2500 евро ще получи всеки германски гражданин, който предаде старата си кола в автоморга и си купи нова, предлага правителството на канцлера Ангела Меркел. За стари автомобили се приемат тези, които са над 9-годишни. Мярката е част от нов пакет мерки на стойност 50 млрд. евро, които целят да стимулират германската икономика, но все още са приети от парламента. Очаква се планът да бъде приет в началото на февруари, писа електронното издание на сп. "Шпигел".
Идеята за автомобилните бонуси обаче се радва на широко обществено одобрение. 1.2 млн. души могат да се възползват от предложението, ако бъде прието, показва проучване на института "Пулс", цитирано от "Шпигел". Предвиждат се обаче за стари автомобили да бъдат отпуснати само 1.5 млрд. евро, т.е. само притежателите на 600 000 коли ще могат да се възползват. Целта на програмата е да стимулира изпадналата в затруднения германска автомобилна индустрия.
Кризата в европейската автопромишленост принуди "Дачия" да затвори за 2 седмици заводите си в Румъния, предаде тв "Реалитатя". Служителите ще бъдат изпратени в принудителна ваканция от 26 януари до 8 февруари и ще получат 85% от брутната си заплата.
Междувременно стана ясно, че големи съкращения заради финансовата криза планира американската компания - производител на машини за земеделието и строителството, "Катерпилар". Фирмата е принудена да уволни 20 000 свои служители в предприятията си по света, предаде АФП.
Компанията производител на стомана "Корус", която е част от индийската "Тата Стийл", освобождава 3500 служители. Холандската банково-застрахователна компания ING е принудена да съкрати 7000 души и така ще намали разходите си с около 1 млрд. евро.
"Икономиката на САЩ е в по-тежко състояние, отколкото сме мислили, и се влошава с всеки ден", заяви вицепрезидентът Джо Байдън в интервю за американската тв Си Би Ес. Новата администрация възлага големи надежди на нов план за възстановяването на икономиката, предложен от екипа на Барак Обама.
Пакетът от мерки за преодоляване на последствията от световната финансова криза в Русия ще струва на федералния бюджет 64.2 млрд. долара, пише в статия за сп. "Въпроси на икономиката" руският финансов министър Алексей Кудрин.
ВИНОВНИЦИ
Британският в. "Гардиън" направи класация на най-големите виновници за световната финансова криза. В нея са политици, икономисти и банкери, чиито действия са довели до влошаването на икономиката. Първи в списъка е бившият шеф на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан, след него са бившите президенти Бил Клинтън и Джордж Буш. В класацията са и премиерите на Великобритания и Исландия Гордън Браун и Гейр Хорде, както и ексшефовете на AIG - Морис Гринбърг, на Northern Rock - Адам Епългарт, на "Беър Стърнс" - Джеймс Кейн и на "Мерил Линч" - Стан О'Нил, и др.