Украйна е заплашена от фалит, прогнозират банкови анализатори, цитирани от електронното издание "ИЮ Обзървър". Те очакват скоро Киев да спре да обслужва държавния си дълг, а това ще се отрази негативно на отношенията с ЕС и на споразумението за транзит на газ между Русия и Украйна за Европа.
"Вероятността Украйна да спре да обслужва дълга си е почти 90% и това може да се случи в следващите две тримесечия", обяснява Улрих Льохтман, анализатор в Комерцбанк.
Индустриалното производство в Украйна се е сринало с 26% в сравнение с миналата година. Местната валута пък е загубила над една трета от стойността си спрямо американския долар, а МВФ се колебае дали да продължи плащанията по спасителния заем, който бе отпуснат на Киев през 2008 г. Политическата борба между държавния глава Виктор Юшченко и премиера Юлия Тимошенко допълнително влошава ситуацията в страната. Някои експерти дори се опасяват, че Юшченко може да използва влиянието си върху Централната банка, за да не отпуска средства. "В такъв случай Тимошенко няма да може да изпълни обещанията, дадени към избирателите за заплати, пенсии и др.", обяснява Александър Морозов, експерт в банка HSBC.
Ако Киев преустанови плащанията, то най-големите губещи ще бъдат банки от Австрия, Франция, Швеция, Италия и Германия, които общо имат там инвестиции на стойност около 30 млрд. евро. Негативно влияние ще има и върху газовата търговия с Русия. "Газпром" може да бъде жертва", допълва Морозов. ЕК следи със "загриженост" ситуацията в страната.
Американският щат Калифорния също е в изключително тежко финансово положение, тъй като местният Конгрес не одобри бюджета за 40 млрд. долара, предаде Ройтерс. Щатът няма право на бюджетен дефицит и затова се налага повишаване на данъците и съкращаване на разходите. Ще бъдат закрити над 20 000 работни места в администрацията.
Около 3.5 млн. жители на ЕС може да загубят работата си през 2009 г. заради икономическата криза, предупреди ЕК, цитирана от ДПА. Очаква се до края на 2010 година нивото на безработицата в ЕС да достигне почти 10%.
ИДЕЯ
Руският президент Дмитрий Медведев създава "златен запас" от най-опитните, талантливи и успешни управленски кадри, съобщават местни медии. Те ще участват в ръководенето на страната на ротационен принцип, за да помогнат за преодоляване на последствията от икономическата криза.