:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,458
Активни 788
Страници 25,361
За един ден 1,302,066

Здравната каса ще работи с още 12 болници

Договорите може да се сключат още през март
Възможно е още през март здравната каса да сключи договори за финансиране с 12 нови частни болници.

Според промени в закона за здравното осигуряване от м.г. касата може да сключва договори само с лечебни заведения, които имат акредитационна оценка, различна от най-ниската - нула. От друга страна, промяна в наредбата за акредитация, също от 2008 г., казва, че новорегистрираните болници могат да получат оценка не по-рано от 1 година след като са взели лиценз от МЗ. Целта на поправките бе да се ограничи броят на постоянно появяващите се болници, с които касата сключва договори. От НЗОК очакваха, че договорите с тези 12 клиники ще се отложат чак за догодина, защото парите на касата не стигат. Освен това акредитацията би трябвало да гарантира, че лечебното заведение осигурява поне минимум качество на медицинската помощ.

Проект за промяна в наредбата за акредитация обаче гласи, че тепърва новите болници ще трябва да чакат за оценка само 6 месеца. Въвежда се и специален режим за вече регистрираните до 31 декември м.г. болници, според който те могат да подадат документи за акредитация още с влизане в сила на промените. От касата очакват, че до март клиниките вече ще имат оценки и ще кандидатстват за договор, който не може да им бъде отказан.

Промяната касае 12 заведения. Сред тях са 3 болници за инвазивна кардиология в Ямбол, Варна и Велико Търново, управлявани от Българския кардиологичен инситут и собственост на дистрибутора на лекарства "Търговска лига". Лекари от тези клиники вдигнаха доста шум по медиите и поискаха оставката на шефа на УС на касата Емил Райнов заради отказа да получат договор с НЗОК. От касата обаче са особено притеснени от договори с точно тези болници, тъй като те са високотехнологични и осъществяват скъпа дейност. Само една от тях месечно би отчитала по 1.5 млн. лв. към НЗОК, сочат изчисления.

Договор скоро ще сключат и болницата на бившия здравен министър Радослав Гайдарски във Видин, 2 клиники в Пловдив, 4 в Бургас, 1 в Плевен и др.

От МЗ мотивират промените с това, че за да бъде акредитирано едно заведение, трябва да е осъществявало дейност в определен период. При заварените болници, създадени през 2008 г. се възстановявал стария режим, тъй като голяма част от тях вече са подали заявления за акредитация.

Още не е ясно как новите болници ще се отразят на бюджета на касата.
3
1446
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
10 Февруари 2009 06:11
Частните болници не са жизнено необходими за здравеопазването в съответното населено място. Те се създават единствено и само за да донесат печалба на собствениците си. А печалбите са наистина големи защото те лекуват само най- леките случай, в 80% дори въобще не налагащи хоспитализация. Лошото в случая е това, че тези пари се вземат от общия твърде беден кюп и за болниците, лекуващи наистина тежките случай не остават пари. Но най-вероятно ще им направят още по-комфортна средата, защото са или собстквеност на "наши хора" като Гайдарски, или си плащат на когото трябва за да минат желанията им. Особено добри са от "Търговска лига".
10 Февруари 2009 12:36
Частните болници да не смучат от бюджета на касата, а да лекуват богаташи и чужденци срещу заплащане.
Стига грабеж на общественото здравеопазване!
Защо не проведат референдум по този въпрос? През 1994 г. по време на президентските избори в бюлетината имаше допитване дали да се увелиечи месечната такса за телефон 911 с 0.24 цента.
Но това са САЩ - там има свобода и демокрация, тук - беззаконие и грабеж.
10 Февруари 2009 14:38
Нали сме пазарна икономика, които е по-ефективен ще живее, ако частната болница има по добра огранизация , и предлага по добра услуга какво лошо има да получи парите се .Нали се плаща за извършени услуги от касата а не на брой болници .т.е. за Касата няма значение дали ще плати 10 коронарографии на две болнци или 20 на една.По голям проблем са малките общински болници които осигуряват услуга под всякакви стандарти а получават пари като за истинска болница .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД