Зададат ли се избори, и нашите политици хукват да търсят подкрепа от европейските партии, към които принадлежат. Докарват тук някой лидер на ЕНП, ПЕС или друга сродна формация, който задължително казва две добри думи за българския си колега и най-важното - че е най-подходящият за бъдещ ръководител на кабинета.
Началото на тази традиция бе поставено през април 2001 г. Тогавашният премиер и председател на СДС Иван Костов организира в София среща на върха на ЕНП. Шефът на партията Вилфрид Мартенс засипа с похвали Командира.
Обяви го за най-голямата гаранция за влизането на България в Европейския съюз, изтъкна, че неговото правителство генерира стабилност в региона, сподели впечатления, че българските медии са свободни. Изглежда Мартенс не беше достатъчно убедителен, защото през юни същата година царското торнадо отвя и Костов, и СДС. Синята партия бе ударена лошо и до днес не може да се изправи.
Очевидно и в ЕНП го забелязват, защото тази седмица пак Вилфрид Мартенс даде подкрепата си на друг. Удари рамо на ГЕРБ и Бойко Борисов. Ситуацията е коренно различна. Преди 8 г. Костов отчаяно се нуждаеше от европейска похвала, която да убеди българите, че е избраникът на ЕНП. Сега генералът се нуждае от европейско признание, при положение че вече разполага със сериозна подкрепа в страната, въпреки че социолозите в момента отчитат лек спад в доверието за столичния кмет.
Но визитата на Вилфрид Мартенс вби поредния клин в дясното пространство. Всички изревнуваха заради явните предпочитания към ГЕРБ и неглижирането на останалите от години верни български партньори. Анастасия Мозер артикулира общото недоволство на десницата - "превърнати сме във фигуранти".
Няма да е голяма изненада, ако в скоро време политбюрото на ПЕС също дебаркира в София. Когато Борисов наговори онези неща за човешкия материал у нас, Сергей Станишев не пропусна да обърне внимание на ЕНП какви ги приказва човекът, чиято амбиция е да го измести от "Дондуков" 1. И соцлидерът получи подкрепа от ПЕС. "Последните изявления на Бойко Борисов описват турците, ромите и пенсионерите в България като лош човешки материал. Това говори за политическа платформа, наподобяваща нацистката платформа за чистота на нацията", коментира веднага зам.-шефът на групата на ПЕС Ян-Маринус Вирсма.
Комичното е, че сегашните управляващи не пропускат да обвинят ГЕРБ, че топи България пред Европа. Средство, към което очевидно и социалистите прибягват при първа възможност.
Явно е, че политиците ще продължат да търсят подкрепата на своите европейски лидери по време на избори. И вероятно ще продължат да се цупят, когато между вотовете получават тежки критики от ЕС. Тъй като това лято ни чакат избори и за Европарламент, българският избирател ще чуе най-различни, повече или по-малко достоверни политически твърдения, изречени от гастролиращи европейски социалистически, консервативни и либерални лидери.
Преди няколко седмици лидерът на групата на ПЕС в Европарламента Мартин Шулц заяви в София, че Еврокомисията прилага двойни стандарти и третира България несправедливо.
Но изглежда възмущението на Шулц го напусна веднага, след като самолетът му се отлепи от летище София, защото няма никакви данни да е протестирал остро в Брюксел срещу т.нар. двоен стандарт, наложен на България.
Нито един европейски политик не е в състояние да спечели изборите на българските си партньори. Ритуалните потупвания по рамото размекват тукашните лидери. Но какво общо има с това избирателят?