:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,881
Активни 750
Страници 22,784
За един ден 1,302,066

Девет висши училища ще учат повече студенти

Полски университет иска да открие филиал във Враца
7 държавни и 2 частни университета получиха официално право да обучават повече студенти от Националната агенция по оценяване и акредитация, съобщи председателят й проф. Иван Панайотов. Според него заявките на висшите училища са мотивирани от променена ситуация - подобряване на материалната база и на академичния състав, а при някои - от промяна на структурата на университета. Другата причина е и доброто съотношение между студенти и преподаватели.

3 медицински университета искат увеличаване на капацитета. За софийския вуз процедурата още не е приключила. В Пловдив максимумът се увеличава от 2910 на 4100, а във Варна - от 2080 на 2800. В тези две училища капацитетът се разширява и заради откриването на факултети по фармация. Още един варненски вуз - Икономическият университет, увеличава с 2500 бройката и вече ще обучава до 12 500 младежи.

Висшето строително училище в София ще записва до 1500 желаещи вместо досегашните 965. Великотърновският университет, който в продължение на години обучаваше студенти в незаконни филиали, също получава право да увеличи приема от 10 000 на 14 200. Увеличение ще има в Стопанската академия в Свищов - от 10 200 на 12 000, както и в Югозападния университет в Благоевград - от 12 000 на 15 600. Одобрени са заявките и на два частни вуза - Варненския свободен (12 800) и НБУ (11 400).

Въпрос на държавна политика е как държавата ще определи субсидията и приема за вузовете спрямо новите им капацитети, посочи шефът на агенцията. Според него отделен е въпросът и дали ще има достатъчно студенти, които да влязат в тези висши училища. Всяка година университети разширяват приема, но местата остават незаети.

В България вече има и първа заявка на университет от ЕС за откриване на филиал у нас - на Университета за изкуства и науки в полския град Киелце за Враца.



РАНЕН СТАРТ

Ученици от Х и ХI клас ще могат да полагат кандидатстудентски изпити в Пловдивския университет. С получените резултати средношколците могат да участват в балообразуването в продължение на 3 г. от полагането на изпитите. Ако оценката е над 4.40, учениците ще могат веднага да се запишат в избраната от тях специалност и да платят 1 семестриална такса. Реалното им обучение в университета обаче ще започне в годината, в която получат дипломата си за средно образование. Нововъведението няма да важи за специалности от Юридическия факултет и от Факултета по социални и икономически науки.
4
2863
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Февруари 2009 04:53
Юруш на маслините ......
Бизнеса върви с пълна пара. Продава се това което нямаме .....
13 Февруари 2009 09:11
Ако журналистите пак не са объркали числата (защото са продукт на същата образователна система, а и никога не са блестяли с добри познания по елементарна аритметика), сумата от приема САМО на тези 9 "ВУЗ-а" е по-голяма от завършващите тази година. Има 6 висши училища с над 10 00 души прием, а завършващите тази година са 76 000... Правете си изводи за тези "ВУЗ-ове", за техните ръководства, за МОН и за качеството на журналистите!
13 Февруари 2009 11:55
В Пловдив максимумът се увеличава от 2910 на 4100, а във Варна - от 2080 на 2800. В тези две училища капацитетът се разширява и заради откриването на факултети по фармация.

Мисля, че цифрите се отнасят за общия брой на студентите в даден ВУЗ.
В медицинските университети приемът е по 120 студенти за специалност - медицина, стоматология, фармация.

Редактирано от - wwwe на 13/2/2009 г/ 16:03:26

13 Февруари 2009 13:59


За 5 год - поради демографски и политически причини - входа СУ например вече изобщо, ама изобщо не е ограничен.

А завършването - все така гарантирано…

Принцип на СУ - който не е записал - той не е завършил. Това не беше толкова лошо преди 10-20 год, когато за да влезеш в СУ трябваше 1-2 год яко да учиш и пак не беше гаранция и имаше голямо сито на входа. А сега входа е широко отворен и при тази комбинация с гарантирано завършване се получава много нисък продукт.


Направи справка колко души са кандидатсвали през изминилата година в СУ и колко в УНСС и какъв процент от тях са приети и сравни, за да видиш ….

Впрочем хвърли един поглед и тук:

http://econ.bg/news/article152018/koi_sa_ top_universitetite_u_nas_spored_biznesa

Ако в УНСС се учеше Арабистика и Кореистика и подобни специалности, които ги няма в СУ - щеше да бъде вече номер 1. В момента задминава СУ само с икономическите си специалности, тъй като е икономически ВУЗ - но това трябва да е много сериозна сигнална лампа за СУ…но явно не е … отварят си все по-широко входната врата и все по-широко изходната.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД