Поредният опит на МВР да си издейства право да следи безконтролно комуникацията в интернет среща сериозен отпор, показа проверка на "Сега". Депутатите от мнозинството обявиха, че ще го отхвърлят при гласуването на промени в закона за електронните съобщения днес. Вчера стана ясно, че текстът е бил дописан, след като законът е минал на второ четене през парламентарната транспортна комисия. В края на януари тя одобри реда, по който да става подслушването в Мрежата. След дълги спорове депутатите решиха той да бъде разписан в наредба, която да се съгласува със законите за СРС, за личните данни и с НПК. Това бе направено с цел достъпът до информацията, която интернет доставчиците и мобилните оператори вече ще са задължени да съхраняват в продължение на 2 г., да става по реда за достъп до СРС и то при тежки престъпления. В проекта обаче е добавен и законът за МВР. Така на практика всеки служител на МВР може да получи достъп при "оперативна необходимост".
Членовете на транспортната комисия правеха различни предположения как текстът се озовал в закона. Според зам.-шефа на комисията Радослав Илиевски от БСП е бил променен на заседание на органа, на което бяха прегласувани част от текстовете.
В крайна сметка представители на мнозинството обясниха, че той няма да бъде подкрепен. "Текстът в закона за МВР предвижда достъпът да се дава при всякакви престъпления и опазване на обществения ред. Под тази форма има опасност да се проявят нездрави интереси на недоброжелателни служители на МВР", обясни пред "Сега" Радослав Илиевски. Той подчерта, че БСП е против полицейска държава.