Един от организаторите на студентските протести пред Народното събрание - сдружението СРОКСОС, призова властта да започне разследване срещу бивши и настоящи лидери на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). "Има достатъчно медийни разкрития, сигнали за корупция и конфликт на интереси", посочиха в декларация на СРОКСОС.
Раздорът между двете организации започна още през декември миналата година, когато бе първият студентски протест. От НПСС се обявиха за диалог с властта, но СРОКСОС насрочи протеста на 14 януари, на който имаше провокатори и бе разпилян със сила. От НПСС обвиниха организаторите на протеста, че не представляват студентите и създават грешно мнение за тях с излизането си на улицата. "Лично аз съм за проверка, която да изчисти името на организацията", коментира председателят на НПСС Георги Илиев. Той обясни, че при тях наистина има хора с по няколко мандата, но те били избрани демократично. Според него, дори и да има случаи на корумпирани студенти, трябва да се разследва в съответния университет, а не вината да се хвърля върху националното представителство.
РЕКТОРИ
Общежитията да останат публична държавна собственост, но да се управляват от държавните висши училища. Около това становище се обединиха повечето ректори на заседание на Съвета на ректорите. Като не са фактически собственици, сега висшите училища на могат да бъдат страна по делата за реституционни претенции. Представителството на студентските съвети също смята, че вузовете трябва да управляват общежитията. И в момента част от университетите управляват част от тях, а друга част са подчинени на държавното "Студентски столове и общежития".
|
|