Седмица след като гръцките фермери блокираха границата и хиляди български камиони не могат да пренасят стока, българската държава най-сетне реши да протестира в Европейската комисия. Протестното писмо обаче потъна в дебрите на брюкселската бюрокрация и вчера не стана ясно нито кой ще го прочете, нито какви мерки ще се вземат. Писмото на министъра на транспорта Петър Мутафчиев с искане Гърция да осигури транспортен коридор поне за превоза на пътници и на бързоразвалящи се стоки бе пратено чрез нашия представител в ЕК Бойко Коцев на шефа на Генерална дирекция "Транспорт и енергетика" Матиас Рюте. Оттам обаче го препратиха на дирекция "Вътрешен пазар". "Става въпрос за проблеми, свързани с движението на стоки вътре в ЕС", обясни Фабио Пирота, говорител на Европейската комисия по транспорта.
По-късно стана ясно, че писмото всъщност било за дирекция "Предприятия", която отговаря за свободното движение на хора и капитали в ЕС. "Разполагаме с различни възможности за действие в подобни случаи. Ще видим коя от тях може да се приложи, но при всяко положение свободното движение вътре в съюза трябва да бъде осигурено", каза Том ван Лироп, говорител на зам.-шефа на Европейската комисия Гюнтер Ферхойген.
Вчера по указания на МВнР посланикът ни в Атина Андрей Караславов проведе среща в гръцкото министерство на външните работи, на която настойчиво е поискал съдействие от гръцките власти за осигуряване на коридор. В Брюксел пък Гергана Грънчарова трябваше да разговаря с първия зам. външен министър на Гърция Йоанис Валинакис. Днес на ГКПП Кулата ще се срещнат областните управители на Благоевград и Серес Владимир Димитров и Стефанос Фотиадис.
Търпението на превозвачите е вече на изчерпване и вчера председателят на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) Миролюб Столарски се закани да съди Атина веднага след като протестът свърши. По предварителни данни загубите на българските превозвачи от началото на блокадата са 10 млн. евро. В неделя вечерта Столарски се оплака на транспортния министър, че протестиращите фермери действат избирателно и пропускат от двете страни на границата само гръцки камиони или камиони, превозващи гръцки стоки. "Само границата с Италия не е затворена, тъй като в тази посока има голям поток от гръцки превозвачи и така фермерите ни използват само нас", обясни Столарски. "Няма какво друго да правим освен и ние да блокираме границата да не минават техните камиони", коментира пред "Сега" председателят на Националния съюз на превозвачите Румен Крумов. Според него няма как да се отчете точният брой на заседналите камиони, тъй като без всякаква логика от време на време протестиращите пропускат по няколко превозни средства.
Вчера започнаха доставки на вода и на 10 химически тоалетни за шофьорите, а доброволци на БЧК организираха раздаване на вода и сандвичи. През нощта срещу понеделник бе отворен пунктът "Кап. Петко Войвода", а ГКПП Илинден-Ексохи бе отворен в неделя между 16 и 18 часа. Това намали колоната на чакащите там до 30 ТИР-а. На Кулата снощи чакаха над 270 камиона на българска територия.
УПОРСТВО
Гръцките фермери обявиха, че ще продължат блокадите въпреки предложените мерки за подпомагане на сектора с 500 млн. евро. Властите в южната ни съседка обаче не удовлетворяват останалите желания на протестиращите - да наложат 3-годишен мораториум върху изплащане на кредитите на банките от страна на земеделските производители. Фермерите искат и по-висока изкупна цена на продуктите и промяна в цената на дизеловото гориво.
|
|