Според ректорите забраната на реституцията е твърде закъсняла, тъй като тези терени отдавна са застроени. |
С новите текстове промяната на предназначението на сграда, в която има училище, университет, здравно или културно заведение ще става само след писменото съгласие на съответния министър. С влизането в сила на закона ще се спре прилагането на действащите устройствените планове в частите, в които има възстановена собственост върху обекти с посоченото обществено значение. В едногодишен срок от влизане в сила на изменените подробни устройствени планове държавата или общината ще могат да отчуждават съответните имоти или части от тях, предвижда още законът.
Промените бяха изготвени от работна група по личната поръка на премиера Сергей Станишев и след настояване на Съвета на ректорите. Новите текстове бяха готови в началото на ноември, но фактическото им внасяне в парламента бе десетина дни след убийството на студента по медицина Стоян Балтов пред незаконната дискотека "Амнезия". След трагичната случка и под натиска на протестиращите пред парламента управляващите доста експедитивно приеха новите текстове.
На практика в момента едва ли има държавен университет, който да не страда от претенции на бивши собственици не само в Студентския град, но и в центъра на София и по Черноморието. Около стотина са и делата за подобни претенции, които води БАН. Преди дни на дискусия за състоянието и бъдещето на Студентския град в София главният архитект на София Петър Диков призова държавата да започне процедури по отчуждаването на реституираните университетски имоти. По изчисления на общината става дума за около 80 декара. Преди два дни парламентът гласува създаването на анкетна комисия за Студентския град, която трябва провери всички реституционни сделки.
ПОЗИЦИЯ
При нас има 2 терена, за които е направена реституция, а за няколко други вече са взети всички решения и терените дори са застроени, заяви вчера ректорът на Техническия университет в София проф. Камен Веселинов. Според него "промените са много, много закъснели, но все пак е по-добре късно, отколкото никога". Решението за реституция в реални граници на практика доведе до ограбване на много имоти, коментира ректорът на ТУ-София.