Мария Мургина падна с гръм и трясък от директорското кресло в Националната агенция за приходите (НАП). След шумното и бързо отстраняване на елегантната блондинка от възловия пост остава да витае едно голямо ЗАЩО? Дали управляващите, прокуратурата и ДАНС започват кръстоносен поход срещу данъчните престъпления и корупцията? Или едни мощни тъмни сили обявиха война на други, а началничката на НАП се оказа бушон, изгърмял от силата на сблъсъка?
Ако "Мистър Клийн" е подписал оставката на данъчен №1 от грижа за обществото и за да спрат злоупотребите в НАП, можем да очакваме нормалния в такива ситуации сценарий: силен обвинителен акт срещу бившата шефка, бързо правосъдие, арести и обвинения срещу други ключови фигури в НАП и накрая поемане на политическата отговорност за всичко това от финансовия министър Пламен Орешарски. Все пак той е принципал на данъчните. Всяко друго развитие на нещата, клонящо към потулване на скандала, ще означава само едно - не става дума за борба с мафията, а по-скоро за разчистване на сметки между олигарси.
През трите си години като директор Мургина не показа особен хъс да реже пипалата на престъпния октопод, който чрез политически поръчки и източване на ДДС задушаваше системата. Нещо повече - бившият данъчен №1 и нейният пряк началник Орешарски са пренебрегвали
куп сигнали за данъчни злоупотреби,
а чиновници, подавали сигналите, по разни причини са били отстранявани от НАП.
Въпросните данни за престъпления към фиска са многобройни. Техните автори са ги пращали първо до Мургина, после до Орешарски, а след това най-упоритите са сезирали прокуратурата и ДАНС. Сигналите изобилстват с имена и факти, изобличават престъпните схеми, замесените фирми, данъчни служители, политици и бизнесмени, които са участвали в източването от хазната на милиони левове. Съдбата на повечето от тези документи е еднаква - формална проверка и потулване на неудобните факти със знанието и съдействието на местните прокурори. Покрай оставката на Мургина нашумяха случаите в Силистра, Бургас, Добрич, Варна, Пловдив, но реално механизмът на прикриването работи успешно в цяла България. Ако Мургина, Орешарски и обвинител №1 Борис Велчев съберат само лично адресираните до тях сигнали, ще се види за какъв мащаб на злоупотребите става дума.
Но главните герои в описваните схеми се оказват недосегаеми - те продължават да прибират печалбите от фолк клубовете и хотелите си по морето, разхождат се на яхти с партийни вождове и са неизменни щедри спонсори на управляващите. Според НАП България е №1 в Европа по събираемост на ДДС, а според експертни доклади хазната губи по 1.5 - 2 млрд. лв. от укриване и източване на данъка. Как е възможно териториални директори на НАП в страната да са първи приятели с бизнесмените, които крадат ДДС, и това с години да не направи впечатление на Мургина? И защо в крайна сметка ДАНС отне на данъчната шефка достъпа на секретните документи на НАП и премиерът Станишев припряно я освободи, а на постовете си остават всички нейни десни ръце и всички висши чиновници, от които пряко зависят данъчните приходи?
Очевидно солидарен с Мургина, министър Орешарски призова всички, които "истерично говорят за източване, да подадат сигнали". Странен апел, защото точно "истерични" служители на НАП през последните 3 години са адресирали лично до него своите писма, разкриващи механизмите за ограбване на хазната и главните действащи лица. Ако Орешарски и Мургина бяха пресекли схемите, никой нямаше да препраща сигнала си до прокуратурата, ДАНС, че и да търси помощ от Брюксел. Обезкуражени кадри на НАП все повече търсят и подкрепата на медиите, като обясняват, че това е последната им надежда да бъдат чути от институциите. "Възмутен съм от безобразията, които се извършват в НАП, и с този сигнал до вас изразявам нежеланието си да се примиря с тях", пише до министъра един от "истеричните". Ще отрече ли Орешарски, че е отказвал да подписва командировъчните на служителите, които е трябвало да проверяват подадените сигналите из страната, както твърди бившият зам.-министър на финансите Георги Кадиев?
Многобройните сигнали за престъпни схеми под чадъра на НАП означават, че
в областта на ревизиите системата е много слаба,
а ръководството на приходната агенция носи пряка отговорност за това. Не може 1/3 от ревизиите на фирми да завършват без никакви допълнителни разкрития. Не може, както се случва в НАП-Варна, системата да допуска възстановяване на данъчен кредит в размер на милиони левове в рамките на 2-3 дни, без никаква сериозна проверка, и после да се окаже, че ДДС-то изобщо не е влизало в хазната. Не е чудно, че съдът не признава разкритията при ревизии на фирми, на които преди това данъчните на своя глава чрез формална проверка са върнали милиони левове ДДС. По всичко личи, че схемата - първо да се източи хазната, а след това да се гони Михаля, си работи все така успешно.
Голям скандал предизвика опитът на Мургина отпреди две години да централизира ревизионния процес и да сервира и хляба, и ножа в ръцете на петима шефове на ключовите дирекции "Обжалване и управление на изпълнението" (ОУИ), отговарящи за обжалването на ревизионните актове. Въпросните дами и господа реално са по-могъщи дори от началниците на 28-те териториални дирекции. Централизацията е хубаво нещо, но ако е имунизирана срещу злоупотреба с власт. Това е възможно само при отлично работеща информационна система, която прави селекцията на базата на ясни критерии. Мургина твърдеше, че подборът на фирми за ревизиране вече се прави не от хора, а от безстрастния компютър. Звучи чудесно, но действителността говори друго. Лотарийният принцип за селекция може и да работи безотказно, но после идват ревизорите, а те са хора, не машини. Добра селекция означава също бързо възстановяване на ДДС на изрядните и съсредоточаване на дългите проверки и ревизиите основно във фирмите измамници. Защо тогава коректни фирми чакат месеци да си получат данъчния кредити, а други се радват на експресно възстановяване?
Контролът очевидно издиша,
защото обществото така и не научи за някое голямо разкритие
или голям пробив на НАП при ревизиите на фирми, бизнесмени или политици през последните години. Уж се чакаха сериозни резултати от ревизиите на около 1800 души, които имат имущество, значително надхвърлящо доходите им, стартирали през м. г., но резултати досега не са обявени. Мрак се спусна над проверките за благосъстоянието на лидера на ДПС Ахмед Доган, на екслидера на СДС Пламен Юруков, на съветника в ДАНС Алексей Петров. Нищо не се чува за активно пазаруващата медии и други активи бивша шефка на тотото Ирена Кръстева. Така и не се разбра какво уловиха проверките на футболните клубове и на футболистите, които се подписвали под скромните 220 лв. заплата. Вместо резултати няколко седмици преди да хвърли оставката си, Мургина подхвърли тезата за падането на данъчната тайна.
Бившата данъчна шефка не успя и в друго - да внедри в пълния й блясък прословутата единна информационна система на НАП (която трябваше да е готова още през 2006 г.) Въпросната СУП - система за управление на приходите, работи недовършена, дава куп грешки и създава главоболия и на бирниците, и на данъкоплатците. Още не са внедрени модулите за осигуровките, което създава сериозни проблеми на гражданите и пенсионните фондове.
Преди седмици се провали конкурсът за довършването на новата сграда на НАП в София. Така окончателно отпадна шансът зданието да се строи със заем от Световната банка (и под неин контрол). Току-що разбрахме, че медийната владетелка Ирена Кръстева била готова да направи нова къща на данъчните, но ако получи четири имота на приходната агенция - все на изключително атрактивни места. Не се разбра обаче дали Мургина е взела отношение "за" или "против" анулирането на конкурса.
Бившата директорка на НАП правеше впечатление на много предпазлив човек,
никога не си позволи да се конфронтира публично
с никого и бе видимо предана на министър Орешарски. Всяко нейно действие и бездействие изглеждаха премерени и съгласувани с главата на МФ. Синхронът им пролича много на фона на скандал, разразил се кратко преди 3 години. Тогава се наложи да се облекчават борчове на данъкоплатец №1 за 2005 г. към хазната. Орешарски и Мургина с дружни усилия разсрочиха дълг от 18 млн. лв. на бившия собственик на "Кремиковци" Валентин Захариев - въпреки съпротивата на тогавашния зам.-министър на финансите Георги Кадиев, който твърдеше, че хазната губи милиони от жеста към бизнесмена.
В последните си месеци като шеф на НАП Мургина усилено лансираше пакет от мерки за борба със сивата икономика. Изглеждаше като човек, който е решил да направи реформи. Или да направи опит да започне на чисто. Странното е, че мерките на Мургина така и не се превърнаха в законодателни предложения, а и министърът на финансите на няколко пъти показа, че не стои зад тях. В пакета ставаше дума за даване на достъпа на данъчните до кредитните досиета на гражданите в банките, за задължително деклариране пред НАП на заеми и печалби от хазарт над 5000 лв., за ограничаване на кешовите разплащания и пр. - все неща, за които от години е ясно, че е крайно време да се случат.
А те не се случват, защото не само Мургина, но и управляващите начело с премиера Сергей Станишев през целия си мандат се правеха, че няма пробойни в НАП, че укриване на данъци и точене на бюджета в полза на партийни каси има само в речите на опозицията. Докато икономиката вървеше нагоре, реколтата от данъци бе висока и хазната преливаше от излишъци, темата "данъчни престъпления" бе лесна за пренебрегване. Но НАП вече не може да крие срамни тайни зад паравана на рекордни постъпления. Кризата поставя на жестоко изпитание бюджетните приходи и всеки лев е от значение. Пък и както се разбира, много служители на приходната агенция искат просто да си вършат съвестно работата, а не да изпълняват поръчки и да делят данъкоплатците на две групи - ВИП и редови.
Въпросът е дали управляващите и Темида са готови на истинска битка с данъчните престъпления и корупцията, или скандалът ще приключи със смяната на един много важен бушон, който изгърмя поради високото напрежение. Отговорът минава през още оставки, дела и присъди. Но засега няма причина за оптимизъм. Единственият резултат от шумния скандал, разпален от добре информирания депутат Яне Янев, е, че на мястото на озлочестената Мургина седна нейният досегашен заместник Красимир Стефанов. Други промени в НАП няма, макар Янев да твърди, че отстранената висша чиновничка е съгрешила в комбина с още много други "длъжностни лица". Политикът, защитен от имунитет, говори за 15 крупни бизнесмени - царе на данъчните измами, и за над 1000 бирници помагачи. Дори само 1% от това да е вярно, не е ясно защо още няма обвинени и съдебни дела.
|
|