:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,785
Активни 317
Страници 6,688
За един ден 1,302,066
Рожден ден

Година след независимостта Косово е много далеч от целта

Патовата ситуация удовлетворява и Белград, и Прищина
Снимка: Ройтерс
Косоварчета развяват знамената на ЕС и САЩ на фона на албанския държавен флаг.
Изминаха точно 366 дни от 17 февруари 2008 г., когато косовските албанци триумфално съобщиха на света, че върху картата на бивша Югославия се ражда нова държава. Това предизвестено събитие, подготовката на което отдавна беше публична тайна, постигна целта си и не успя да изненада абсолютно никого. Точно обратното. Едностранно обявената независимост бе посрещната почти от всички заинтересовани страни в конфликта дори с известна доза облекчение, което е повече от обяснимо пред възможността в Косово отново да се разиграят кървави събития по вече изпитания сценарий от 1998/99 г. Доколко обаче въпросният акт с провъзгласяването на Република Косово успя да стабилизира сигурността на Югозападните Балкани, както твърдяха неговите архитекти и инициатори във Вашингтон, Брюксел и Прищина, е въпрос доста деликатен и не по-малко спорен. Нещо повече. Търсенето на неговия отговор се оказа, че изобщо не може да се счита за елементарна функция на адекватна реакция, тъй като разрешението на проблема се намира в пряка зависимост от регионални, европейски и глобални стратегии, интереси и гледни точки, които за момента са заплетени в поредния балкански гордиев възел. В мащабно аналитично проучване, посветено на светлата дата, някои местени медии резонно си задават въпроса независимо ли е наистина независимо Косово.

Независимостта е изключително сложен процес, който не се изчерпва само с акта на нейното първично провъзгласяване. Далеч по-важното е той да бъде официално признат и от останалите държави по света. В конкретния случай с новата балканска държава в рамките на една година Република Косово е получила признание едва от 54 държави, някои от които, меко казано, бяха принудени да направят това, за да не си навличат излишни проблеми в международен аспект. Повечето страни обаче заемат изчаквателна позиция, като тенденциите са този процес да се запази и в бъдеще. А това поставя под въпрос ефективността на плана, за който финландският дипломат и специален пратеник на ООН в Косово Марти Ахтисаари получи през миналата година Нобеловата награда за мир. Неприятното в цялата ситуация е, че сред страните, които се инатят, има и държави - членки на ЕС. Испания, Гърция, Румъния, Словакия и др. под различни предлози например упорито отказват да признаят Косово, тъй като в различна степен проблемите на Сърбия не са им чужди. И най-вече понеже се опасяват, че така могат да насърчат мечката да заиграе и в техния двор. На практика цяла година след датата 17 февруари, въпреки старанията на САЩ и ЕС да подкрепят и помагат на младата република, Прищина е много далеч от списъка с амбициозните цели, които бяха анонсирани още в самото начало от управляващия тандем Хашим Тачи-Фатмир Сейдиу. Все по-голям брой косовари осъзнават, че трудно могат да се нарекат граждани на една истински независима държава, на чиято територия де юре и де факто все още се разпореждат чужденци от състава на административни и военно-полицейски мисии от ЕУЛЕКС, НАТО и ООН. Проблемите за местните хора далеч не са само в чуждестранното присъствие, с което те вече отдавна са свикнали. Високият ръст на безработицата, който вече надхвърли критичната 50-процентова бариера, пресъхващите заради световната икономическа криза финансови постъпления от многобройната албанска диаспора, разпиляна по Западна Европа и САЩ, липсата на сигурност и ясна перспектива в близко бъдеще са само част от тревожни фактори, чието всекидневно присъствие определено тормози нормалния живот на косоварите.

Официална Прищина отчита, че за момента е в патова ситуация по отношение на Белград, който успя да направи важни пробиви в Съвета за сигурност на ООН и Международния съд в Хага по въпроса с едностранно провъзгласената косовска независимост.

Сегашното статукво, колкото и да е странно, за момента отговаря на интересите и на двете страни. Сърбите, окуражени от факта, че до момента ЕС все още няма единна политика по въпроса за Косово, ще продължават да се опитват чрез гъвкави дипломатически маневри да печелят възможно повече време. Белград храни надежда, че подобно на разделения Кипър може би ще успее да се впише и в схемата на общността. Косоварите от своя страна ще продължават упорито да се опират на съюзниците си във Вашингтон и Брюксел, за да укрепят и разширят завоюваните позиции на новата държава. Приближава обаче часът, в който сърбите и косоварите, въпреки взаимната им неприязън, ще трябва - щат не щат, да преборят балканския инат, да загърбят противоречията и седнат на масата за преговори. При това без никакви чужди посредници.

Прищина и Белград разполагат с достатъчно разумен и предвидлив политически потенциал, който схваща цялата сериозност на положението и има сили да преодолее, макар и мъчително, натрупаните противоречия. Единствено в интерес на бъдещото им приобщаване като равноправни партньори в Европа без граници. Впрочем предпоставките за такова решение са налице, като се има предвид, че сърби и албанци имат вече опит от мирното им съвестно съжителство в бившата федерална Югославия, която в общи линии беше нещо като предшественик на сегашния Евросъюз.

----------------------------



Позиция

"За всички онези, които имат реален поглед по отношение на ситуацията в Косово, е ясно, че там няма и не може да има нова балканска държава. Сърбия не приема независимостта, обявена едностранно преди година, и няма никакво намерение да признава този незаконен от гледна точка на международния правен ред акт, осъществен от Прищина. За нас Косово продължава да бъде и ще остане, така както е заложено и в новата конституцията на страната, южна сръбска провинция. Това е нашата позиция по въпроса, която имаме намерение твърдо да отстояваме с всички позволени от международното право средства", отсече в обширно интервю за агенция Франс прес държавният глава Борис Тадич. При визитата на еврокомисаря по разширяването Оли Рен в Белград миналия четвъртък сръбският президент подчерта, че всички местни институции продължават усилено да работят за намирането на взаимно приемливо решение за Косово. Тадич увери Рен, че Белград, който час по скоро иска да стане част от ЕС, в никакъв случай няма за цел да създава пречки в рамките на процеса по присъединяването на Прищина към международните финансови институции.
Снимка: Ройтерс
Първата годишнина на независимо Косово бе посрещната с американски и албански знамена в гр.Качаник. Новият държавен флаг на Република Косово не намери място между тях.
Снимка: Ройтерс
Косовските сърби в Митровица продължават да създават проблеми на властите в Прищина.
Снимка: Ройтерс
Седмица преди годишнината косовският премиер Хашим Тачи даде в Прищина обширно интервю за Ройтерс.
Снимка: Ройтерс
Сръбският президент Борис Тадич.
49
1880
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
18 Февруари 2009 01:47
"Косово се управлява от военнопрестъпници, заяви бивш канадски посланик в Белград
18 февруари 2008 | Агенция "Фокус"
Берлин. Косово се управлява от военнопрестъпници, заяви бившият канадски посланик в Белград Джеймс Бисет в интервю за германския вестник “Юнге Велт”. “Под окупацията на НАТО те прогониха почти цялото неалбанско население, разрушиха над 150 християнски църкви и замъци. Независимостта на Косово ще запали мечтата за “Велика Албания” и отново ще дестабилизира Балканите”, смята дипломатът."
18 Февруари 2009 01:49
"История

Според една от версиите названието на областта идва от българското кос, на косо - криво, под ъгъл, тъй като такава е формата на самата котловина. Има другата версия, според която името произлиза от славянското наименование на една птица доста разпространена там - кос.

В античността тя е заселена от дарданите. По време на Първата българска държава областта е част от българското земилище и е населена с българи. Сръбското проникване е много по-късно - едва през 14 век, когато областта е включена в Душановото царство. За сърбите Косово е свързано с Косовската битка през 1389. По време на турското владичество сърбите заемат само в северозападните части на областта, на запад от линията Прищина - Призрен. На изток живеят българите. Свидетелство за това българско население са съвременните горани - етническа българска група, позната и като торбеши , ислямизирани в 17-18 век.

Албанското проникване в областта започва след 1767, когато голяма част от християнското сърбско и българско население се изтегля заедно с австрийските войски към Дунавската монархия след ликвидирането на Печката патриаршия и Охридската архиепископия. След Нишкото въстание през 1841, което е потушено главно от албански башибузук, на мястото на избитото и прогонено българско население се заселват албанци, които за следващия един век стават преобладаващо население.

Югоизточно Косово е в границите на България по време на Първата световна война 1916-1918), когато е поделено с Австро-Унгария. По време на Втората световна война Косово е част от намиращата се под италиански протекторат Албания."
18 Февруари 2009 05:21
просто и ясно, сърбите загубиха инерцията на Тито датираща от времето на крал Александър и не можаха да удържат империята си. тя закономерно се разпадна на градивните си части. за това са си виновни сами. албанците си мислеха, че да направиш нова държава е толкова просто като да отцепиш терирория от умираща империя. е да ама не е. много ми хареса опита им да изнудват Германия. с това направиха крачка в страни от ЕС. сега всички са ни напред, ни назад, а това хич не е зле за нас... за сърбите - жертва на силните на деня. за албанците, надежда за вечен ЕС протекторат. най-лесно се прави революция, най-трудно - традиция.


Коте, най ми е интересно като атакуващите ревнат за гораните. гораните са помаци, които ако бяха в България щяха да гласуват за ДПС и всички атакуващи шяха да плюят по тях. Гораните са мост между България и Албаниите, а не между България и Сърбия. ама атакуващите не щат и да чуят за отношения с "албанските ислямистки терористи", а управляващите не могат да използват правилно този потенциал (гораните де).
18 Февруари 2009 05:57
едва от 59 държави



18 Февруари 2009 06:50
На Косово 59 са множко. Стгаше му и една.
То една стига и на Абхазия и на Осетия.
Сигурно нещо в Кавказ зависи от Никарагуа или нещо на балканите зависи от
България.
18 Февруари 2009 07:11
нещо на балканите зависи от
България



много лоша констатация...
18 Февруари 2009 08:12
От целата работа, най-печеливша е Русия. Спечели Абхазия и Южна Осетия, води с 2:1 срещу Запада, а и резултата шъ се увеличава. Има още много територии, които тепърва шъ минават под руски контрол, докато реднеците беха дотук.
Тъй като сме на шахматна вълна, се сещам за една руска поговорка
Дурак увидел шах.
Та и глупавите западняци видяха чрез Косово един безмислен шах, след който не последва от тяхна страна вземане на стратегическата инициатива, а напротив Русия елементарно отмести своя цар на завет и ги подпука
18 Февруари 2009 08:44
От целата работа, най-печеливша е Русия. Спечели Абхазия и Южна Осетия, води с 2:1 срещу Запада, а и резултата шъ се увеличава.


...и така до спечелването на задунайската губерния. Съветски граждани в нея не липсват, остава само да извадят и руски паспорти.
Апропо, Абхазия и Южна Осетия бяха "спечелени" още в началото на 90те. Формалното им признаване за "независими държави" не променя нищо. Напротив, признаването им само от Русия, Никарагуа и Венецуела е показателно.
Абхазците и осетинците "спечелиха" всичко друго, но не и независимост. За разлика от тях, косоварите - хубави или лоши, спечелиха реална независимост, което им е идеал отпреди поне стотина години. Сега от тях зависи каква държава ще си направят. А какво зависи от осетинците и абхазците?
18 Февруари 2009 09:20
косоварите - хубави или лоши, спечелиха реална независимост,

"държава", която не разчита на свои сили на реда като полиция и армия, а разчита на чужди сили, "държава" която няма жизнеспособна икономика, която да изхранва населението и разчита на финансиране от ЕС, "държава", която е развъдник на престъпност , НЕ е независима държава. Косово доказва с всичко , което се случва там от обявяването на "независимостта", че НЕ е независима и жизнеспособна. Косово е отрицание на понятието "независима държава".
18 Февруари 2009 09:42
Бенедикта, това което си го написала е вярно колкото за Косово, толкова за България. Там е работата че Косово може и да не стане по-жизнеспособна държава от да речем Албания, обаче това не значи че ще е по-добре като част от Сърбия.
На теория може да е по-добре да Косово да е в Сърбия, Палестина - в Израел, а в Африка да се върне колониализма. На практика не е така.

Според мен косоварите и сърбите, както и останалите им балкански съседи имат само две алтернативи - или заедно в ЕС (след много време), или всеки сам в къщи. И добре че е така, щото има и трета възможност...
18 Февруари 2009 09:56
Oraсle, какъв е смисълът да се подарява независимост на население, което не може да има и управлява независима държава на този етап? За да е независим един народ трябва да е узрял за това- трябва да може да се самоуправлява, да може да сформира сили на реда, да може да си заработва прехраната. След като косоварите не го могат сега, тази тяхна "независимост" е изнасилване на ситуацията и несъобразяване с естествения ход на нещата, т.е. с неподготвеността им за независимост. А иначе целта на самите косовари е ясна- Велика Албания за сметка на съседите- това е основната причина да не могат да се понасят със сърбите и с македонците. А тази тяхна цел НЕ е в интерес на БГ по няколко причини.
18 Февруари 2009 10:10
Абе важно е , че Русия сцепи шортите на Запада с прецедента Косово
18 Февруари 2009 10:22
Назависимостта на Косово има "смисъл" само в сравнение с алтернативите. Не друго.
-
С "прецедента Косово" Русия сцепи шортите единствено на Сърбия. Други изнанадани няамше.
18 Февруари 2009 10:23
Аааа... и Грузинците беа изненадани, и то яко изненадани...
18 Февруари 2009 10:24
А и за Украйна перспективите са за едно пълно и дълбоко изненадване...
18 Февруари 2009 10:28
Моята слабост Бенедикта е напълно права по въпроса за Косово, за което има моите поздравления, още повече, като се има предвид евентуално съвпадение с руската (а също и дудушката) позиция по въпроса. Вътрешната борба, която бушува вътре в нея все пак е завършила с победа на здравия разум.
18 Февруари 2009 10:29
Назависимостта на Косово има "смисъл" само в сравнение с алтернативите.



И за всички, които го пожелаха отново:
Талибаните имаха монопол върху продажбите, та за това можеха да си позволят лукса да сеят по-малко. Те се издържаха само от опиум и от парите на Бин Ладен. Така или иначе имаха натрупани запаси за доста време напред.

Сега ситуацията е сложна - има конкуранция в бранша. Опиум и хероин произвеждат всички - и вождовете подържащи правителството, и тези подкрепящи талибаните, и самите талибани. Затова и повече реколта, повече продукция и повишено предлагане напазара.


18 Февруари 2009 10:32
Добре го е казал °i°:
"само" 59 за 1 = 1 за "само" 2.
18 Февруари 2009 10:33
Напротив, щелта е вече съвсем близо. Ислямската дъга е оформена. Единствените които протестират са Сърбия и Гърция. Когато се усетят и другите европейски страни, ще бъде много късно и янките ще потриват доволно ръце. С тази политика Европа е обречена на гибел.
18 Февруари 2009 10:34
Грузинците верно беха яко изненадани, ама 92ра, барабар със Шевернадзето дето се заричаше че няма да напусне Сухуми, ама едвам отърва кожата. За една бройка да му видят сметката чеченските снайпери.
В един момент Шевернадзето разправя как за Грузия слънцето изгрявало от север (не се бъзикам, т'ва не е майтап ), в следващия заляга, щото го пуцат с руско оръжие и го обстрелва бойна авиация на РФ. Ей на това му се вика изненада.
18 Февруари 2009 10:35
Беев, Oraсle е още малък, но все още не знае ...
18 Февруари 2009 10:41
Напротив на Зaпада сцепи шортите. Ректално ги оноде, та даже по-модерному double penetration
И ония( Запада) га се видят с Подполковника или Медведа, постоянно нещо хрипат, я за ОБСЕ в Грузия, я за некви бази. Ред сополи, ред сълзи и така...
18 Февруари 2009 10:43
Аха, не само им сцепи шортите, ами им разплете и чорапите.
18 Февруари 2009 10:52
Когато някой каже, че ще си разплете чорапите, това в никакъв случай не означава, че наистина има такова намерение, по-скоро е убеден, че няма сила, която да му ги разплете. Та като говорим за изненада - как ли се е изненадал този, с разплетените чорапи!

Редактирано от - водопроводчик на 18/2/2009 г/ 10:53:25

18 Февруари 2009 12:36
В., благодаря , но не си ме разбрал точно. Моята гледна точка е винаги интересът на БГ и нищо друго . Тя не е просто прозападна. Смятам, че ЕС, НАТО и Запада като цяло са полезни за БГ. Е понякога се случва и моята гледна точка да съвпада с дудушката, НО по съвсем различни причини.
18 Февруари 2009 12:45
ТАПА

Напротив, щелта е вече съвсем близо. Ислямската дъга е оформена. Единствените които протестират са Сърбия и Гърция. Когато се усетят и другите европейски страни, ще бъде много късно и янките ще потриват доволно ръце. С тази политика Европа е обречена на гибел.

Това насаждано мнение, че американците имали интерес от слаба Европа и за целта лобират за някаква ислямска дъга е тъпотия. Ако САЩ искаха Европа да е слаба, нямаше да дебаркират в Нормандия, нямаше да има план Маршал, нямаше да има НАТО като отпор на СССР и агресията му в Източна Европа. Ако искаха Европа да е слаба, САЩ просто щяха да оставят Европа да се оправя сама след разрушенията от Втората св в.
На САЩ е жизнено необходима силна Европа като единствен цивилизован съюзник в глобалното противопоставяне от всякакъв вид- икономическо, търговско, политическо, военно, цивилизационно и т.н.

Редактирано от - Benedicta на 18/2/2009 г/ 14:22:23

18 Февруари 2009 14:00
сърби и албанци имат вече опит от мирното им съвестно съжителство в бившата федерална Югославия

То се виде какъв опит са имали, по резултата...
Европа няма какво да се мъдри с независимостта на Косово. Скоро ще дойде "Идеята" за съюз с Албания. Тогава де факто няма да има проблеми с независимост.
То посланикът си го е казал между редовете, ама кой го слуша.
18 Февруари 2009 14:48
Скоро ще дойде "Идеята" за съюз с Албания. Тогава де факто няма да има проблеми с независимост.
Какво "скоро" ? Не виждаш ли знамената на снимката?
18 Февруари 2009 15:33
Beni

Сериозно ти препоръчвам да прочетеш писанията на чичко збиг.
Значи ще се опитам да го опростя максимално:
1) щатите искат ли да са световна сила ? Искат
2) как може да си най силен сред многото ? ами или като си абсолютно надарен или да направиш конкурентите слаби
(това по горе е от учебниците по управление )

В кратце - САЩ са сила но една от причините за това е че правят всичко по силите си за да НЕ допуснат друг да стане силен, вкл и Европа. Един от начините за поддържане на статуквото и забавяне развитието на потенциалните съперници (европейци) е създаване на локални огнища на напрежение чрез пряка подкрепа за всички резяняци в евро региона - ерго турция, косово, албания босна и так дале . В дългосрочна преспектива това ще е трън в петата на европа.
Като контра пункт - руснаците примерно са също радетели на подобна политика - виж отношението им към куба венецуела и т.н - целите са същите - създаване на проблеми за "стратегическият" противник чрез подкрепяне на малки локални идиоти. Мащабите са различни но политиката е една.

ПС - Десанта в нормандия и плана маршал тук са непричем - единствената причина за тези операции е подливане на вода на грузинеца с мустачките а не някакъв сляп алтруизъм и противопоставяне на германия. Не забравяи че нормандия се случва едва когато войната е напрактика приключила и победителят е ясен.
18 Февруари 2009 15:48
Beni,
САЩ дебаркираха в Нормандия за да недебаркира чичко Сталин там и им трябваше плана Маршал и НАТО като отпор на целия соц блок. Сега Европа е по-силен икономически конкурент и едно евро пускане на кръв е винаги добре дошло.
18 Февруари 2009 16:23
Бени,
не искам да споря но не си прав. Поразмисли малко, без да вземаш ничия страна. Пък иди и виж какво става в Турция. Виж какво направиха от Югославия, България. Виж от какво са пропищяли във Франция, Италия, Гермавия... За сега удържат на напъна но съвсем скоро в Европа ще стане като в Югославия. ВЬрвай ми.
18 Февруари 2009 16:40
Драги Митко, Орлине и ТАПА, според вашите обяснения и внушения всичко което прави САЩ е изцяло в техен интерес и във вреда на Европа...Ерго европейците са си едни тъпанари, които не схващат тази игра и са се уловили на американското хоро от чиста глупост...Е, няма как да повярвам на такава постановка по много причини- най-вече исторически -а вие си вярвайте.

Редактирано от - Benedicta на 18/2/2009 г/ 16:41:14

18 Февруари 2009 17:07

за да не се повтарям ще ползвам един цитат

Няма вечни приятели, няма вечни врагове, има вечни интереси !
та така
18 Февруари 2009 17:18
ОК

Редактирано от - Benedicta на 18/2/2009 г/ 17:20:14

18 Февруари 2009 17:19
Прав си, Митко, но мисля че и американците и европейците имат нужда едни от други. Ми това са едни и същи хора, живеещи на два континента, но с еднакъв манталитет, ценности, религия, с обща история , с пряка кръвна връзка. Естествено е да осъзнават колко общо имат помежду си и да си партнират за постигане на интересите, а не да се конфронтират.... Случайно ли е според теб, че в останалия свят американци и европейци това е единен образ - на западняка?
18 Февруари 2009 17:22
Я кажи на англичанин, французин или италианец, че е еднакъв по мислене с американец, ще видиш кво ще ти препоръчат.
18 Февруари 2009 17:28
Не съм употребила думата " мислене", като изреждах общите неща.....
18 Февруари 2009 17:31
Манталитет? За по-възвишено.
18 Февруари 2009 17:40
уффф - опазил ме господ да имам американски манталитет шъ знаеш
Харесвам стилът им на работа но дотам
18 Февруари 2009 18:14
Виж сега, Ritzar, ясно е, че ще има и разлики, след като американците са една нация, а европейците са много нации и всеки си има свои особености. Но има един пласт в американския и европейски манталитети, който е общ и се дължи на общите корени. А че има антиамериканизъм сред много европейци , не е новост за мен.
18 Февруари 2009 18:23
Митко, това е за теб Натиснете тук дано допуснеш съмнението в твоите мисли за атентата срещу папата.
18 Февруари 2009 18:41
ммм дейли мейл не са ми източник да ти кажа а и статията започва с някакви алибализми от типа " организира за да предотврати разпадането на източния блок,"

какво да ти кажа - аз само твърдя че НЕ сме ние а дали са руснаците не знам но ме съмнява.

Личното ми мнение - аматьорска операция на един психясал турчин с мания за велика турция като нашият колега съфорумец яген. Няма организатори, сложни схеми или тъмни интереси - просто сериозно изтрещяване на един манияк и една лесна мишена.

Пак според мен - впоследствие случаят се оказва и се използва като удобно пропагандно средство срещу източният блок и дъвка за тълпите. Което пак подчертавам - няма нищо общо с някаква тъмна организация трепеща попове.
18 Февруари 2009 20:18
Шаварнадзе беше най-големия приятел на САЩ , Оракле ... какви ги говориш !?
Когато го свалиха( розовата безкръвна революция ) от власт в Грузия , той публично каза, че не е очаквал такава реакция от САЩ .... т.е. никаква ... Това беше последанта позиция ... официална , след като се напъха в търговоията с нефта , заедно със сина си. Та нали по времето на Горбачов беше външен министър ! Сега ..... какво е той, ... приятел или враг ?
Опитай се с Косово пак ... може да ти се окаже по-лесно ... обяснението.
18 Февруари 2009 21:56
Немаше как Сърбите или Албанците да живеят в една държава без да се трепат!
Проблемите в "мирното" им съжителство датират много преди кризата от '99.
Просто тогава албанците усетиха, че Милошевич и Сърбия са в слаба позиция и си изиграха играта.... да диви са и нямат особенни държавнически традиции...
Алтернативата щеше да е Милошевич да ги изсели в Македония. Което частично и стана.
А сърбите в крайна сметка са на далавера щото в съкратеното издание на Сърбия щеха да се мъчат с албанско ДПС...остава да се разделят с някой национални митове и легенди
18 Февруари 2009 22:03
Шаварнадзе беше най-големия приятел на САЩ , Оракле ... какви ги говориш !?

Чак пък "най-големия" е малко пресилено, да кажем. Ама и да не беше, няма връзка с това което съм писал. Шевернадзето, както и много грузинци верваха че Русия е приятел или поне че в никакъв случай не е враг. Затова бяха шокирани когато кремльовските чекисти въоръжиха т. нар. "казвакзки доброволци" (много от които бъдещи чеченски борци за независимост, също и най-изявените им терористи) с модерно оръжие и артилерия, каквато грузинците нямаха и на туй отгоре пратиха бойна авиация да бомбардира Сухуми. Чеченците, казаците и абхазците изклаха поне десет хиляди грузинци и прогониха над двеста хиляди (40-45 процента от населението на "независимата държава".

Предполагам че това може да има известен отрезвяващ ефект...
18 Февруари 2009 22:35
Това го обсъждахме вече. Има етническо прочистване и от двете страни.
Косово не трябваше да бъде независима държава .... без значение какво е моето или твоето или на Фичо отношение към бившата Югославия и Сърбия ! Косово е злокачествен тумор за ЕС и за нас в частност. Ти разбра ли защо стана скандала с гермацните ... !? Сигурно си. Германия разкри един от най-големите канали на наркотици в Европа - през Косово ... с участието на преводачка от контингетна на войските на ООН . Сега се мълчи ... но това не променя или отменя проболемите в Косово ... 400% безработица и поддръжка от ЕС и САЩ - търговия с наркотици и плът. Това е демокарцията ... след геноцида. Rotzar може да ти каже от къде идват другите помощи за Косово - пари на ислямския фундаметализъм практически. Това е резлутата . Гробовете може да си ги ровите с Фичо сега и пак да поствате числа и анализи ... Фактите са това , което са ... и се знаеше предварително какво ще бъде и то МНОГО ДОБРЕ ! България е призната от всички страни в ООН юридически ... а фалктически от целия ЕС като безпомощна страна в която управлява мафията ... Това са пак фактите . Ония ден Нела се оплаква , че в трили в Сега .... толкова и за демокрацията , ако я питаш нея .... Такива ми ти работи ... да ...
А на демокрацията в Уркайна и трябва още малко ... и е готова и тя ...
18 Февруари 2009 23:01
Само не разбрах, сега ако им ги върнат на Сърбите сичкото шиптър барбар с Косове по добре ли ще стане за всички?

БТВ: на албански "кос" е кисело мляко май
18 Февруари 2009 23:53
Бендичка
Ако САЩ искаха Европа да е слаба, нямаше да дебаркират в Нормандия, нямаше да има план Маршал, нямаше да има НАТО като отпор на СССР и агресията му в Източна Европа. Ако искаха Европа да е слаба, САЩ просто щяха да оставят Европа да се оправя сама след разрушенията от Втората св в.

Ма Бенедичке много си боса (не казвам гола) в историята. Оставям ти за домашно да си изясниш защо САЩ са се намесили в 2-рта световна война, защо е взела решение и изпълнила плана Маршал, решенията в Бретнан Уудс. . Вземи прочети 4-те книжки на "Съвременик" от 2008г., в тях има статия с продължения, която обяснява тези неща - и защо САЩ са се намесили в 2-рата световна война и за плана Маршал и за решенията в Брентан Уудс.
19 Февруари 2009 00:21
Каква независимост? Каква цел? Накъде върви светът?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД