
Страници 23,256
За един ден 1,302,066
В ОГЛЕДАЛОТО

Време е да се рестартира Америка

Мои американски приятели, не може да продължаваме да бъдем "тъпи, колкото си искаме". Трябва да се инвестира не във финансови таланти, а в хора, които създават реални ценности
Томас Фридман
Имах лош ден миналия петък, но това бе един обикновен ден в Америка.

Всъщност започнах добре, бях на Кау Сай Чау - остров край Хонконг, където постоях на скалистия връх, гледащ към Южнокитайско море, и разговарях с жена си в Мериленд, като използвах далеч от статичното електричество китайски мобилен телефон на един приятел. Няколко часа по-късно излетях от хонконгското ултрамодерно летище, след като стигнах до него от центъра на града с лъскав свръхбърз влак, като бях щастлив да използвам по целия път безжичен интернет за моя лаптоп и да сърфирам в мрежата.

Като се приземих на летище "Кенеди" след полета от Хонконг, имах чувството, че съм пристигнал от джетсъните при флинтстоуните (герои от комикси за свръхмодерната и за каменната епоха - бел. пр.). Мрачната, схлупена зала за пристигащи пътници бе претъпкана, а използването на количка за багаж ми струва 3 долара. (Не бихме ли могли най-сетне да предоставим на чуждестранните гости безплатни колички, каквато е практиката на всички големи летища по света?) Като се огледах в тази мрачна зала, тя ми напомни за място, където някога съм бил. Сетих се: това беше багажната зала на старото хонконгско летище "Кайтак". То бе закрито през 1998 г.

На следващия ден отидох на "Пен стейшън", където стълбите към пероните са толкова тесни, сякаш са правени преди да бъдат изобретени куфарите. Отвратителните перони видимо не са чистени от Втората световна война. Взех влака "Асела", с извинение, американският влак-стрела от Ню Йорк за Вашингтон. По пътя опитах да използвам мобилния си телефон за едно интервю и разговорът ми бе прекъсван три пъти за 15 минути.

Тогава си помислих: Щом сме толкова изобретателни, защо другите хора живеят много по-добре от нас? Какво е станало с нашата инфраструктура, която е толкова важна за производителността? С пристигането си у дома бях приветстван с новината, че "Дженерал мотърс" увисва на държавни помощи - това е същият GM, за който сп. "Форчън" само спомена, че "през последните четири години е загубил над 72 млрд. долара и сега можете да преброите на една ръка колко директори са били преназначени".

Мои американски приятели, не може да продължаваме да бъдем "тъпи, колкото си искаме". Твърде дълго се глезихме със съкращаване на данъците, с помощи за автомобилните компании, които се превърнаха в гигантски машини за унищожаване на богатството, с цени на енергията, които не насърчават инвестициите във възобновяеми енергийни системи и в икономични коли, с държавни училища без национални стандарти, които допускат дипломиране на неграмотници, и с имиграционна политика, която позволява на нашите колежи да обучават най-добрите учени и инженери в света, а след това вместо да добавим зелени карти към техните дипломи, ги отпращаме у дома им, за да основават компании, които да се конкурират с нашите.

Отгоре на всичко паднахме в плен на увлечението да насърчаваме колективния талант в сферата на финансовото инженерство, а не на истинското инженерство. Тези свръхнадарени учени и инженери изобретяваха финансови инструменти, за да правят пари от пари - вместо да проектират коли, телефони, компютри, интернет програми и медицински уреди, които биха подобрили живота и производителността на милиони хора.

По тези причини нашата сегашна криза е не само финансов крах, плачещ за парични инжекции. Ние сме в много по-голяма беда. На практика ние станахме "Дженерал мотърс" като държава - в резултат на нашата национална пасивност. Погледнете в огледалото: GM сме ние.

Ето защо имаме нужда не просто от наливане на пари. Нуждаем се от рестартиране. Трябва ни изграждане, национално преобразяване. Затова следващите няколко месеца ще бъдат едни от най-важните в американската история. Поради финансовата криза Барак Обама има двупартийна подкрепа да похарчи 1 трилион долара за стимулиране на икономиката. Но трябва да гарантираме, че всеки долар от тази субсидия, която вземаме назаем от бъдещето на децата си, ще бъде похарчен мъдро.

Парите трябва да отидат за подготовка на учители, учени и инженери, за изследвания и създаване на инфраструктура, повишаваща производителността. В крайна сметка ми се иска да виждам все по-малко прахосани правителствени долари и по-креативни данъчни насърчения за частния сектор, служещи като катализатори за нови производства и нови пазари. Ако позволим тези пари да се харчат за свинско, това ще бъде нашият край.

Америка все още има подходящи хора да се стегне. Ние все още имаме най-изобретателната, най-разнообразна и най-творческа култура, както и най-отвореното общество в свят, където способността да се измислят и скоростно да се генерират и прилагат нови идеи чрез глобално сътрудничество е най-важното конкурентно предимство. Китай може и да има големи летища, но миналата седмица започна отново да цензурира "Ню Йорк таймс" и други сайтове на западни медии. Цензурата ограничава въображението на народа. Това е наистина, наистина глупаво. И затова въпреки грешките ни ХХI в. е все още на наша страна.

Джон Кенеди ни заведе на разходка до Луната. Обама трябва да ни заведе на разходка в собствения ни заден двор, който трябва да преоткрием, преизградим и да изобретим наново.



_____________

* Три пъти носител на журналистическата награда "Пулицър"
Снимка РОЙТЕРС
Централата на "Дженерал мотърс" в Детройт. Автомобилният концерн се превърна в синоним на пасивността и поглъщането на държавни пари.
228
7085
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
228
 Видими 
10 Януари 2009 01:53
Май тук ще има битка! Този ще го обявът за „дудук“ или „комуняка“ Но хак му е като не се е постарал да прочете някои от трудовете на Gozambo!
10 Януари 2009 02:11
Напротив ще видиш че сега наще хора ще му се възхитят.Това което им повтаряхме от години им го казва един евреин а него няма как да го отрекат . Нали те ни увещаваха че тоя народ е "вундеркинд" а ние сме "унтерменш" . Любопитен съм да чуя коментара на Фичо ама той напоследък се загуби ......
Да няма нещо проблеми с Голдман С!акс?
10 Януари 2009 02:12
Кащяло да е камуняк, бре, он е американски патриот indeed. Ма статията му е твърде повърхностна и банална за трикратен носител на "Пулицър". Освен ако не е искал да демонстрира, че и публицистиката им е на нивото на GM.
10 Януари 2009 02:29
Какво е станало с нашата инфраструктура, която е толкова важна за производителността?

Mи парите се използваха за войни от туземското правителство на републиканците ....
Щом сме толкова изобретателни, защо другите хора живеят много по-добре от нас?

Е, т'ва е малко преувеличено, но е добре за да се стреснат "здравите" сили.
с държавни училища без национални стандарти, които допускат дипломиране на неграмотници

верно...
с имиграционна политика, която позволява на нашите колежи да обучават най-добрите учени и инженери в света, а след това вместо да добавим зелени карти към техните дипломи, ги отпращаме у дома им, за да основават компании, които да се конкурират с нашите.

Абсолютно невярно.

Отгоре на всичко паднахме в плен на увлечението да насърчаваме колективния талант в сферата на финансовото инженерство, а не на истинското инженерство.

Ми предлага се това което се търси... о'ти сте за глобализация, па после "вуйно, що ми изяде супата с вилица?"
На практика ние станахме "Дженерал мотърс" като държава - в резултат на нашата национална пасивност. Погледнете в огледалото: GM сме ние.

Да, добро сравнение, но отива твърде далеч. За много хора по света Америка е държава на мечтите им, а и от Америка идват повечето иновации. Т.е., надежда има... с което и завършва статията.
С две думи статията има за цел да СТРЕСНЕ, та барем колелото се задвижи отново...
10 Януари 2009 02:44
Трябва да се инвестира не във финансови таланти, а в хора, които създават реални ценности

Я да ни обясни рзликата между "финансови" и "реални " ценности!
Но пък и Пулицер не е награда за економика....
Така че давай Гошо на кебабчееетата!
10 Януари 2009 06:27
В Америка има свръх производство за което няма пазари.Имено затова е в криза.Така че няма нужда от повече учени и повече производство.Да се намерат пазари и така безработицата ще падне а не с некакви финансови стимули които само ще увеличат данаците на хората които са и безработни.За да има пазари е необходима воина и то в голям мащаб.Щте смениме режима на Кастро, Чавес Моралес Мугабе и така те ще купуват наше оръжие а не кйтаиско или руско.Дано Г-н Обама е с практично мислене и да се бори за повече пазари които ще намалят безработицата В Америка.
10 Януари 2009 06:40
Томито Фридмън почнал да подражава на наш Кристофър Каражов.

Не е лошо при следващото пътуване бае ви Фридман да кацне на летище Далас-Форт Уърт или в Хюстън, та и той да види малко свят. По блясък и чистота ония (мамка им и) селяни и реднеци ниедни направо се гаврят с либералната кочина у Ню Йорка. Подобно би било сравнението с летищата в Денвър, Тампа, Индианаполис, че дори и в Атланта. Обаче нема да им връзваме кусур сега на обама нейшъна, искат си метро - имат си метро, искат велосипеди - имат ги, искат джапанки - имат джапанки. Насила хубост не става.

Ако позволим тези пари да се харчат за свинско, това ще бъде нашият край.

Как ли да преведем туй "свинско" от американския политически жаргон на български? Май оставено така си е най добре - безплатни пържоли за иликтората.

Последно - оригиналната статия в NYT завършва така: Merry Christmas! Maureen Dowd is off today. Морийн Дауд - една друга любимка на ридакцията.
10 Януари 2009 07:55
Какъв Фридман, какви пет лева! Нашите гуреливи американски политолози - карамелчо, Ольо - АКА уйо и ФЛ-то, завалията - с двеста символа го унищожиха.
10 Януари 2009 08:34
"Парите трябва да отидат за подготовка на учители, учени и инженери, за изследвания и създаване на инфраструктура, повишаваща производителността."
Ама защо не пита първо Дмитриевич и Гоце, че тогава да пише тез неща този Фридман?! Какви пари за учители и учени, трябва бизнес-инкубатори, инвестиции в строителството и големи шлемове!
10 Януари 2009 08:36
Както се казва, No comment по "повърхностните" писания на своето "куче"...Все пак консуматизма на америкнското общество и лайф на заем явно доста скърца...С една дума вашето момче ви казва оловни войничета..."Трябва доста нещо да се промени за да остане всичко по старому...", а при това и евреин щом го казва значи е важно...Със здраве.
10 Януари 2009 08:56
Добре, че не се казваше Томас ФриЙдмън...Тия - нашите заморски приятели - нямат страх от никви авторитети...Нцнцнц...юууу...язък

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
10 Януари 2009 09:01
Човека се е опитал да стресне американското общество. Кой от нашите изявени журналисти се е опитал да направи това за българското общество - ей така, от патриотизъм ?
САЩ, въпреки недостатъците им, са значително по-напред в селекцията на националния си елит.
10 Януари 2009 09:02
Абе нема ли някой дофтор да ме светне? Ей го пак...Като прочета някъде за шлем - голям, малък или какъвто и да е - все за шлеп се сещам...Що тъй?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 10/1/2009 г/ 09:04:21

10 Януари 2009 09:04
Да ви разкажа един стар чукченски виц:
Седи чукча на един клон и го реже.
Минава руснак:
- Ей, кво правиш бе? Ще паднеш!
Чукча му махва с ръка:
- Върви си по пътя, върви си по пътя.
Един час по-късно руснакът се връща и гледа - чукчата лежи долу заедно с клона.
- Ей, видя ли, бе? Аз кво ти разправях?
А чукчата едва намира сили да махне с ръка.
- Върви си по пътя... МАГЬОСНИК ПРОКЛЕТ!

Та сега и на тоя завалия има да му викат: Магьосник проклет!

Редактирано от - Сократ-май на 10/1/2009 г/ 09:07:33

10 Януари 2009 09:14
Siol En
Кой от нашите изявени журналисти се е опитал да направи това за българското общество - ей така, от патриотизъм ?

Siol има такива, ама вие не искате да ги четете и във вестник "Нова Зора" и във вестник "Атака" се казват много истини.
10 Януари 2009 09:20
И в Америка има хора , които ясно виждат проблемите. Това все пак е на добро. Е , може би малко са позакъснели.
10 Януари 2009 09:23
"Ако позволим тези пари да се харчат за свинско, това ще бъде нашият край."
Доколкото съм чувал, евреите не ядат свинско.
10 Януари 2009 09:44
Старият хъш каза:
"Щте смениме режима на Кастро, Чавес Моралес Мугабе и така те ще купуват наше оръжие а не кйтаиско или руско.Дано Г-н Обама е с практично мислене и да се бори за повече пазари които ще намалят безработицата В Америка."
Умно! Как никой не се сети как стават тия работи с пазарите! Що не вземат да сменят китайските управници - ле-ле какви пазари ще се отворят!
10 Януари 2009 09:50
Е, Хъша е неспасяем, но да не му дирим кусур - и Буша беше същият.
Иначи идеята е стара: светът ще се оправи когато до всяко добро същество поставим по още едно (морски пехотинец).
Вярно, ще се наложи съществото да се изхранва като копа корени и грудки (плюс същото количество корени и грудки за морския пехотинец), но пък за сметка на това ще настане "Краят на историята" (според Франсис Фука-се-у-яма).
10 Януари 2009 09:52
Статията е умна. Като я прочетох, обаче, съжалих, че нашият титан ББ не чете в. "Сега" (Че не чете "Гардиан" и "Ню Йорк Таймс" е ясно. Други са му вестниците) Как не му е ясно, че тия, дето шептяха на украинците из-зад кулисите "Do it, Do it..." са политици вече от миналото. Че да се хареса на новия "Big brodher" не само трябва друго да прави, но и по-интелигентно. Един нашенски Наакашвили...
10 Януари 2009 09:58
Мои американски приятели, не може да продължаваме да бъдем "тъпи, колкото си искаме"
[/quote]
Ич де не се притеснявате, наши американски приятели! Практиката показва, че можете

Редактирано от - В.Лянча на 10/1/2009 г/ 10:03:42

10 Януари 2009 10:02
Не виждам кво се дърляте - пича повтаря частично фантасмагориите на наш фичосов - америка Ще бъде възстановеа с наливане на пари в инфраструктура. Да разрушим не защото има нужда а за да намерим предлог за държавно финансирани проекти и наливане на оари в реалната икномика.
Единствената разлика с нашио форумен експерт е че този по гое - поне не натяква как добавената стойност на америката е юнтер юбер алес предимство което ще се запази - напротив по скоро говори за рязане на сланина от виртуалните сектори с добавената стойност и пренасочване към реалната икономика (с последващо очеваден положителен ефект върху експорта) но.... по скоро няма да му се получи. Просто подобен подход иска превъзпитаване а то много трудно ще се наложи върху общество със силно политическо влияние, изключителна социялна среда и над поколение възпитание "дъ добавената стойност рулз" .
За да поясня защо няма да м се получи - офертата на пича е следната: малкото фичово мята ризата и връзката от голдмъна и се забива пряко кат инжинер в строежа на нови летища и магистрали че повече пара се изкарва. Идеята е Ок ма просто няма да се олучи поради социялната инреция.
Бтл и сити и голдмън в момента режат щтатове.
10 Януари 2009 10:08
Валери с не знам кой си номер,
къде виждаш разминаване или пък как правиш сравнения между написаното от автора и "някои от трудовете на Gozambo"?
Авторът, Томас Фридман, загуби няколко милиарда долара, вложени в американските автомобилни компании и в момента малко е революционизиран. От няколко милиарда му останаха няколко милиона.
В момента той се явява един от идеолозите на промяната и по-специално за ускоряване на научно-техническия прогрес, насочен към нови технологии, нови енергии, създаване на пазари за нови енергии и енергоспестяващи технологии, разширяване ролята на държавата и т.н. Такива хора като него са в основата на мобилизирането на американската нация. Докато го има този борбен дух, Америка няма да бързаме да я отписваме. Който е чел последната му книга, посветена на екологията и новите енергии и технологии, той ще знае повечко за него.
Който иска да разбере статията, нека да знае, че Томас Фридман в момента пише по начин, по който да се мобилизира Америка. Да се представи Америка вече фатално изоставаща, да не се губи минута време да се вземем в ръце. Ето, вижте в Китай какво са направили! В книгата си уточнява, разбира се, че тези чудеса в Китай са само тук-там, в няколко големи града и като излезеш от града, и влизаш в 17-ти век.
Идеята на Фридман е- правим новите технологии, правим новите енергии, после налагаме съответни стандарти в света, даваме личен пример на света и накрая продаваме на целия свят новостите. И Америка пак първа.
Аз лично имам несъгласия с някои моменти от книгата му, не от тази статия, но за мен този човек е един от изключително полезните хора за Америка в днешната ситуация.
10 Януари 2009 10:17
Хубаво, че го е написал човекът. Хубаво и че е публикувано в голям вестник, и славен, и четен.
Иначе - нищо ново, това си се вижда от много години вече как вървеше и защо нататък.
А за самопохвалите и демонстрираното високо самомнение мисля че не е въпрос на самозаблуда на автора. Като че ли е сладката опаковка, глазурата на едно иначе доста горчиво хапче. Да може да се преглътне без повръщателен ефект.
Нали така ги правят фармацевтите ония ми ти филмтаблетки.
10 Януари 2009 10:18
Между другото, това е любимият автор на Чичо Фичо от Ню Йорк Таймс.
Вярно е обратното- Фичо е доста повлиян от Фридман.
Лянча,
в Русия има ли такива автори, които да разкритикуват руската действителност и да поставят на Путин право в очите въпроси за състоянието на руското животновъдство например, или за състоянието на пътната мрежа и да го натиснат да направи нови пътища, пътища на бъдещето, каквито не е имало досега в Русия, или да селекционира и разпространи говедата на бъдещето?
Руско говедо, което след това да се разпространи в цял свят.
10 Януари 2009 10:19
Гонзик дорогой,

Нали си наясно че за да се получат тези работички красиви които си описал са нужни три неща:
1) хамериката да преоодолее социалната инерция на фичоподобните и останалото лапач и да се скъса с образа на консуматорското общество като висша движеща сила
2) по някакво необяснимо стечение на обстоятелствата америка наистина да бъде единственото място където ще се развие пряко Качествено НОВ технологичен процес който НЕ МОЖЕ да се изкопира без плащане на патент (бтл чел съм фридман - и представи си - да няма обяснение защо точно в щатите пък да се зароди този технологичен пробив а не в ЦЕРН или в сингапур примерно или защо няма да бъде просто копнат от другарите китайци)
3) за да се спонсорират по горните операции - светът трябва да запази своята инерция и поне още 20 години със сляпо доверие да приема свръхнадцененият долар със сляпо доверие (нещо което следващата криза със сигурност ще помете)
А инче похвата е класически - призивът е "дайте да поработим пет десет години да измислим нови технологични фатки и после да лежим на тях още 20-30 години".
Съмнява ме да се получи но иначе верно революционер но както казах утопист - дори и най леката точка по горе (1) няма да успее да изпълни за (3) също имам основателни съмнения а (2) е възможно само и единствено ако се изкупят всички учени на останалият свят.

Редактирано от - mitkog на 10/1/2009 г/ 10:48:58

10 Януари 2009 10:24
ЪЪЪЪ фичката не е повлиян от фридман ще ме прощаваш.
На фичософа му харесва как звучи - леко балонесто, но позитивно, оптимистично и най важното футуристично...но да вярва в него хъм....
Виж следния пример - на фичософа джуниър работи по добавени стойности и си е общувал с манхатънчета
Другарют фридмън е он ди одър хенд - вика режете сланините и стига спахте фатайте се да мислим и да прозивеждаме.....

та фичката ес юзъл мимикрия прилага - идеите са правилно звучащи но в изводите.....а що се отнася до самата практика и точен път за постигане - ех ми те са добри за тълкуване - някои друг че ги изпълни, нии сега с тлълъването пък сполай като дйде времето и се почуства нужда от партийни секретари и морализиращи филоЗови или ръководещи теоритици шуърно ще сме на разположение. Така де - да не сме по балами

Редактирано от - mitkog на 10/1/2009 г/ 10:29:59

10 Януари 2009 10:30
Хубаво го е написал човекът, ама тази криза не тръгна ли все пак от недвижимите имоти и ипотеките, а? Пък за тях не е написал нито дума. Що тъй? Би трябвало да е запознат с темата - нали семейната фирма на жена му General Growth Properties е един от големите надути и спукани балони.

_______________________
Блогът на Манрико
10 Януари 2009 10:32
Чудесна статия. Много добре е , че има хора, които показват проблемите в истинската им същност. Това дава шанс на обществото да се стегне и поправи грешките, които са допуснати. Дано и политиците на Америка направят точно каквото трябва, за да изведат страната от този батак. В крайна сметка американците ще се оправят, както са го правили винаги до сега.
Песимизмът ми е за България....
10 Януари 2009 10:34
С такива неща, другари, се занимава Америка в момента. Не се занимава с бизнеса на Ексон Мобил.
10 Януари 2009 10:39
в х-америката тази статия може да фане дикиш, тук при нас това е просто поредица от думи без значение.
омръзнало ни е от кухи приказки без реални действия след това. но в случая все пак ставаше дума за уса, а не за беге. и така разликата е огромна.
дали те работят или дремуцат не е толкова важно (но със сигурност работят повече от нас и франсетата примерно), важно е наистина за къв ще ги използва обама-та тия трилион и отгоре (щото ще има отгоре със сигурност).
авторът на статията не вижда най-очевидната причина за сегашния финансов колапс на щатите, която ВИНАГИ е било, и ще бъде КОНСУМАТОРЩИНА.
Поголовна, безогледна, материализъм на 101%. А най-естественото състояние на материалното е ентропията и псевдощастието вместо истинското, благополучието вместо благодата, законите вместо морала, силата вместо съобразяването винаги ще им пречат да бъдат най-великата нация, както толкова тръбят .....
10 Януари 2009 10:42
Хубаво го е написал човекът, ама тази криза не тръгна ли все пак от недвижимите имоти и ипотеките, а?

Те бяха спусъкът - иначе основите на сегашната криза се полагат още седемдесетте години на миналия век.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
10 Януари 2009 10:47
За Манрико.
Тази криза не тръгна от балона с недвижимите имоти. Тази криза тръгна доста по-отдавна от балона. Тръгна от аутсорсването на производствата и замяната на високоплатени работни места с ниско платени. Също така от медицинското осигуряване. Половината от върнатите на банките къщи са следствие банкрутиралите семейства от големи медицински сметки. Но аутсорсването също има дял и в това. Компаниите плащаха за здравното осигуряване на хората си, но само когато производствата бяха в Америка.
Що се отнася до балона с недвижимите имоти, то не толкова високите цени са проблем, колкото многи други неща в бизнеса с недвижими имоти.
Както и да е, на публиката се обяснява всичко с ценовия балон, за да се навлиза в подробности. Лесно за разбиране и напълно достатъчно за оформяне на мирогледа. Като знаеш за балона и вече си спец. Можеш да обясняваш и на останалите.
10 Януари 2009 10:51
Добре де, не е тръгнала като първопричина от недвижимите имоти, прояви се първо там. Та защо, викате, авторът нищо не казва за тях?

_______________________
Блогът на Манрико
10 Януари 2009 10:52
Ъхъ и като човек дето се занимава с аутсорсването да допълним - аустросна се за да може да консумира. Да консумира повече среднио американец а не среднио аутсорснат . Намаляване на разходите и намаляване на потребителски цени.
Ничего не поделаеш...уж за добро пък то какво се оказва

Иначе добре звучи де - виновни са чужденците и аутсорсването - да ги подложим на гонения и ще се завърнат високоплатенте работни места ще се завърнат ма придружени с инфлация дорогой....
10 Януари 2009 10:56
-755418.png]Илюзията ва американското богатство

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
10 Януари 2009 10:56
Tray,
твоето виждане рязко се отличава от това на Томас Фридман.
За теб Америка има едно заболяване и то се нарича "КОНСУМАТОРЩИНА".
Значи, твоята рецепта за Америка е- достатъчно е да спре консумацията и всичко се оправя.
Можеш ли да ни развиеш идеите си? Какво от консумацията трябва да се ореже? От яденето ли да започнем, от пиенето ли, цигарите ли да откажем?
Или да ходим на работа пеша?
Дай по-конкретни насоки!
10 Януари 2009 11:00
Benedicta,
ама той Лидо Йакока го говореше и пишеше това още през първия мандат на президента Рейгън, тъкмо в 1986-7 година, тъкмо когато го бяха избрали за мениджър на годината, и то в качеството му на признат лидер именно на автомобилната промишленост на Щатите, и то точно по повод неблагополучията в мисленето и тенденциите в тази същата автомобилна промишленост (и частната - Форд, и държавната - особено Крайслер) ....
Е, минали са повече от 20 години, и някой да го е чул?
И някой нещо да е направил?
(Освен дето периодично наливаха бюджетни кръпки/помощи ту в стоманодобива, ту в автомобилната, наисти в скромни размери - далече не като сегашните)....
10 Януари 2009 11:03
Всичко гонзик всичко.
като почнеш примерно от човека който събира по три долара за колички за багаж и минеш през къстъмър съпорта с 12 долара на час заплата. като намалиш лизингите на автомобили и електрически пъпочистачки. и като се оправи търговския баланс - най малкото като се изравни а евентуално стане и положителен но не а сметка на измислени "добавена стойност" услуги - защото в един момент се оказа че тях всички могат да ги произвеждат.
10 Януари 2009 11:03
Кой го интересуват недвижимите имоти вече?
Авторът говори за бъдещето във вид на нови технологии, нови енергии, нова наука, ново образование, световен прогрес и прочие.
С недвижими имоти се занимават оплютите от него финансисти, които събраха парите на хората и ги инвестираха....в недвижими имоти.
10 Януари 2009 11:05
Идеята на Фридман е- правим новите технологии, правим новите енергии, после налагаме съответни стандарти в света, даваме личен пример на света и накрая продаваме на целия свят новостите. И Америка пак първа.

Хонзи,
Казвам ти за пореден път: това са приказки от типа "Бензинът - ваш, идеите - наши".
Или "С такива неща, другари, се занимава Америка в момента. Не се занимава с бизнеса на Ексон Мобил", с твоите думи. Такива разсъждения се наричат "пуста фантазия". "Пуста" не е ругатня, а определение за безсъдържателно и несвързано с реалността съждение.
Реалността се движи от бензина на Ексън Рокефелерович Мобайл. Точно той е крайно недостатъчен, за бъде рестартирана Америка. Идеи има, ама нема бензин.

Редактирано от - В.Лянча на 10/1/2009 г/ 17:18:25

10 Януари 2009 11:06
Да консумираш толкова, колкото си произвел, не е чак толкова лошо. Когато обаче консумираш на кредит, докато има кой да ти дава кредити, ти е добре, ако спрат да ти дават, ти става зле, а когато трябва да се връщат кредитите - съвсем зле. И това се отнася и за големите държави, и за чичкото, който е купил днес плазмен телевизор с "кредит за 5 минути".

_______________________
Блогът на Манрико
10 Януари 2009 11:07
Миткоу,
мисля, че пълниш форума със спам.
Няма ли начин да намалим консумацията си от твои простотии?
Аз дори не те четя. То не ти се разбира.
10 Януари 2009 11:13
Манрико,
като говориш за кредити и особено, когато има кой да ти ги дава, се сетих за фелдкурата от Швейк с неговите кредитори.
Нека американците да се притесняваме как ще връщаме кредитите. Тук тревога по този въпрос още не се забелязва.
Аз отивам да спя и най-вече, да мисля как ще ги връщаме пустите кредити.
Чао!
10 Януари 2009 11:15
Статията успешно може да бъде отнесена като паралел на положението в България. Неефективност, мрак, крадене на бюджетен профицит и еврофондове. Остаряла инфраструктура.
Все пак добре е, че има американци, които пътуват към цивилизованите части на света и правят сравнение между Хонг Конг и Ню Йорк. Естествено изводите не са в полза на Ню Йорк.
И въпреки, че автора се надява XXI век да остане американска хегемония - това е вече безвъзвратна илюзия.
10 Януари 2009 11:22
Нека американците да се притесняваме как ще връщаме кредитите. Тук тревога по този въпрос още не се забелязва.


То бива коне с капаци, ама поне сайта на Хюсеин да бяха прочели:
Millions of homeowners who played by the rules can't meet their mortgage payments and face foreclosure as the value of their homes have plummeted. With credit markets nearly frozen, businesses large and small cannot access the credit they need to meet payroll and create jobs.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
10 Януари 2009 11:31
Манрико,
това, дето го казваш за кредитите, е така. Но е валидно за обикновените, търговски кредити, които лица и фирми взимат от банките. А САЩ като държава от години живее на кредит, който никой не ги кара да връщат. Консумират много повече, отколкото произвеждат. Защото изсмукват чужди ресурси. От цял свят. И това е известно как става. Ама си траем... И им слугуваме без полза...
10 Януари 2009 11:53
Летец, приземи се за малко.Слугувал на САЩ .Слез на земята и засади някой картоф.Ще ти помогне срещу глада.
10 Януари 2009 12:00
Е, минали са повече от 20 години, и някой да го е чул?
И някой нещо да е направил?

Боро, сега ситуацията е друга- има криза, а това е сигурен начин и принуда нещата да се променят.
10 Януари 2009 12:03
А бе вие този Чичо Фичо го обсъждате повече и от статията, и от автора й.
Явно, дълбока диря е оставил човекът в нечии съзнания...
Браво!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД