:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,648
Активни 725
Страници 15,551
За един ден 1,302,066

И ВСС най-после прозря защо се протакат делата

Дори да се изпълнят препоръките на съвета, процесите ще продължават да блокират, ако не се промени нагласата, че законите са врата в полето, през която минават само наивниците
Карикатура: Христо Комарницки
---
Да откриеш защо делата в България се бавят неоправдано и превръщат раздаването на справедливост в отказ от правосъдие, е все едно тепърва да установиш, че земята е кръгла и се върти. Всеки, който е присъствал поне на няколко дела, много бързо може да си направи изводите, че с правото на защита се злоупотребява, че има проблеми с призоваването, с експертизите и вещите лица, с взаимодействието между съда и другите държавни органи, че има слабости в работата на разследващите органи и на магистратите.

Висшият съдебен съвет, след 4 месеца проверки, най-сетне стигна до тези изводи, събра ги в доклад и предложи някакви мерки срещу тромавото правосъдие. Хубаво ще е, ако всичко това не остане само на хартия, а доведе до някакви резултати. И то не само по двайсетината "знаковите" дела, които ВСС провери, а по всички процеси. Защото, ако под светлината на медийното наблюдение по шумните дела се случват безобразия, то какво остава за тези, по които неизвестният човек Х очаква бързо и качествено правосъдие.



Какво откри специалната комисия



от ВСС по делата с "особен обществен интерес"?

Законодателството позволява недобросъвестните подсъдими и адвокати да блокират наказателния процес дори до изтичане на абсолютната давност за преследване на даденото престъпление. Осуетяването на правосъдието не може да бъде елемент от правото на защита.

Обвиняемите и подсъдимите най-често спекулират със здравословното си състояние и така си осигуряват многобройни отлагания. Това става съвсем законно, тъй като болнични листове и направления за пред съдебната власт могат да издават всички медицински лица и заведения. Освен това те са много трудни за проверка, защото отразяват моментното състояние за датата на процеса. И на адвокатите тези похвати не са чужди. Колкото и да го играят засегнати от разкритието...

Въпреки че законът не ограничава броя на защитниците, които могат да бъдат упълномощени, често се избира само един, на когото подсъдимият държи. Така неявяването му е достатъчна причина за отлагане. И се започва едно засипване на съда с молби, че адвокатът е зает по друго дело или има здравословни проблеми. А понякога просто го няма. Без причина. Глобите, които съдът налага - най-често 500 лева, не са достатъчно респектиращи. Плащат ги и продължават постарому.



Друг трик е смяната на защитници



И всеки нов, естествено, иска време, за да се запознае с делото.

Защитата често иска доказателствата си едно по едно, въпреки че са им били известни още в началото на процеса. И така протакат с месеци. Случва се и подсъдимият да поиска повторен разпит на свидетел, който да промени показанията си в негова полза, без това да направи особено впечатление на съда. Ако, за да не бави делото, прокурорът се откаже от свой свидетел, който не може да бъде открит, защитата продължава да държи на него. И си гарантира отлагане. Защото призоваването е друг ключов проблем в правосъдието ни. По правило хората не искат да сътрудничат на съдебната власт и се крият от призовкарите, които нямат правомощия да искат документ за самоличност. Като се прибави липсата на задължителна регистрация по местоживеене, повторенията в имената на улиците в големите градове и неточните адреси, това, че службите "Връчване на призовки и съдебни книжа" нямат достъп до ЕСГРАОН, и невинаги кметствата и МВР изпълняват стриктно исканията на съда, няма нужда от повече обяснения за неефективното призоваване.

Дори и всички да са здрави и редовно призовани, винаги си остава рискът някоя експертиза, която е ключова за делото, да не е готова, или още по-лошо - да не могат да се намерят вещи лица, които да я направят, или по някаква причина намерените да си направят отвод. ВСС констатира, че списъците с вещи лица са непрецизни и не се актуализират. Експертите, които изготвят качествени и навременни заключения, се поставят наравно с недобросъвестните. Годините не са порок, но голяма част от вещите лица са на преклонна възраст и отдавна са спрели да се интересуват от новостите в тяхната област. А заключенията им са достатъчни да обърнат процеса.

Специалната комисия на ВСС е открила още, че се случва органите на МВР или



въобще да не търсят дадено лице,



обявено за издирване, или да го правят съвсем формално. Съдебната охрана, която е към Министерството на правосъдието, също не си дава много зор. Случва се, когато се налага принудително довеждане, да не положат никакви усилия и да не изпълнят съдебното разпореждане. В такъв случай, дори магистратите да сигнализират ведомството на Миглена Тачева, почти като правило няма никаква реакция.

Подобна е ситуацията, когато нещата опрат до съдебна поръчка. Има страни в ЕС, при които изпълнението на поръчките (например за разпит на ключов свидетел или за връчване на призовка) се проточва с месеци, а понякога и с години и това стопира процеса.

Всички тези недостатъци се гарнират със слабостите на разследващите и магистратите. Нарушеното право на защита по време на досъдебното производство и други пропуски в обвинителния акт гарантират връщането му на прокуратурата и месеци забавяне. За това допринася както слабият контрол от страна на наблюдаващия прокурор върху действията на разследващите, така и фактът, че те самите често не изпълняват указанията му. Съдиите също не са безгрешни, макар и трудно да го признават. Понякога връщат делата, без да има законово основание за това. Това е и похват да се отърват от даден процес или поне максимално да отложат гледането му. Случва се необосновано да допускат доказателства само да се защитят присъдата им да падне на горна инстанция. А при сложни дела, за които е ясно, че ще продължат много време, невинаги се назначават резервни съдебни заседатели и съдии. "Резервите" са гаранция, че ако някой от титулярите не може да продължи участието си в процеса, те ще го заместят и няма да се налага делото да тръгва отначало. Основен принцип в наказателното право е неизменността на състава - той трябва да е един и същ от началото до края на делото.

Друг път заседанията се насрочват през неоправдано дълги срокове. А страните не се санкционират, ако не се явят без уважителна причина.



Какво предлага спецкомисията



По време на разследването и на съдебното производство на една инстанция адвокатите да имат право на не повече от 2 искания за отлагане по здравословни причини. При трети такъв случай те да са длъжни да посочат свой заместник или съдът да назначи служебен. Това ще се случва и ако защитниците са служебно ангажирани. Ако някой реши да сменя адвоката си, да може да го прави най-късно 5 дни преди насроченото заседание. В противен случай съдът може да назначи служебен. За това трябва да се промени НПК, според който замяната на един защитник с друг може да стане само по молба или със съгласието на обвиняемия. Тази промяна едва ли ще мине лесно, защото депутатите ще извадят аргумента за правото на защита.

ВСС предлага още при продължителни и упорити действия на страните за забавяне хода на делото съдията да има право да се произнесе с определение, че се злоупотребява с права. То ще бъде защитен аргумент на държавата при евентуален процес за бавно правосъдие в Страсбург.

Иска се още да се разширят правомощията на призовкарите. Те да могат да изискват документи за самоличност. Да се унифицират работното им облекло, легитимацията им, книжата за призоваване. Призовкарите да бъдат обучени, да се снабдят със съвременни средства за комуникация, достъп до интернет и карти на населените места и транспорт за спешни случаи.

Общините да конкретизират кадастралните планове и адресите на жилищните сгради. Да се въведе



задължителна регистрация по местоживеене



Да има служители в окръжните съдилища с достъп до ЕСГРАОН. Да се регламентира и кога МВР, съдебната полиция и общините трябва да съдействат на призовкарите.

Според спецкомисията с Министерството на здравеопазването трябва да се обсъдят мерки за контрола на медицинската документация по наказателните дела.

На вещите лица трябва да се плаща диференцирано в зависимост от сложността на експертизата, качеството и срочността на работата им. От списъците трябва да се заличават тези, които не изпълняват навреме задачите си или си правят отводи без причина. Предлага се и да се напише Закон за вещите лица.

ВСС препоръчва още стриктно да се спазва Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността. Според нея ако някой е в болнични, той е длъжен да се яви пред разследващите или органите на съдебната власт, освен ако в болничния лист изрично не е отбелязано, че заболяването не му позволява това.

Напомня се за чл. 405 от Закона за съдебната власт, който гласи, че неизпълнение на законово разпореждане на съдия, прокурор, следовател, държавен съдебен изпълнител или съдия по вписванията се наказва с глоба от 50 до 2000 лв.

Ако има забавяне на съдебните поръчки, магистратите трябва често да напомнят с писма на дирекция "Международно правно сътрудничество и европейски въпроси" на МП и международния отдел на ВКП.

Колкото до преодоляване на слабостите в работата на разследващите и магистратите, се предлага всеки месец на окръжно ниво те да заседават заедно и



да анализират причините за връщане на делата



Да има специални групи от разследващи, които да се занимават приоритетно с дела с особен обществен интерес. Заседанията да се насрочват през кратки периоди, а за сложните дела да се определят резервни дати, съдии и заседатели. Да се ползва законовата възможност за разпит на свидетели и вещи лица чрез видеоконференция или телефонна конференция. Съдебните шефове да осигуряват възможност за ползване на резервна зала за спешно разглеждане на дела.

Рецептата, която дава ВСС, не е никак сложна. Исканите законодателни корекции и мерки са дребни и лесни. Но отново се стига до волята за тях и до това какви лобита има при правенето на законите. След повечето промени в наказателните закони излиза, че те



обслужват престъпниците, а не жертвите



Дали заради обикновено депутатско недоглеждане, некадърност или защита на нечии интереси...

Винаги си остава и човешкият фактор. Защото каквито и подобрения да се направят в законите и правилата, те ще се изпълняват (и заобикалят) от същите хора, със същата съвест и същата нагласа към правосъдието. Те трябва да се променят. Иначе всичко ще си остане поредният кух безсмислен доклад.





---НА СПЕЦОТЧЕТ---

Досега ВСС провери делата срещу Маргините, Асен Друмев, бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров, Николай Методиев-Пилето, по аферата с източването на САПАРД. Фрапиращи злоупотреби с правото бяха открити по делото срещу Ивайло Дражев за катастрофа с жертва от 1998 г., което още не е приключило на първа инстанция. На отчет се вземат и нови процеси - например делото "Борилски".
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Болежките на Големия Маргин и на останалите подсъдими заедно с него превърнаха процеса срещу тях в медицински сериал и синоним на блокирано правосъдие.
1
1905
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
25 Февруари 2009 11:07
Рецептата, която дава ВСС, не е никак сложна. Исканите законодателни корекции и мерки са дребни и лесни.

Забелязал съм че всеки, който не иска да се промени нещо в съдебната система се захваща да обяснява защо трябвало да се променя закон или дори самата Конституция...
Защо ВСС да прави изключение? И защо вместо да ни обясняват защо законите били лоши не вземат мерки съдиите и особено прокурорите да започнат да прилагат сега съществуващите? Какво като ги променят - и те няма да бъдат спазвани... да не давам примери... "Всеки, който е присъствал поне на няколко дела, много бързо може да си направи изводите, че с правото на защита се злоупотребява"...

Редактирано от - Пламен Пенев на 25/2/2009 г/ 11:10:23

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД