:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,697
Активни 432
Страници 18,627
За един ден 1,302,066
Анализ

Наследството на Буш - война и криза

След 8 г. на власт той напуска поста с един от най-ниските рейтинги за съвременните американски президенти - под 30 %
Снимка РОЙТЕРС
В средата на декември Буш отиде на прощална визита в Багдад с цел да отчете успехите на иракската си политика, но тя ще остане в историята с това, че по време на пресконференция местен журналист го замери с обувките си.
Две незавършени войни, американската икономика е в дълбока рецесия, бюджетният дефицит е на път да удари 1 трилион долара, а имиджът на САЩ в чужбина е сериозно помрачен.

Откакто Хърбърт Хувър остави Голямата депресия в наследство на Франклин Рузвелт, досега не се е случвало американски президент да остави на следващия в наследство толкова и такива проблеми, каквито Джордж У. Буш ще завещае на Барак Обама, когато той встъпи в длъжност на 20 януари.

Докато Буш и поддръжниците му поддържат тезата, че историята ще придаде по-меки очертания на наследството му, историците вече дебатират дали той ще се подреди сред най-лошите президенти в историята на страната, причислявайки го към компанията на Хърбърт Хувър, Уорън Хардинг и Джеймс Бюкенън.

Някои изследователи на американските президенти казват, че все още е рано да се произнася присъда, но мнозина вече имат мнение.

"Нима някой може да има съмнение, че това бе президентство, което стигна до дъното? Единственото, което остава да се прецени, е колко надолу в списъка трябва да слезе името му", казва по повод на управлението на Буш Шърли Ан Уоршоу, политолог в Колежа "Гетисбърг" в Пенсилвания.

В края на 8-годишното му управление, в разгара на най-тежката финансова криза за последните 80 г, Буш напуска поста с един от най-ниските рейтинги за съвременните американски президенти - под 30 %.

Широката подкрепа, която Буш получи след 11 септември 2001 г. отдавна е минало, пометена от непопулярната война в Ирак, несръчната реакция на последиците от урагана "Катрина" и срива на Уолстрийт. Безработицата стигна най-високото си ниво от 16 г., ипотечните пазари се взривяват, спестяванията на хората се изпаряват.

Сред позитивите в управлението му най-голямото постижение на Буш всъщност е нещо, което не се случи - още едно терористично нападение на американска територия. "Не сме имали друго нападение за 7 г. и това не е без значение", казва говорителят на Белия дом Дейна Перино.



Ирак определя външнополитическото наследство





В чужбина наследството на Буш се определя до голяма степен от Ирак. На Обама ще бъде оставено да довърши стратегията за изход оттам и да възстанови доверието към САЩ. Миналия месец Буш отиде в Багдад с надеждата да покаже напредъка в сферата на сигурността там, но вместо това визитата му ще се запомни с това, че президентът бе замерен с обувки от разгневен иракски журналист.

Буш оставя недовършени и други външнополитически задачи.

Ядреният пат с Иран може да бъде едно от основните предизвикателства пред Обама, което ще подложи на изпитание обещанието му за преки преговори с Техеран вместо политиката на Буш на дипломатическа изолация. В Афганистан, за който критиците твърдят, че бил пренебрегван от Буш заради Ирак, талибаните са в настъпление и тепърва предстои Осама бин Ладен да бъде заловен или убит.

Усилията на Буш да посредничи за мир между Израел и палестинците според мнозина анализатори бяха твърде слаби и твърде закъснели и последната криза в Ивицата Газа е подходяща епитафия за тях.

Обама обеща по-смели ангажименти за Близкия изток, но ще бъде изправен пред затвърдилото се недоверие на арабския свят към американските предпочитания към Израел, което е резултат от политиката на Буш.

Докато търси начини да се справи с това, Обама ще наследи и друг проблем от Буш - какво да се прави със заподозрените в тероризъм, задържани в Гуантанамо. Военният център за задържане постоянно е заклеймяван от правозащитници. Обама обеща да го затвори.

Буш стана обект на атаки, особено в Европа, за позицията си по отношение на националните лимити за емисии вредни парникови газове в борбата срещу глобалното затопляне - позиция, която затвърди впечатлението за американската арогантност и Обама ще трябва да се справя и с това.

От друга страна Буш заслужи висока оценка за укрепване на отношенията с Индия, за привличането на Китай към по-конструктивна международна роля и за борбата с епидемията от СПИН в Африка.



Кризата на века





Но тъкмо финансовата криза, която се разрази след 6-годишно управление на икономика, на която биха завидели мнозина президенти, нанася съкрушителния удар по това, което Буш завещава. Администрацията му предприе мащабна държавна намеса, която навремето бе анатема за убежденията му за свободния пазар.

На фона на разпространението на кризата по света, критиките към разюздания капитализъм по американски растат и повдигат въпроси за бъдещото господство на САЩ върху глобалната система.

Според мнозина анализатори страстта на Буш към дерегулация е допринесла за кризата, макар да признават, че това не е единствената причина. Но след като крахът се случи при управлението на Буш, най-вероятно е той да носи бремето на присъдата на историята.

"Ако не беше Буш, първият афроамерикански президент вероятно нямаше да бъде избран в този момент", казва политологът Стивън Уейн от университета "Джорджтаун".

С ясното съзнание, че часовникът отброява последните му дни на власт, Буш посвети последните няколко седмици на усилия да подобри имиджа си. Той даде повече прощални интервюта от който и да е от последните президенти, произнесе поредица от програмни речи и даде последна пресконференция. Той защити политиката си, но изглеждаше повече настроен за критична равносметка и призна пред репортерите в понеделник, че бил разочарован, че в Ирак не били намерени оръжия за масово поразяване и от скандала с издевателствата в затвора "Абу Гариб".

Буш каза, че историята ще е неговият съдник, но чак "след като мине известно време". Той твърди, че ще е като Хари Труман - непопулярен, когато напуска поста, а днес хвален за политиката си по време на Студената война. "Труман е светецът на провалените политици", казва Дъглас Бринкли, историк в университета "Райс" в Хюстън.

Той предлага друго, по-подходящо сравнение - с Хувър, който бе президент в началото на Голямата депресия.
20
2962
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
14 Януари 2009 01:42
Българските реднекове и те подобно на историята имат сравнително снизходително дори някъде все още положително отношение към Храст защото още не са разбрали какво точно се случи.
14 Януари 2009 03:06
Неблагодарни гадове как си противоречат.Значи 6 години икономически разтеш дори за завиждане и хоп от веднаж тои виновен че нема повече разтеж и най неуспешния президент на края.А защо нищо не се споменава че този разтеж води до свръх производство което води до криза ако не се намерят достатъчно пазари.Кога при социализама сте видели свръх производство?Никога освен свръх немотия и опашки.Но това е идеалната система за вас затова се скапваите в нея.За мен той беше наи успешния президент в историята на Америка.Но трябва да си нормален за да го осъзнаеш това нещо.
14 Януари 2009 03:14
Две незавършени войни, американската икономика е в дълбока рецесия, бюджетният дефицит е на път да удари 1 трилион долара, а имиджът на САЩ в чужбина е сериозно помрачен

Не съм съгласен!
1.Войната в Ирак е завършена отдавна.Враждебна армия няма.Тероризъма е ограничен в Европа.В Америка тероризъм няма след идването на Буш.
Катастрофата с Туин Тауерс се дължи на толерантното отношение на Клинтън
към терористите.
2.Рецесията е глобална и е по тежка в Европа и Япония отколкото в САЩ
Путинова Русия е в предгробно състояние.
3.Имеджа на САЩ като лидер на свободата, културата и демокрацията е светъл и мамещ както винаги.
А вие тъпи комуняги за някакъв "имедж" на опърпана, сополива, осрана дивашка Русия ли намеквате?Дайте им още няколко години и този анахронизъм ще се разпадне!
14 Януари 2009 03:32
Брифинг на Сикрет Сървис след посещението на Буш в Ирак. Старшият на екипа започва:
- Ще разгледаме два въпроса. Първо, защо допуснахме да замерят президента с обувки. И второ, кой от вас каза "Глей го как се скри, гадта мръсна!"

__________________________________________

A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either

Benjamin Franklin (1706 - 1790)
14 Януари 2009 05:07
Българските редгъзове по принцип имат отрицателно отношение към всичко в САЩ защото все някой требе да е виновен за поредицата неудачи които им се случват.
14 Януари 2009 05:12
Стария пърч и ФЛорцата са коне с КАПАЦИ, на които пред мавзолея им вързаха червените връзки и викаха БКП , сега пак викат на страната на силните на деня, следвайте тяхния пример, сега учат испански, после китайски
14 Януари 2009 07:03
Да ама чули повече Г-н Буш да бъде критикуван след изборите от некои вестници?????Ще го изпратиме с чест и достоинство полагащо му се като борец за свобода и демокрация по света.
14 Януари 2009 08:34
Имедж???Има някой осран дивак, който постоянно пуска лайномета срещу Рашата...
14 Януари 2009 09:52
Уникално прост човек.
Абослютно доказателство за марионетка в ръцете на хора с големи пари.
Профан на ента степен.
Неспособен, некадърен, неадекватен за каквато и да е политическа дейност.
Псевдопрезидент.
Лично за мен - НАЙ-КЕЛЯВИЯ И СЛАБ американски президент в последните десетилетия.
Въпросът е какво оттук нататък - щото Обама-та нещо се върти като пумпал и не ражда нищо конструктивно като РЕАЛИЗИРУЕМИ ИДЕЯ.
14 Януари 2009 10:01
За мен той беше наи успешния президент в историята на Америка.Но трябва да си нормален за да го осъзнаеш това нещо.

Hush, dotard! Нормалните са оценили Буш с одобрение под 30 %, което е сред най-ниските за американската история.
14 Януари 2009 10:17
Важното е че необезпечени долари се печатат законно само в американската печатница.
14 Януари 2009 10:34
Geithner faced questions about a housekeeper whose work papers lapsed while she was employed by his family, and about several years when Geithner did not pay Social Security and Medicare taxes for himself.

Obama's White House spokesman, Robert Gibbs, said in a statement that Geithner -- the president of the New York Federal Reserve Bank whose selection by Obama as Treasury chief in November cheered U.S. financial markets -- had committed honest mistakes that he quickly addressed upon learning of them.

"He made a common mistake on his taxes, and was unaware that his part-time housekeeper's work authorization expired for the last three months of her employment. We hope that the Senate will confirm him with strong bipartisan support so that he can begin the important work of the country," Gibbs said.

Чейндж!


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
14 Януари 2009 11:14
Абе смешник си беше Дж.У.
Но пък на финала се уреди с черно гадже пианистка.
14 Януари 2009 12:04
Не знам за вас, ама щеше да ми е много кеф, ако патъкът го беше уцелил! Ама сигурно много е замерАн- скиф къв рефлекс извади!
14 Януари 2009 12:32
Дедо, а според мене даже можеше да ги фане и двата и да ги върне далеч по-точно.
14 Януари 2009 16:28
След първият мандат на Буш, много казваха, че вторият ще бъде лош. Но американците решиха да си го преизберат. Е сега ще се сърдат на себе си. Но все пак се опитаха да променят и поправят нещо като избраха Обама. Той поне върна надеждата на американците. До колко ще успее ще видим през следващите 4 години.
Но дали ще се намери някой да върне нашите надежди.....?
14 Януари 2009 18:22
Буш е пич. Война и криза бил оставил - дрънь-дрънь! Янките има да търсят президент като Буш.
Рейтингът на Рейгън, когато е напуснал Белия дом, е бил толкова нисък, колкото и на Буш. Е, и? Рейгън остана в историята като един от най-големите президенти на САЩ.
Рейгън си остана Рейгън, както редзадниците, които раздават рейтинги, си останаха редзадници.
14 Януари 2009 19:53
Бушизмът ще се запомни преди всичко друго с продажността (кредитен рай а ла Буш) на USAлакомниците - подкупени (със собствените им пари) и избрали/търпели буш-тероризма: "Всеки американец с къща, с нова кола". Захласнати в "справедливостта", че земята - това е САЩ. Хак им е сега и кризата и съучастничеството в световен геноцид.
Отново целият свят плаща. Но този път заедно със самоосрано вайкащите се - купено търпели и отдали се (почти безмълвно) на Бушизма.


Бушизмът успя, видя се, да направи бялото черно.
След пирамидата Буш заслужено ще е "творението" (Осама) да завещае брадата си на Обама. Като утеха не, а като обица за ужилените от собствения пирамида-президент.

И за да не забравят наследството на Буш.

















Edited by - Езоп on 15/1/2009 г/ 19:49:19

14 Януари 2009 23:08
опърпана, сополива, осрана дивашка Русия

Уааааа
15 Януари 2009 19:45
Отиди да се освидетелстваш, ако не ти мине синдрома американска подлога.
Защото това което ти се привижда е американска България - не е Русия.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД