Георги Кадиев беше зам.-министър на финансите от края на 2005 г. до юни 2007 г., когато подаде оставка заради разногласия с министъра на финансите Пламен Орешарски. Кадиев е завършил Московския институт по международни отношения, учил е и в Харвард. Сега е общински съветник в София от квотата на БСП.
- Г-н Кадиев, какви са причините според вас за освобождаването на шефката на НАП Мария Мургина?
- Има официални нейни мотиви, според които причината е неизпълнение на плана за приходите с 2%. Това обаче е известно от поне 3 седмици насам. Аз бих попитал защо трябваше да се чака 3 седмици? Според мен това не е истинската причина. Поведението на Министерството на финансите и на НАП вчера беше много странно - ту имаше отпуск, ту нямаше, ту имаше оставка, ту нямаше, накрая се разбра, че става дума и за двете. Според мен истинската причина е отнетият достъп до класифицирана информация на Мургина, който пък се основава на образуваното досъдебно производство.
- Защо според вас всичко стана така светкавично? В края на работния ден се създаде впечатлението, че дори финансовият министър не знае, че само след час премиерът ще подпише оставката. Преди това Орешарски казваше, че очаква до седмица да се вземе решение дали да се приеме оставката на шефката на НАП.
- Г-жа Мургина и г-н Орешарски си имат достатъчно силно лоби и предполагам, че до последния момент са се опитвали да обърнат хода на нещата. Аз мога само да поздравя премиера за принципната и бърза реакция. В крайна сметка това зависеше от него. Ако той се беше поддал, сега щяхме да имаме поредния случай на замазване на нещата. Това, което виждаме сега, е много положително: две институции - ДАНС и прокуратурата, които са си свършили работата и продължават да я вършат; премиерът, който е взел бързо решението. Не може да има отнемане на достъп до класифицирана информация и да има основания за това, а изпълнителният директор да продължава да стои на поста си. Абсурдно би било.
- За какви сигнали за източване на ДДС сте информиран и каква е ролята на г-жа Мургина в тези случаи? Говори са за Силистра, Бургас, Варна, Пловдив, Добрич...
- Част от тези казуси касаят времето, когато аз бях в тази администрация, писал съм доклади по тях, изпратил съм ги на министъра на финансите, предлагал съм проверки на инспектората. За съжаление с министъра на финансите се разминахме по изключително много теми. Една от тях беше и работата на г-жа Мургина. Моето отношение към случая "Мургина" беше отразено през юли 2006 г. в един доклад до министъра на финансите, в който аз предложих оставката й. Реакция нямаше. Докладът беше даден на нея. Нямаше отговор и от нейна страна. Питайте ги тях защо не са предприели никакви мерки.
- Все пак в какво е вината на Мария Мургина?
- Не искам да се концентрираме върху личността на Мургина, защото има досъдебно производство и се извършват необходимите проверки. Аз съм само една от многото страни в този процес. За мен е по-важно какво е състоянието на системата и какво ще се случи с нея оттук нататък, защото става въпрос за 13 млрд. лв. приходи, които НАП събира. Това, че има сериозни проблеми със събираемостта по ДДС, на корпоративните данъци и на данъка на физическите лица, не е тайна. Известни са също проблемите с мотивацията на хората в системата, с текучеството.
- Какво очаквате да се случи със системата?
- Ситуацията не е розова. Годините преди 2008 г. бяха добри за НАП, защото икономиката вървеше нагоре, данъците се намаляваха, бизнесът излизаше на светло. Но винаги съм твърдял, че само отделите на НАП, които се грижат за обслужване на бизнеса, не са достатъчни. Агенцията трябва да има също много силна контролна функция. Това е, което липсва на НАП - добър ревизионен процес, силни ревизионни актове, които могат да бъдат защитени в съда. Количеството на т.нар. нулеви ревизии, т.е. на тези, при които не се прави никакво разкритие на задължения, беше 35%, във времето, когато бях в МФ. Това е изключително високо число, защото по принцип се прави селекция и би трябвало да се подбират случаи, в които се очаква някакво разкритие. Не може в 1/3 от всички ревизии да не излиза нищо.
- Доколко ще е сериозен проблемът за хазната тази година, при положение че и без това 2009 г. е рискова заради икономическата криза?
- Зависи от следващия управленец, който ще поеме НАП. Всяка една промяна е както възможност за по-добро, така и риск за още по-лошо. Ако не се предприемат адекватните мерки, нещата няма да се подобрят. Наистина рибата се вмирисва откъм главата, но един човек сам не прави системата. Къде е министърът на финансите в тази ситуация, къде е неговата контролна функция? Какво е станало с тези доклади, които аз съм писал? Аз съм предлагал например проверки на инспектората, а от другата страна не им разписваха командировъчните. Как служителите да направят проверките? Аз съм доста голям песимист. При този министър и при тези 4 месеца до изборите и Господ да дойде в НАП, трудно ще направи нещо. Все пак се надявам наследникът на Мургина да е някой, който поне ще задържи системата на нивото, което е в момента. Дано да успее да я насочи и в положителна посока.
- Защо точно сега се случва това, при положение че част от тези сигнали са стари, както самият вие обяснихте, и правоохранителните органи знаят за тях доста отдавна.
- Тези сигнали, с които аз съм се занимавал, бяха във време, когато ДАНС все още не беше създадена. Очевидно им е трябвало време, за да навлязат в тях и да ги проверят. Освен това има огромно количество документи, които трябва да се изследват. За да направят един силен обвинителен акт, предполагам, че им е трябвало време. Но по-добре късно, отколкото никога. Предполагам, че в момента има огромен натиск да се смачка това дело. Надявам се това да не се случи.
- Вярвате ли, че ще се стигне до ефективно дело срещу Мургина? Защото някои твърдят, че прокуратурата е иззела материалите от ДАНС, за да се заметат следите?
- Не. Мисля, че много се разшумя по случая и ще бъда много разочарован, ако всичко се окаже един пореден балон. За мен в конкретните казуси има неща, които, да не казвам, че са престъпни, но при всички положения са вредни за държавата като поведение на г-жа Мургина и на министъра на финансите.
- Има и хипотеза, че освобождаването на шефката на НАП е и в полза на тъмни сили за техните политически игри с користни цели?
- По някакво стечение на обстоятелствата се оказа, че едва ли не Яне Янев и Димитър Абаджиев са свалили Мургина. Няма нищо такова. Те изнесоха една информация по случай, по който се работи от няколко години, и неща, с които са се занимавали десетки хора. Така че те да обясняват в момента какво седяло зад това, какви политически мотиви имало, това са изказвания за техен собствен политически капитал. Истината е, че ако я нямаше добрата работа на ДАНС, прокуратурата и решителните действия на премиера по случая, сега всичко щеше да е замазано, независимо от Димитър Абаджиев, Яне Янев или някой като тях.
- До коя политическа сила е близка Мургина?
- Аз знам, разбира се, и имам мнение по тези въпроси, но ще излезе, че водя лична вендета. Направил съм си равносметката през 2007 г. въз основа на всички случаи, през които съм минал и съм преценил, че не искам да бъда част от екипа на министър Орешарски, в който влиза и г-жа Мургина. Който ги е държал на мястото им, да се оправя. Моят избор съм го направил и съм си казал мнението достатъчно ясно тогава.
Не е длъжен Г. Кадиев да казва къде Орешарски и Мургина са настъпили котето, но Прокурата трябва да вкара нещата в съда. Тогаз може стана ясно има ли си крушка опашка. Засега явно има щом Станишев за часове сряза клона. Или са си научили урока? Кой ли вярва? Там в съда разбира се всичко ще е чисто и героите невинни, както досега. Тройните министри и шефове на агенции са света вода ненапита.