:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,240
Активни 740
Страници 30,805
За един ден 1,302,066
Казус

Годишният платен отпуск е неприкосновено право

Европейският съд в Люксембург реши, че служителите не губят регламентираните от закона почивни дни, които не са взели заради заболяване
Снимка: Интернет
Магистратите от Европейския съд решиха, че всеки работник има право на годишен отпуск, дори и да е бил в дълъг болничен.
Служителите, които дълго време са боледували и не са имали възможност да ползват полагащия им се платен годишен отпуск, имат право да излязат във ваканция, след като се върнат на работа. Това постанови Европейският съд в Люксембург, който се произнесе по искане на Великобритания и Германия. Работниците, които не ползват полагащите им се дни годишен отпуск, когато напуснат фирмата и т.н., трябва да получат парични компенсации за неизползваната почивка. Решението на съда се основава на Директивата за работното време, която е приета през 1993 г. Според нея всеки работещ има право "да ползва минимален брой дни годишен платен отпуск". Разпоредбата е валидна за всички 27 държави - членки на ЕС.

Съдебното решение означава, че ако служител боледува, например 2 години, ще има право, след като се върне, да ползва най-малко 40 дни платен годишен отпуск (полагащия му се за времето, в което е отсъствал), както и дните, в които се отбелязват национални празници и др. Освен това работниците, които напуснат или пък бъдат съкратени, докато боледуват, трябва да получат парични компенсации вместо полагащите им се дни годишен отпуск за времето, в което са отсъствали по здравословни причини. Тези служители заедно със сумата за неизползваната почивка, разбира се, трябва да получат и полагащите им се пари при съкращения и др.

Европейският съд тълкува правото на платен годишен отпуск от Директивата за работното време по искане на Областния съд по трудовите спорове на германския град Дюселдорф и на британската Камара на лордовете. През 2006 г. те са били изправени пред подобни казуси относно ползването на полагащата се платена почивка от служители, които дълго време са боледували и не са ходели на работа. И в двата случая ищците твърдят, че според европейските закони те имат право на годишен платен отпуск, докато са нетрудоспособни.

В съда по трудовите спорове в Дюселдорф бил подаден иск от работник, който не могъл да използва правото си на платен годишен отпуск поради заболяване, довело по-късно и до пенсионирането му. Служителят в германска застрахователна и пенсионна компания искал да получи обезщетение от работодателя си за неизползваните, но полагащи му се по право почивни дни. Според германското трудово право един работник може да претендира за финансово обезщетение за неизползван годишен отпуск до края на съответната календарна година или най-късно до изтичането на 3 месеца от новата година - време, в което могат да си прехвърлят неизползвани платени почивни дни, освен ако няма изрично споразумение за отлагането на това правило. Ако работникът е бил в болнични до края на периода за прехвърляне, за останалия полагащ му се отпуск не трябва да се изплаща финансово обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение.



Британската Камара на лордовете пък трябвало да се произнесе по иск,



заведен от работници в митническите служби, които, докато били в болнични, са поискали от работодателя да им бъде разрешено да използват платения си годишен отпуск. Случаят стига до Камарата на лордовете, след като през април 2005 г. британският апелативен съд постановява, че служителите, които отсъстват от работа по болест за дълъг период от време, не могат да претендират за годишен отпуск или за компенсации за периода, през който са отсъствали. Според апелативните магистрати те не трябва и да очакват да им бъде изплатено финансово обезщетение за неползвания отпуск, ако напуснат или се пенсионират, преди отново да се се върнали на работното си място.

Камарата на лордовете поиска от съда в Люксембург да изясни неяснотите около правата на работниците, които ползват дългосрочен отпуск по болест. След решението на Европейски съд в Люксембург обаче, делото отново ще трябва да се върне в Камарата на лордовете, която трябва да се произнесе. Юристите са на мнение, че лордовете най-вероятно ще отменят решението на апелативния съд на базата на становището на европейските магистрати.

Решението на съда в Люксембург



ще повлияе сериозно върху работниците и работодателите,



коментират европейските медии. Адвокати предупреждават, че решението ще излезе доста скъпо на бизнеса в момент, когато повечето компании вече се опитват да изпълнят съществуващите в момента задължения към служителите си.

"Да се позволи на служителите да трупат полагащия им се годишен платен отпуск, докато отсъстват по болест, ще има големи финансови последици за работодателите както във Великобритания, така и в цяла Европа", обяснява пред в. "Таймс" Тим Маршал от британска адвокатска компания. Според него разходите на работодателите значително ще се увеличат при прекратяване на трудовите правоотношения със служителите, защото фирмите ще трябва да плащат неизползвания годишен отпуск.

Бизнес организацията "Си Би Ай" определя решението като "истински удар върху фирмите, които се опитват да запазят работните места в момент, когато икономиката е в рецесия". "Компаниите също страдат, когато служителите излизат в отпуск по болест", обяснява Катя Хол, шеф на отдела за човешки ресурси в "Си Би Ай". Според нея решението на съда насърчава служителите да ползват възможно най-дълъг срок на болнични и създава сериозни проблеми на отделите за подбор на персонал, които трябва да преразглеждат политиката си и договорите на служителите.

Във Великобритания например има общо 2.6 млн. души, които получават помощи заради заболявания, писа в. "Дейли Телеграф". Болничните годишно струват на британските работодатели около 100 млрд. лири.
Снимка: Ройтерс
Служителите, които не ползват полагащите им се дни годишен отпуск, когато напуснат фирмата и т.н., трябва да получат парични компенсации за неизползваната почивка, реши съдът.
Снимка: Интернет
Сградата на Европейския съд в Люксембург.
1
6060
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Януари 2009 01:27
Адвокати предупреждават, че решението ще излезе доста скъпо на бизнеса в момент, когато повечето компании вече се опитват да изпълнят съществуващите в момента задължения към служителите си.

"Да се позволи на служителите да трупат полагащия им се годишен платен отпуск, докато отсъстват по болест, ще има големи финансови последици за работодателите както във Великобритания, така и в цяла Европа", обяснява пред в. "Таймс" Тим Маршал от британска адвокатска компания.

Ето че европейското законодателство взе да се приравнява към българското - явно все пак ЕС е имал полза от приемането на България.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД