"Газпром" спешно търси начини да заобиколи Украйна, за да осигури на Европа нужния й газ. Това стана ясно след продължилата час и половина среща на руския премиер Владимир Путин с българския му колега Сергей Станишев и премиерите на Молдова и на Словакия Зинаида Гречани и Роберт Фицо.
Според руските медии по време на срещата са предложени няколко варианта за разрешаване на спора за транзита на газ. Един от тях е да се сключат суапови сделки - Украйна да подаде известни количества газ от своите хранилища на най-пострадалите страни, а Русия да й го възстанови впоследствие. От този вариант ще могат да се възползват Словакия и Молдова, но не и България.
"Въпросът опира и до технически решения, защото голяма част от украинските подземни хранилища се намират в Западна Украйна и не са свързани с транзитния тръбопровод, откъдето получава газ България", коментира Станишев. Обсъждано е и предложението на Украйна природният газ да се доставя на друга входна точка на границата й с Русия. "От "Газпром" са против, защото имат подозрения, че газът няма да стигне до България - ще постъпи в Украйна и ще изчезне", сподели министърът на икономиката Петър Димитров.
Руският вицепремиер Игор Сечин заяви, че Русия обмисля други маршрути за доставка на природен газ за ЕС. "Става дума за увеличаване на доставките по газопроводите Ямал-Европа, който минава през Беларус и Полша, и "Син поток" по дъното на Черно море до Турция", уточни той. Шефът на "Газпром" Алексей Милер изчисли, че от началото на кризата досега "Газпром" е загубил над милиард долара. Руският президент Дмитрий Медведев нареди да бъде предявен съдебен иск за тези щети към Украйна. "Русия не може да си позволи да загуби тези пари. Приключихме с подаръците", отсече той.
Малко по-късно Медведев предложи на 17 януари в Москва да се съберат всички страни, засегнати от газовата криза, за да обсъдят как да излязат от положението и как да не допускат подобни ситуации в бъдеще.
Междувременно вчера председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу заплаши Русия и Украйна със съд, ако доставките на газ за Европа не бъдат бързо възстановени. "Бих искал да отправя ясно послание към Москва и Киев. Ако споразумението с ЕС не бъде изпълнено бързо, Еврокомисията ще посъветва европейските компании да се обърнат към съда и ще призове държавите членки да предприемат съгласувани действия, за да намерят алтернативни начини за снабдяване с енергия и транзит", каза Барозу пред Eвропарламента. "Много скоро ще разберем дали има технически проблем, или няма политическа воля за изпълнение на споразумението", допълни той.
Часове по-късно българският премиер Сергей Станишев заяви същото на Владимир Путин. "Най-големият риск в този случай е за Русия и Украйна - това е въпросът за доверието, защото спорът съществува вече няколко години и под една или друга форма продължава", каза Станишев. И допълни, че е недопустимо европейските потребители да се превръщат в заложници на този спор. Станишев каза, че е видял добра воля и желание от руския премиер Владимир Путин да се търсят конкретни технологични решения за страните от Югоизточна и Централна Европа.
След срещите си в Москва Станишев отлетя за Киев, за да се види и с украинския премиер Юлия Тимошенко.
--------Фалстарт---------
Вчера сутринта "Газпром" отново се опита да започне да подава газ към Европа, но Украйна пак отказа да отвори транзитните си газопроводи. Руският вицепремиер Сечин разкри, че "Нафтогаз Украйна" е поискала Русия да й отпусне определено количество технологичен газ на Украйна, с които да се обезпечи транзитът. Става дума за 18 млн. кубика дневно. Освен това "Нафтогаз" претендира да получи безвъзмездно и 360 млн. куб. м газ до март. "Това означава да подарим 700 млн. долара само за да възобнови Украйна доставките", обясни шефът на "Газпром" Алексей Милер. Шефът на представителството на E.ON Ruhrgas в Русия Райнер Хартман, който е сред международните наблюдатели, наблюдаващи опитите за възстановяване на транзита, подчерта, че "криза с доставките на газ в Европа няма, всички проблеми са свързани с транзита".