Михаил Миков започна да търси подкрепа за тоталното подслушване, едва когато депутатите ограничиха правомощията на МВР. |
"Не бих приел вашата констатация, че неосъждането означава невиновност. Процесуално-следствените действия и бързото производство пред съда бяха значително затруднени от сложността на доказване", заяви Миков в отговор на питане на депутата от ДСБ Атанас Атанасов. Той поиска обяснение какви са били основанията на полицията да задържи почти 150 души, както и как е била установена вината им, след като впоследствие съдът оправда доста от арестуваните за хулиганство.
"Много често лицата, които са извършили определени противообществени прояви действат в съучастие, в тълпата, което силно затруднява доказването в рамките на производството", обясни Миков. По думите му от общо 148-те задържани на 14 януари 44 са били освободени след 24 часа, 26 са били оправдани от съда, 52-ма са глобени, а само един е оставен в ареста за няколко денонощия. "Вие може да споделяте всякакви съмнения тук, но тези хора (оправданите - бел. ред.) имат основание и право утре да съдят България и по вътрешното законодателство, и пред международните институции", контрира Атанасов. Междувременно адвокат Иван Груйкин съобщи пред "Сега", че преди две седмици е подал сигнал до главния прокурор във връзка с полицейското насилие пред НС.
БЕЗ РЪЦЕ
Министър Миков се оплака, че МВР е останало "без ръце" заради приетите в четвъртък промени в закона за електронните съобщения. Депутатите решиха съобщенията в интернет и телефонните разговори да се проследяват само при съмнение за тежки или компютърни престъпления. Достъпът до тази информация ще става само след разрешение от съда.
"МВР е блокирано, страх ме е да си помисля, че някакви лични мотиви могат да се намесят в един такъв въпрос", заяви Миков и се закани да запознае президента с проблема. Все пак той призна, че при неотложни случаи подчинените му могат да подслушват и следят в рамките на 24 часа, за което им трябва само заповед на министъра.