:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,862
Активни 711
Страници 23,765
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Привидно подреденият ни животец си е чист хаос

Екзотика е да се снимаш в добър български филм, казва актрисата Ана Пападопулу
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Ани Пападопулу
------------

Ана Пападопулу завършва НАТФИЗ през 2000 г. в класа на проф. Стефан Данаилов. През 1997 г. дебютира в Народния театър, в чиято трупа е до днес. Едни от ключовите й роли са в пиесите "Рибарят и неговата душа", "С любовта шега не бива", "Домът на Бернарда Алба". За изпълнението си във филма на Иглика Трифонова "Писмо до Америка" получава наградата за дебют на името на Невена Коканова. Участва в "Опашката на дявола", в телевизионния сериал "Патриархат", в "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде".

-----------



- Тези дни в Народния театър се състоя премиерата на "Дом за разбити сърца" с режисьор Възкресия Вихърова. Вас лично какво ви "разби" в пиесата на Бърнард Шоу?

- Изумително е, че един текст, писан в началото на миналия век, се оказва толкова адекватен днес. За пореден път се убеждавам, че по отношение на големите въпроси и теми нещата са си все същите. Самият Шоу определя пиесата си като "комедия в руски стил на английски теми". Иначе моята героиня Ели е момиче, което се лута между духовното и материалното. Познато, нали? На финала има много интересен обрат, но няма да издавам повече. Нека зрителите видят сами.

- Така е. Но зрителите като че предпочитат да ходят на забавни и по-лековати представления. Защо според вас?

- Права сте, за съжаление. На зрителите им се ще да забравят кои са, предпочитат да надянат маската и да се правят, че няма живот вътре в нас, че не съществуват други теми освен какво ядем и пием. След "Иванов", един много специален за мен спектакъл, съм виждала в очите на хората ужас от това, че са се сблъскали със себе си. Чехов по потресаващ начин успява да бръкне в теб, да ти направи дисекция. Написал е пиесата на 19 години, но тя говори за всичко, което може да се случи на един човек. Затова е страшна тази среща със себе си. Може би българският зрител трябва отново да бъде възпитан да гледа подобен тип спектакли.

- А и да гледа новите български филми, особено когато наистина са добри. Колко станаха наградите на "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", в който правите прекрасна роля?

- Филмът вече е на пазара в Берлин. Скоро ще имаме информация в кои още европейски държави ще се разпространява. До този момент 10 са държавите в Европа, включително и нашата, където филмът ще се върти. Той вече има 8 международни награди и 25 участия на международни фестивали. В България са го гледали досега над 18 хиляди души. Нали знаете, че се прожектира и в Дома на киното?

- А младата публика как реагира?

- Веднъж две 15-годишни момчета ме приближиха и ми казаха: "Благодарим ви. Дойдохме да ви кажем, че ние разбираме вашия филм". За мен това е най-големият комплимент.

- След "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" и "Дзифт" на режисьора Явор Гърдев все още ли смятате за екзотика снимането в български филм?

- Сега ме подсещате да кажа, че е много добра стратегия, че Китанов и продуцентите на "Дзифт" обединиха кампаниите на двата филма. А на въпроса ви: по-скоро е екзотика да се снимаш в добър български филм. Всъщност, ако се говори за екзотика, самото ни родно кино е екзотика. Освен че рядко се снима, много малко филми успяват да стигнат до нашия зрител. Българските филми не говорят на българските зрители. Едва напоследък се появиха - ето, "Дзифт" е огромно събитие, "Светът е голям..." Като че ли зрителят беше отблъснат от родното кино. Дори изглежда съзнателно беше отблъскван.

- Как си го обяснявате?

- За мене генералният проблем като зрител и после като актриса е още на сценарно ниво. Няма добри сценарии. Когато се появи такъв, ето че филмите се оказват събитие. Липсата на комуникативност на българските филми, неразбираемостта им, даже неадекватността им е основен проблем. И това трябва да се промени.

- Димитър Митовски ви покани да участвате в новия му филмов проект "Мисия Лондон" по романа на Алек Попов. Докъде стигнахте?

- Тепърва очаквайте развитие по този проект. Аз лично го очаквам с нетърпение, защото ролята ми там е много различна от досегашните.

- Защо решихте да се появите в "Денсинг старс" по bTV?

- С Аня Пенчева сме в една гримьорна. Веднъж тя сподели, че би искала двете заедно да направим един танц. Идеята ми допадна, защото никога преди не съм танцувала пред публика. Пък си беше симпатична закачка да излезем двете в шоуто. Казах й, че ако объркам стъпките, никога няма да си простя, но Аня ми даде самочувствие. Определено ми беше забавно, а и самият формат е замислен така, че да поражда положителни изживявания.

- Съдбата на филмовите ви героини неизбежно се свързва с емиграцията. В личен план стои ли такъв въпрос?

- За мен като родена през 1978 г. и непотискана от някакъв политически режим това не стои като проблем. Но тази тема не ми е чужда, защото все пак съм внучка на политемигрант. Дядо, на когото дължа фамилията си, беше гръцки политемигрант. Питате ме дали имам идея да емигрирам? Не, колкото и да е тежка ситуацията тук в момента. В най-голяма степен заради характера ми - не бих се откъснала от семейството си. Не на последно място, това, което правя като актриса, предпочитам да го правя тук. Ако един човек се чувства добре, ако не е застрашен, ако има база да се развива тук, трябва да остане. Народният театър е за мен мястото, където мога да се срещам с режисьори, които да ме изграждат все повече като актриса, а и като човек.

- Искате тук да отгледате сина си?

- Това е много сериозен въпрос. Не мисля, че бягството оттук би променило развитието на детето ми. Когато стане достатъчно голям, синът ми сам ще реши къде да се развива. Щом семейството му е тук в момента, той е щастлив тук и сега. Е, ако живеем в по-чист град и на по-чиста улица, ако не се предлагат пред почти всички училища свободно наркотици, може би ще ми бъде по-спокойно. Иначе съм разочарована от масовото обезверяване, от липсата на отговорност, на генерални приоритети в живота на хората. От това, че отвсякъде сме залети с негативизъм и агресия. Не може да има почти всеки ден битови убийства, не може да се страхуваш да излезеш и да се прибереш. Почти всички компютърни игри са с кръв и убийства, филмите също. Това е масово зомбиране на нашите деца. Знаете ли какво ме попита скоро синът ми, който сега е на 5 годинки ?

- Какво?

- Една вечер дойде при мен и ме попита защо има хора, които остават сами до края на живота си. Разказа ми за един дядо в отсрещния блок, който не можел да се справи сам с това, което вършел. Беше ми много трудно да му обясня. Може би първо трябва да възпитаваме у децата си чувството за съпричастност и отговорността, че живеем заобиколени от други хора.

Можете ли да си представите, че едно петгодишно дете реагира безкрайно остро на всеки кадър, където се случва нещо лошо! Освен че се плаши и сънува кошмари, синът ми заявява: "Това не е приятно за гледане", и изключва телевизора. Изумих се, когато преди година той сам си наложи цензура на всички детски филмчета с чудовища и убийства. Това беше много респектиращо за мен - като че в началото духът на всяко същество е чист, но светът, в който живеем, успява да ни накара да забравим тази чистота. Привидно подреденият ни животец си е чист хаос.

- В политическите игри напоследък "актьорските изпълнения" на ниво ли са?

- Интересен въпрос, наистина... Не трябваше ли много отдавна да се заговори за това какво яде българинът? Всички тези "ета" - добавки в храната, консервантите агресират допълнително децата ни. Това отдавна е доказано и се изумявам защо чак сега се заговори. Защо само единици знаят, че сме залети от една помия. Но това не би се променило с масово въстание, защото чрез насилие, вярвам, нищо не може да се роди. Нещата трябва да бъдат контролирани от много високо ниво.
22
6082
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
21 Февруари 2009 08:29
Най-после интервю с нормален и интелигентен човек.
21 Февруари 2009 09:05
генерални приоритети:на това му се вика употреба на българския език
чист хаос или на черни чистите кенефи е за предпочитане
чехов пише, че 95 % от хората нет ума
българските филми се пръкват от тестото на колективната ни мисловност и не ни остава нищо друго освен да имаме смелостта да си ги харесваме
21 Февруари 2009 10:03
Интересна личност - има хубав ум и умна душа.
Напълно права е за децата - те са от големите жертви на прехода. Държавата (наличните институции) няма време за тях, политиците - още по-малко.
Затова ТВ и рекламите, уличните агресори ги притискат.
---
Вижте 2те най-гледани детски предавания:
- По-по-най - пошло и примитивно
- Бон-бон - предаване за малки миски.
Сравнете с Balamory на BBC - едно истинско детско предаване, което насърчава доброто в децата.
Тук детска чалга, там - нещо, направено с ум и любов към децата.
21 Февруари 2009 10:08
Напълно права е за децата - те са от големите жертви на прехода. Държавата (наличните институции) няма време за тях, политиците - още по-малко.
Така е. Лошо! Докъде ни докараха! Още малко и ще поискат родителите да отделят време за децата си. Ужас!

_______________________
Блогът на Манрико
21 Февруари 2009 11:11
мило ани има древногръцка митология която я преподава живота и я наблюдава всевишния
21 Февруари 2009 14:25
Навремето се питахме - "Хубав ли е филмът, или съветцки"...
Чувам Сега децата да си мърморят - "Хубав ли е филма, или е американски"!
.
"Масова култура" за мен значи само едно - Масово затъпяване!
21 Февруари 2009 14:27
Бих искал по често да ни представяте такива интелегентни личности като актрисата Ани на която желая много творчески успехи.
21 Февруари 2009 16:33
Не мисля, че бягството оттук би променило развитието на детето ми. Когато стане достатъчно голям, синът ми сам ще реши къде да се развива.

Първо - никой не никого не гони, така че решение да се отиде в друга държава, град или дори фирма за работа си е добре премислено рационално решение със всичките си за и против. Да се нарича "бягство" издава вътрешна нагласа , че това е нещо недопустимо, грешно и опасно - изключително удобна позиция от типа "там недей отива - не е хубаво, защото е непознато". Или по-просто казано - страх от неизвестното. Пристъщо за нерешителните хора.
Второ - с риск да звуча менторски - но сънът Ви, госпожо НЕ може да решава нищо поне още 10-тина годинки. Дотогава ще попива точно това, което вие самата признавате в следващите изречения - мръсотия, наркотици, обезверяане и т.н. Вие не можете да го предпазите от усещането за околност - не ви е по силите, просто. Не можете да усмихнете хората, сред които той върви, не можете да почистите тротоара му, не можете да направите съучениците му щастливи. Колкото и голяма да е любовта Ви към него. Деликатен е въпросът, но поне до определена възраст децата напълно зависят от нас. И нашите решения. Пожелавам ви успех не само в любовта Ви към детето, но и в бъдещата правилност на решения, невинаги лесни, които ще ви предстои да вземате за него.
Иначе наистина поздравление за интелигентното интервю!
Успех!
21 Февруари 2009 20:32
Манрико,
не се опитвай да ехидничиш.
Ти помниш ли, че през 90-те съвсем свободно по улиците на най-видно място се продаваха порнографски вестници?
Седят лелки и чичовци на щайги и пред тях на кашони всевъзможна порнография и "нощен труд". И край тях минават деца всеки ден по няколко пъти.
--
Могат ли родителите да спрат това?
Не.
Това е работа на Държавата! И на общините.
Но това не интересуваше никой от великите Министър-председатели и великите им министри.
Т.е. липсваха елементарни добродетели у нашите "държавници".
Затова е логично днес:
- неженен актуален Премиер
- неженен бъдещ Премиер
Те си имат "приятелки"!
Възможно ли е това в САЩ? Във Франция?
Не.
---
ЕЛЕМЕНТАРНИ ПЪРВООСНОВНИ ДОБРОДЕТЕЛИ им липсват на СерГейчо и на Мачо Бойко!
21 Февруари 2009 20:42
неженен актуален Премиер

- неженен бъдещ Премиер

Мечтая си за деня в който това ще ми се струва актуален проблем за България.
Ако държавата ти е виновна за възпитанието на децата ти, не виждам как можеш да критикуваш ББ че все международното положение му е виновно че не може да си свърши работата.
21 Февруари 2009 21:56
Впечатлен съм, както от актьорската игра, така и от мисленето на Пападопулу.
21 Февруари 2009 22:56
"Дзифт" е гола вода, олицетворение на всичко тъпо в нашето кино.
"Светът е голям..." не съм го гледал, не мога да коментирам.
Ани Пападопуло е актриса, която има претенции за "интелектуалка", но те са с малко покритие. Вече съм забравил кой беше казал, че в живота можеш да поминеш с три книги, но трябва да прочетеш 3000, за да разбереш кои са тези три. Зазубрянето на три пиеси и повтарянето на клишета за "ужасяващата бездуховност" на нашето време не те превръща в интелектуалец. Още по-малко в такъв те превръща участието в "Денсинг старс" (заради "положителните изживявания" - плува ли корабче?). А историйката за самоконтролиращото се и самоналагащо си граници дете - да е живо и здраво - е просто умилително несъстоятелна. На четири години си наложило цензура по отношение на "чудовища и убийства" . Ако това е наистина вярно, то плаша се за него. Навремето аз, а и всички мои връстници, мечтаехме да сме нинджи, кунг-фу бойци, правехме си нунчако и всякакви други подръчни пребиващи ближния джаджи, дебнехме всяка серия на СТУДИО Х, именно за да погледаме кръвчица. Представям си само как щяхме да се радваме на трансформъри, компютърни игри с кръв и урина и какво ли още не.
Стига вече фалш и кухи фрази, г-жо Пападопуло. Светът е такъв, какъвто е. Всеки, като мине тридесетте, влиза във фазата "по мое време не беше така". Не претендирайте да сте нещо повече от това, което сте. Талантлив актьор, музикант или художник не означава непременно интелигент.
Бъдете здрава!

Редактирано от - шпек леки на 21/2/2009 г/ 22:58:04

21 Февруари 2009 23:07
.. поглъщаш ефтиния сандвич...
21 Февруари 2009 23:29
Иначе... актриса не може да си позволи да бъде глупава...
Ерго - неактриса...-
22 Февруари 2009 08:03
"А историйката за самоконтролиращото се и самоналагащо си граници дете - да е живо и здраво - е просто умилително несъстоятелна."
Е, що да е несъстоятелна, ако са налице причини - страх, кошмари, неприятни емоции? А и теоретично - дете на 5 години съвсем нормално проявява избирателност към игрите си, това е времето, в което се формира целенасоченост у него.
22 Февруари 2009 11:55
Хубаво интервю, размито малко с непреодолимото желание на Ана Пападопуло да се изживее пред публика в бозата наречена Денсинг старс. Положителните изживявания може да са единствено от хонорара за участие в този малък цирк. Една добра актриса трябва да може и да отказва, преди да е станала рекламно лице на "Дерони" например.
22 Февруари 2009 12:24
Мисловен тип , а времето за "матриал" в малко му иде още ... Дано не го похабим ... И детенцето си да не пуска , само да събира впечатления ... Животът ни не е цветна градинка ...

22 Февруари 2009 14:03

Редактирано от - bobongo на 22/2/2009 г/ 14:05:41

22 Февруари 2009 15:02
Дядо, на когото дължа фамилията си, беше гръцки политемигрант
Ах, как обичаме комуняги с гръцки фамилии...трябваше да си смениш фамилията, Ани.Човек потръпва от погнуса като види гръкоид да му ръси мозък.
22 Февруари 2009 21:25
Актриса, добра. Но по въпроса за "българското" кино напоследък... Из главите на родните творци трепкат странни и непоправими грешки и дали са наистина толкова неадекватни или умишлено грешат? Гледах въпросния "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" и знаете ли какво? Главният терой се ражда в 1975 год. и баба му на име Сладка никъде не може да намери... едно кило захар, та да омеси сладки за внучето.... И така, с една лъжа започва филмът, е как да му вярвам? Чужденците може и да му вярват, но нали българските филми са най-вече за българска публика? През 1975 захар имаше навсякъде, имаше "Тексим" и "Кореком" и България съвсем не беше "тъмно и убого място", както е представена във филма. Ама къде им е акълът на наште корифеи дето ги учат сегашните да правят такива скалъпени по чужди разбирания филми?
22 Февруари 2009 23:32
За съжаление не познавам никой от филмите и пиесите, в които е участвала Ани Пападопулу, но в интервюто казва много умни и верни неща. А иначе на външен вид малко прилича на Jennifer Connelly. Между другото, снимката, която СЕГА са праснали на статията, наистина не е хубава...
26 Февруари 2009 11:24
Шпече
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД