Папа Бенедикт ХVІ още през октомври е одобрил предложението Ватиканът да не приема автоматично новоприетите италиански закони. |
Основните мотиви за
нарушаването на 80-годишната традиция
са, че съществуват непреодолими различия между Ватикана и италианските власти по важни въпроси като абортите, евтаназията, еднополовите бракове и научните изследвания върху стволовите клетки. "Промените целят да подчертаят автономията и автентичността на Ватикана от Италия", обяснява монсеньор Хосе Мария Серано Руис, председател на Ватиканската комисия за ревизия на действащите закони. С новите правила държавата-град, чието население е под 500 души, няма да бъде длъжна да се съобразява с решенията на Италия. Ако Рим например одобри и узакони еднополовите бракове, абортите и евтаназията, то Ватиканът няма да е длъжен да се съобрази с това и автоматично да приеме решения, които са в остро противоречие с принципите на Римокатолическата църква.
Освен това Светият престол ще разглежда подробно и международните договори, сключени от Италия, преди да се произнесе дали ги одобрява, или отхвърля. Досега Ватиканът най-често одобряваше автоматично и тези документи, както новоприетите италиански закони.
Още през декември м.г. в ООН бе внесена Декларация за декриминализиране на хомосексуалността. Италия, както и всички останали държави - членки на
ЕС, застанаха зад документа, а Ватиканът го отхвърли
Според представителите на държавата-град така ще се насърчи приемането на закони, позволяващи еднополови бракове - нещо, което противоречи на принципите на църквата. Декларацията се основава на принципа за зачитане на правата на човека, но според високопоставен кардинал "не е редно човешките права да се бъркат с индивидуалните права". В материал, публикуван в официалния вестник на Ватикана "Обсерваторе Романо", също е разкритикувана инициативата хомосексуализмът да не се счита за престъпление. А в същото време постоянният наблюдател на Ватикана към ООН архиепископ Челестино Милиоре заяви, че е правилно осъждането на "всички форми на насилие срещу хомосексуалистите".
Новият ватикански закон слага край на документ от времето на папа Пий ХI, според който италианските закони се приемат автоматично от Светия престол, като изключение правят само закони, които категорично са в разрез и противоречат на каноните на католическата църква. Договорът е сключен през 1929 г. от италианския диктатор Бенито Мусолини и тогавашния държавен секретар на Ватикана Пиетро Гаспари.
Монсеньор Хосе Мария Серано Руис, председател на Ватиканската
комисия за ревизия на действащите закони,
мотивира решението да разглеждат всички закони, приети от Италия, с обяснението, че това се налага заради "прекалено големия брой" италиански разпоредби, както и заради тяхната "непоследователност". "Трябва да се справим със засилващия се контраст между гражданското законодателство в Италия и неотменните принципи на църквата", обяснява Руис пред в. "Обсерваторе Романо".
Италианският министър Елио Вито, който отговаря за връзките на правителството с парламента, е съгласен, че "от техническа гледна точка" италианският парламент приема много закони, които "често не са добре написани и понякога дори не са много разбираеми". Премиерът Силвио Берлускони дори назначи министър за опростяване на законите, чиято основна задача е да извади от употреба над 36 000 закона, които са остарели и изобщо не се прилагат.
Правният експерт Марко Полити обяснява пред в. "Таймс", че истинската причина Ватиканът да се реши да наруши почти вековна традиция не са определяните като "либерални" закони, а
"тенденцията в европейското законодателство",
което рано или късно ще принуди Италия да смекчи забраната за евтаназията или да премахне забраната за сключването на брак между хомосексуалисти. "Какво ще стане, ако жител на Ватикана, мъж или жена, поиска да узакони съжителството си с представител на своя пол?", пита иронично Полити.
"Имаше период, в който държавните закони бяха съобразени с църковните закони", обяснява отец Микеле Орси. "Това обаче вече не е така, особено в ЕС, където на практика се наблюдават антикатолически настроения и затова се налага да бъде преразглеждан всеки закон индивидуално", допълва отец Орси.
Италианският министър по улесняване на законите Роберто Калдероли успокоява, че правителството няма никакви намерения да прокарва закони, "които са против принципите, защитавани от църквата".
Междувременно стана ясно, че Ватиканът се готви да се присъедини към "Евроджъст" - европейското звено, което координира усилията на съдебните и полицейските органи в страните-членки на ЕС в борбата с организираната престъпност.
Главният прокурор на Ватикана
Никола Пикарди представи желанието на страната да влезе в "Евроджъст". Той заяви, че нарастващата заплаха от международния тероризъм изисква държавите да търсят нови форми на сътрудничество помежду си. "Присъединяването към "Евроджъст" ще бъде важна стъпка в борбата с тероризма", заяви Пикарди.
През октомври Ватиканът се присъедини към Интерпол, а представители на Швейцарската гвардия, която охранява най-малката държава, редовно участват от 2006 г. в срещите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
Главният прокурор на Ватикана изтъкна, че е необходимо да бъде приет закон за борба с трафика на наркотици. През 2008 г. съдът е трябвало да разгледа случай на мъж, който е обвинен в притежание на наркотици за лична употреба и за продажба, магистратите обаче не разполагали със законова база, за да го осъдят, обяснява още Пикарди, цитиран от АП.
През 2006 г. пък се оказа, че в страната-джудже са били заведени 486 наказателни и 341 граждански дела и тези данни нареждат Ватикана на първо място в света по количество престъпления на глава от населението. На 492-мата жители се пада по 1.5 престъпление годишно. Над 90% от престъпниците остават ненаказани, тъй като закононарушенията, които обикновено са кражби и дребни мошеничества, се извършват от чужденци.