Премиерът Сергей Станишев бе особено доволен от междинния доклад на ЕС. Неговото обявяване съвпадна и с рождения ден на вицепремиера Меглена Плугчиева. |
Веднага след оповестяването на доклада премиерът Сергей Станишев обяви, че е доволен от констатациите, управляващите се присъединиха към оптимизма му, а опозицията издаде присъдата си, че кабинетът се е провалил.
Документът на ЕК проследява шестте области за реформи в правосъдието и вътрешния ред, поставени под контрола на механизма за сътрудничество и проверка, който действа от първия ден на членството ни. Такъв механизъм има и за Румъния, но тя е наблюдавана в четири области. За разлика от друг път нейният доклад има по-твърд тон в сравнение с доклада за България, като Брюксел поиска от Букурещ "експедитивно третиране на делата за корупция на високо равнище".
Нашата съдебна система се отсрамва с подобрена работа на Инспектората и Висшия съдебен съвет (ВСС). Държавата е похвалена за приемането на Закона за конфликт на интересите, въпреки че още не е влязъл в действие. Добри думи са казани за общите групи на прокуратурата, ДАНС и МВР, но се добавя, че "следва да има обвинения срещу сериозните престъпни групи, визирани от тези общи групи". ЕК напомня, че критиките от юлския доклад остават валидни и с тях ще се сравняват оценките, които предстоят в следващия годишен доклад, вероятно пак през юли. Дотогава съдебната система на България трябва да докаже, "че е способна да засича и наказва конфликти на интереси, корупция и организирана престъпност, както и да гарантира върховенство на закона".
От парламента се очаква да внесе поправки в НК и да се опростят изключително тромавите процедури. ЕК предупреждава, че в следващия си доклад ще проследи внимателно ефекта от въвеждането на "съкратени процеси". Посочва се, че "прекалено малко сложни дела стигат до съд", като продължава практиката за връщането им на прокуратурата и протакане. Инспекторатът и ВСС трябва да коригират контрола си, за да установят защо се връщат делата.
Докато Брюксел настоява да получи имена на осъдени босове на престъпни групировки и на висши корумпирани лица, правителството пак го е заляло с числа. Според отчетите му за една година са осъдени 142 мафиоти и 116 корумпирани лица по високите етажи на властта. ЕК отбелязва сухо, че няма осъдени знакови фигури.
Във връзка с предстоящите европейски и национални избори Брюксел призовава властите да обуздаят купуването на гласове и насърчава гражданските организации да се включат в контрола.
--------КОМЕНТАРИ
Премиерът Станишев пък обясни какво е нужно на България. "За да продължава и още по-успешно да се развива този процес в страната, е необходимо компетентно, способно и интелигентно управление. Управление, което се осъществява от нашето правителство, може би с повече проблеми и предизвикателства от това, което очаквахме, но вече повече от 3 г. достатъчно успешно", заяви Станишев. Според него постиженията, отчетени в междинния доклад, се дължат на доброто сътрудничество между всички институции. Критиките на ЕК към съдебната система съвпадали и с вътрешните оценки за работата й.
Премиерът съобщи, че е поръчал на министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова спешно да започне подготовката на нов екшън план за следващия доклад.
Управляващи и опозиция в парламента измериха доклада на ЕК с различни аршини. Според мнозинството той е по-скоро обективен и не съдържа политически оценки. Според опозицията изводите в документа навяват тъжни мисли.
Като коректен и балансиран го определи лидерът на лявата ПГ Ангел Найденов. Той обяви, че мнозинството вече е внесло предложенията за промени в работата на подкомисията за контрол на ДАНС, заради която отнасяме сериозни критики от ЕК. Предлага се решенията на органа за достъп до приключили разработки на ДАНС да се взимат с мнозинство, а не с консенсус, както е сега. Зам.-председателят на ДПС Юнал Лютфи пък наблегна на факта, че докладът е технически и не бива в него да се търсят политически оценки.
"Докладът съдържа категорични факти за това, че е бракуван целият труд на това правителство за последните 4 г.", издаде присъдата си лидерът на ДСБ Иван Костов. "Констатациите за слабата борба срещу престъпността, за проблемите на дознанието, за купуването на гласове, отново си присъстват. Така че няма как да бъдем оптимисти", коментира шефът на ПГ на ОДС Йордан Бакалов.