44-тият президент на САЩ Барак Обама се договори с руския си колега Дмитрий Медведев да "направят всичко по силите си за възстановяване на руско-американските отношения в пълния им потенциал", съобщи пресслужбата на Кремъл. Обама и Медведев разговаряли по телефона вчера. Те се съгласили, че трябва да се спре движението по течението в двустранните контакти и да се изгради сериозен дневен ред за развитие на отношенията, се посочва в прессъобщение на Белия дом, цитирано от Ройтерс. Двамата отчели, че отношенията между Москва и Вашингтон се влошили през последните години.
Очаква се Обама и Медведев да разговарят през април в Лондон на срещата на върха на Г-20, съобщи руският външен министър Сергей Лавров.
Часове по-рано Барак Обама се обърна към мюсюлманския свят чрез тв канала "Ал Арабия" и заяви, че "американците не са ваши врагове".
Той призова израелците и палестинците да се върнат на масата за преговори и обеща да "протегне ръката на дипломацията" към иранските лидери, ако те от своя страна "отворят стиснатия си юмрук". Обама повтори обещанието си да държи реч в иранската столица Техеран. "Мисля, че е важно да сме готови да говорим с Иран, за да кажем ясно какви са разногласията ни, но и къде се намират възможностите за напредък", каза Барак Обама. "През следващите месеци ние ще изготвим общата рамка и подхода. И както го казах в моята реч по случай встъпването си в длъжност, ако страни като Иран са готови да си отворят стиснатия юмрук, те ще намерят от наша страна подадена ръка", добави Обама. САЩ и Иран нямат дипломатически отношения от 1980 г.
Президентът съобщи, че изпраща своя пратеник Джордж Мичъл в Близкия изток със задачата "да започне с това да слуша, тъй като твърде често САЩ започват с това да диктуват нещата", а после да се върне, за да даде отчет за това, което е чул. "Изхождайки от това, ние ще формулираме точен отговор", заяви той. "В крайна сметка обаче не е наша работа да казваме на израелците или на палестинците кое е най-добро за тях. Ще трябва те да вземат някои решения. Дошъл е моментът да се върнат на масата за преговорите", каза още Барак Обама. Той призна, "че това ще е много трудно, ще е нужно време" и няколко месеца няма да са достатъчни да се разреши конфликът.
РОКАДИ
Тимъти Гейтнър положи клетва като министър на финансите на САЩ, по-малко от час след като Сенатът потвърди неговото назначаване на този пост. Той обеща да "действа бързо", за да върне САЩ по пътя на икономическия растеж. Камарата на представителите на щата Илинойс гласува импийчмънт на губернатора Род Благоевич. Той е обвинен, че се е опитал да продаде сенаторското място, освободено от Барак Обама. Губернаторът отрича обвиненията. Сега процедурата ще продължи в Сената на щата Илинойс.