:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,797,559
Активни 627
Страници 24,433
За един ден 1,302,066
КЛАН

Баснописецът Банчо Банов насърчил дъщеря си да свири

26-годишната пианистка Росица предпочита да живее в Сан Франциско, но не забравя родината си
Когато някой кандидат-актьор тръгне да атакува НАТФИЗ, неизменно си избира и една басня, с която да впечатли комисията от преподаватели. И нерядко изборът пада върху басня на Банчо Банов. Малцина обаче знаят, че известният ни баснописец, починал през 1993 г., всъщност е учил във военно училище, а после е следвал медицина. И освен това е бил дълги години журналист - от обикновен репортер до зам.главен редактор в Българската телевизия.

Най-първо обаче било увлечението му по униформите. Роденият в Сливен Банчо Банов завършва Военното училище в София през историческата 1944 г. Всъщност в избора му има логика, тъй като неговият баща е бил генерал-майор преди 9-ти септември.

Рафаил Банов командвал 6-та дивизия,



изпратена с окупационни задачи около Ниш. По време на правителството на Муравиев обаче го назначили в Генералния щаб. И Рафаил Банов се качил на една кола и тръгнал към София, за да поеме новия си пост. По пътя обаче, близо до Прокупле, го заловили германците. Случило се точно в деня, в който България била обявила война на Германия.

След 9-ти ген. Банов бил осъден на смърт от Народния съд. Сметнали, че е дезертирал, а пленничеството е само за камуфлаж. После го оправдали, но през цялото това време семейството му било подложено на непрекъснат тормоз и разпити.

В общата военна характеристика на генерал Банов, направена от Генералния щаб, може да се прочете, че е способен военен с подчертани интелектуални възможности.

В крайна сметка ген. Банов бил отведен в пленнически лагер, откъдето го освободили настъпващите съюзнически войски. Той



веднага се отправил към България



Пристигайки в София обаче за него и семейството му настават тежки дни. Макар и оправдан, през 1950 г. Рафаил Банов е осъден на смърт по закона за Народния съд и убит.

Синът му Банчо Банов завършва Военното училище, след което през 1951 г. се дипломира медицина. В периода 1945-1950 г. обаче започва и да репортерства във в. "Изгрев". Първите му опити в родния печат всъщност са от 1945 г. във в. "Народна войска".

След в. "Изгрев", Банчо Банов става редактор за 2 години във в. "Вечерни новини", след което и във в. "Литературен фронт". Във втория вестник е и член на редколегията. Там работи до 1966 г. В този период прописва и басни.



Първата басня публика през 1954 г.



Оттогава този жанр заема основно място в неговото творчество.

От 1966 до 1968 г. Банчо Банов е зам. главен редактор в Българската телевизия. И тъй като освен басни, друга важна част от неговото творчество са драматизациите на известни произведения, логично през 1984 г. идва поканата да стане драматург на Народния театър "Иван Вазов". Там е до 1990 г. Успоредно с това от 1970 до 1990 г. е редактор и завеждащ отдел "Изкуство" в издателство "Български писател".

Трудно би било да се изброят всичките драматизации, които приживе е направил Банчо Банов. Първата - на мюзикъла "Службогонци", той прави през 1964 г. Следват "Казаларската царица", "Под игото", "Чичовци". През 1990 г. драматизира "Бесове" на Достоевски.



Автор е и на доста либрета за опери и балети



на Парашкев Хаджиев ("Сребърните пантофки", "Лето 861", "Хан Крум Ювиги", "Арко Ирис"), на Александър Йосифов ("Робинзон Крузо", "Юранд" - по романа "Кръстоносци" на Сенкевич, "Макс и Мориц").

Пръв в България Банов превежда известни фарсове на сревновековния френски театър - "Жененият любовник", "Момчето и слепецът", играни на сцената на Младежкия театър. Превежда освен това стихове и пиеси на Шекспир, Алфонс дьо Мюсе, Погодин, Лавреньов и др.

Съпругата му Росица Минчева пък е балерина. Била е в състава на Националната опера, но в момента преподава в Хореографското ни училище и в Гърция.

Щерката нито пише, нито играе балет, а е пианистка. Музиката обаче не идва случайно.



"Знам че прабаба ми е била народна певица",



обяснява Росица, която носи името на майка си. "Даже баща ми все обичаше да ми казва, че била циганка. Не знам дали това е вярно. Като малка много се ядосвах, а той обичаше да ме дразни, като ми го повтаря. Сега обаче се радвам, защото циганите са много музикални. Ако е вярно и има нещо циганско в нея, разбира се", уточнява тя.

Освен това при баща й постоянно имало по някой композитор заради либретата, които правел, така че увлечението по нотите си дошло съвсем нормално. "Отначало свирех само за удоволствие. Баща ми смяташе, че е добре да свиря на някакъв инструмент, просто за обща култура", разказва Росица.



Така на 5 години тя започнала да учи пиано



в детската школа на Музикалното училище в София. Постепенно обаче увлечението станало доста сериозно. Банчо Банов съвсем не бил въодушевен от това, тъй като смятал, че на пиано много трудно се пробива. Но и не попречил на щерка си да свири. Смятал, че трябва тя сама да избере своята професия, за да не го обвинява по-късно за решението му.

"Дължа на Александър Йосифов моето развитие", признава си Росица. Един ден той я чул да свири и решил да я поизпита малко. Така открил, че има абсолютен слух и препоръчал на Банчо Банов щерка му да кандидатства в Музикалното училище. Баснописецът приел с насмешка предложението, тъй като останалите деца вече се готвели повече от година за изпитите. Композиторът обаче се заинатил и подготвил момичето. "Помня, че ме приеха на 12-то място от общо 14 и бях много щастлива. Нищо, че бях почти на опашката", казва тя.



Първото й качване на сцена било с пиеса



на П.Хаджиев. "Ужасно ме беше страх. Следващият ми спомен от свирене беше от първия ми конкурс - в Провадия. Но не толкова от самия конкурс, колкото от чудесното прекарване", спомня си Росица.

Конкурсите вече не я плашат, тъй като има доста зад гърба си. В момента Росица живее в САЩ. Всъщност в Сан Франциско е завършила Музикална академия. Най-напред учила две години в родната Музикална академия в класа на проф. Антон Диков. Но после решила да опита късмета си в мечтания град. Подала документи и за нейно щастие я одобрили. Дали й дори стипендия като особено талантлива.

Сега тя кара последните си две години - за магистърска степен, в САЩ. Идва си понякога в България. Но твърдо смята да живее в Сан Франциско. Още повече, че поканите за концерти валят. А и има много ученици.

"Аз обаче не обичам да планирам бъдещето си, защото винаги става нещо различно", застрахова се щерката на баснописеца.
1924
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД