Здравните вноски могат да се вдигнат с още 2 до 3%, смята здравният министър Евгений Желев. "Това обаче няма да стане тази година, вероятно ще се случи в следващите", поясни той пред БНТ. Това бил начинът да има повече пари за здравеопазване.
Т. г. здравната вноска вече беше увеличена от 6 на 8 на сто. Половината от парите от по-високата осигуровка обаче - 400 млн. лв., бяха вкарани в резерва на здравната каса в БНБ и засега не се предвижда да се харчат за лечение. "По-добре в резерв, отколкото да ги няма", смята обаче Желев. Според него е грешна тезата, че не трябва да се наливат пари в нереформирана система. "В здравеопазването системата е възможно най-реформираната, в последните 10 години 50% от легловата база и от щатния персонал са съкратени, вече сме на санитарния минимум", обясни министърът. Според него здравната реформа "върви успешно и разумно".
Част от клиничните пътеки на здравната каса са недофинансирани и е възможно това да генерира финансови проблеми в болниците, обясни пък новото ръководство на лекарския съюз на здравния министър. Съсловната организация смята, че заедно с касата могат да направят преразпределение на остойностяването на отделни пътеки в рамките на бюджета на НЗОК, са казали още лекарите на Желев. Още не е ясно обаче дали лекарският съюз ще се срещне и със здравната каса за целта.
НАПРЕДЪК
19 млн. лв. по програма ФАР ще бъдат отпуснати за скринингова програма за рак на шийката на матката, на гърдата и на дебелото черво, обяви още министър Желев. Досега у нас реално скрининг не е правен. Според Българската асоциация по онкогинекология обаче пари трябва да се осигуряват от бюджета, а не кампанийно. Освен това в момента едва 20% от жените се подлагат на профилактика за ранно откриване на рак, при това става дума за по-заможни пациентки.
|
|