:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,652
Активни 653
Страници 26,217
За един ден 1,302,066
Консулт

Преди делба се заредете с документи, доказателства и търпение

Красимир Добрев
Какви са необходимите документи за започване на процедура за делба на съсобственост?

Десислава Б., по мейл,

София



Действащото българско законодателство допуска възможността няколко души да бъдат носители на правото на собственост по отношение на една и съща вещ, т.е. да бъдат съсобственици. Те разполагат с идеални части от съответното имущество и единственият начин те да станат реални е именно делбата. До съсобственост може да се стигне по много причини и начини. Може да се случи по наследяване, заради развод или пък чрез правна сделка - покупка или пък замяна, извършена от няколко човека. Или при сключване на брак, след което всичко придобито става съпружеската имуществена собственост и съпрузите са съсобственици. Съсобственост на недвижим имот може да възникне и между физическо или юридическо лице, от една страна, и държавата или общината, от друга. И всеки от тези случаи предполага нуждата от делба - това е единственият начин идеалните части на всеки съсобственик да се превърнат в реални - в имот или в пари.

От въпроса не става ясно дали става дума за подготовка за доброволна или съдебна делба, както и от какво е породена съсобствеността. Затова и ще посочим някои общи правила и изисквания.

Преди делба трябва да се прегледат всички документи - удостоверение за наследници, нотариален акт или договор, ако човекът е придобил съответната част чрез сделка.

Съдебната делба се извършва по процедурите на Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и правилата в закона за наследството (ЗН). Според чл. 341 от ГПК сънаследник, който иска делба, подава до районния съд писмена молба, към която прилага:

1. удостоверение за смъртта на наследодателя и за неговите наследници;

2. удостоверение или други писмени доказателства за наследствените имоти;

3. преписи от молбата и приложенията за другите сънаследници.

При съдебната делба е задължително и да участват всички съсобственици. Затова първата стъпка е да се изяснят кои са те, да се открият адресите им и да се подготвят копия от исковата молба и от приложенията за всеки един.

Правилата са почти идентични с тези при деленето на обикновена съсобственост, на наследство и на имущество на съпрузи. В същото време има вариации, свързани с това какво се дели, кой го дели, подсъдност, размери на дяловете и т.н.

Според ГПК исковете за вещни права върху недвижим имот, за делба на съсобствен недвижим имот, за граници и за защита на нарушено владение се предявяват с писмен иск в районния съд по местонахождението на имота. В същото време ГПК определя, че исковете за наследство, за унищожаване или намаление на завещания, за делба на наследство и за унищожаване на доброволна делба се предявяват по мястото, където е открито наследството.

По време на делото, в рамките на първото съдебно заседание, всеки може да възрази против правото на някого да участва в делбата или против размера на неговия дял. Това е важно особено при деленето на наследствени имоти, защото при него се разглеждат включително оспорване на произход, на осиновявания, на завещания, на истинността на писмени доказателства. Така че, ако разполагате с документи, че другите участници в делбата не са съсобственици (примерно не са наследници) или пък претендират за по-голям реален дял, отколкото имат, е добре да се подготвят и те.

Съдебната делба минава през две фази. Първата е по нейното допускане. Ако съдът я приеме, в решението трябва да се произнесе изрично между кои лица и за кои имоти ще се извърши, каква е частта на всеки. При втората фаза се извършва реалното разделяне на имота, даването му на един собственик и изравняването с пари за другите. Това може да се получи, ако неподеляемият имот е жилище, което е било съпружеска имуществена общност, и бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права, няма собствен дом. В този случай съдът по негово искане може да му го остави, като уравнява дяловете на останалите с други имоти или с пари. Друг вариант е, ако става дума за неподеляем имот, който е жилище, в което при откриване на наследството живее един или няколко сънаследници, които също нямат друго жилище. В този случай всеки може да поиска то да бъде поставено в неговия дял. Тук дяловете на останалите съделители се уравняват с друг имот или с пари. Ако няколко души предявят претенции, се предпочита онзи, който предложи по-висока цена. Затова, ако смятате, че сте от тази категория, трябва да подготвите и документи, които доказват това - например че нямате собствено жилище и т.н.

Който взема имота, е длъжен в 6-месечен срок от влизане в сила на съдебното решение за възлагане да изплати сумите на останалите съсобственици. Ако уравняването не бъде изпълнено в срок, решението се обезсилва по право и имотът се изнася на публична продан.

Освен с документи всеки преди делба трябва да се въоръжи и с търпение, защото процедурата обичайно е дълга. Ако има много претенции, проблеми, неясноти или оспорвания, тя може да се проточи и с години.
14362
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД