:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,387
Активни 661
Страници 1,854
За един ден 1,302,066

Бизнесът не хареса новия родителски отпуск

Работодатели предлагат да се плаща извънредно на учителите
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Както и миналата година, Даниел Вълчев активно се включи в правенето на мартеници в час по "Домашен бит и техника". Този път министърът гостува на 38-о ОУ "Васил Априлов" в София.
Бизнесът е резервиран към предложението на МОН да се дава допълнителен отпуск от 8 часа годишно, в които родителят да се среща с класния или с директора на училището. Идеята на министър Даниел Вълчев е отпускът да се ползва почасово, но не повече от 2 часа за работен ден. Предвидените часове са за двамата родители и не зависят от броя на децата. В момента трудовото законодателство позволява 6 дни отпуск по семейни причини - брак, смъртен случай, кръводаряване. Платеният годишен отпуск пък е най-малко 20 работни дни.

Нямам нищо против да се дава родителски отпуск, но в рамките на предвидените сега дни, коментира за "Сега" председателят на БСК Божидар Данев. Според него България е от държавите с най-много почивни дни и с най-големи отпуски. Най-бедни сме, а най-много почиваме, заключи Данев. Шефът на компанията за набиране на персонал "Джоб Тайгър" Светлозар Петров пък коментира, че няма особен смисъл да се дава подобен отпуск, след като в задръстванията в София се губи поне още 1 час в пътуване. По-разумно е родителските срещи да се правят в извънработно време, а не в 15 часа следобед, както е сега, смята Петров. Според него е по-логично вместо 20 души да си пускат отпуска, за да отидат на родителска среща, 2-3 учители да работят извънредно и да получат съответното възнаграждение за това.



КОНТРОЛ

Регионалните инспекторати по образование ще проверяват изпълнението на националните програми, които се финансират от МОН, съобщи вчера министър Даниел Вълчев. За 13-те програми за средно образование правителството отпусна в четвъртък 233 млн. лв.
13
3263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
28 Февруари 2009 07:26
Отпускът /изключвам по болест/ е лично време. И никой не може да ти казва къде да идеш, какво да правиш /с изключение на жената! /. И обратното - няма деление на отпуск за училищни посещения, за риба, за вадене на документи. Всеки сам си решава. А дали ще иде НАЙ-ПОСЛЕ да види къде и изобщо учи ли детето му - това си е личен проблем.
Така че поредната рекламна идея на МОНстъра Вълчев си е поредния кьорфишек. Да се говори - иначе какво ще се сетят хората за чиновниците? Нищонеправене и много говорене - това е стратегията за оцеляване на тариката Вълчев.
28 Февруари 2009 08:02
за тези, които имат 20 минути препоръчвам да гледат изказването на един умен мъж за образованието http://ww.vbox7.com/play:d112fb4c
Ако срещнете Кен Робинсън поздравете го. Лек ден и не се сърдете на министъра-той толкова може..
28 Февруари 2009 08:56
Нормално е-бизнесът да иска да му работят повече мреме и да плаща по-малки надници...Противното е НЕнормално...
28 Февруари 2009 09:57
Даскала, невероятно one-man show на изключително сериозна и важна тема! Хиляди благодарности! За никого не е тайна, че нашата система е още доста далеч от признаването на многообразието от интелигентности, поради което умения и таланти на много деца не биват разпознати и развити, а и често заклеймени /"стигматизирани" във видеото/. "Обучаемите" придобиват самооценката на неудачници и или стават такива, или проявяват натрупалата се агресия /поради самооценката си/ по асоциален или деструктивен за самите тях начин. Но така е навсякъде, където общественото образование е фокусирано върху приема в университета, а това май е почти навсякъде по света. Това нямаше как да не доведе и до обезценяване на университетските дипломи и на самото академично образование в глобален мащаб. Нов тип образование ще е бъдещето; и при нас, в България е може би най-много назряла необходимостта от него. Бихме могли да използваме този си проблем и да го превърнем в наше предимство.
28 Февруари 2009 10:02
По-разумно е родителските срещи да се правят в извънработно време, а не в 15 часа следобед, както е сега, смята Петров

??? Никога, за целия си съзнателен живот, нито веднъж не съм чувала за обявена обща родителска среща в тези часове!!! С каква информация разполага г-н Петров?! Аз ли не съм добре информирана? Индивидуалните срещи се правят по двустранна уговорка, ако това е имал предвид.
28 Февруари 2009 11:24
Господин Петров има ли деца ученици? И ако има , дали знае, че те са ученици? А дали знае къде учат?
И така нататък... Очевидно , голяма част от представителите на така наречената ОБЩЕСТВЕНОСТ нямат представа как се провежда родителска среща, иначе г-н Петров щеше да знае, че на повечето родителски срещи присъстват почти всички учители преподаващи в даден клас. Нали трябва всеки преподавател да си разкрие гледната точка по отношение на дадено хлапе, индивидуалните качества на детето по съответния предмет и т.н.
Май трябва първо държавата да образова родителите и обществеността, да ги ограмоти що е образование, училище, учител, учителски труд, а след това да чакаме мнения и предложения по тези проблеми от обществото. Без тези неща излиза, че някой се готви да прави операция на сливиците без да е лекар, без да е изучавал анатомия и действието на антибиотиците и т.н.
ТОВА Е МАЙ ЗАБОЛЯВАНЕТО НА НАШАТА ДЪРЖАВА /не на хората, разбира се/.
28 Февруари 2009 11:45
Родителските срещи са в извънработно време. Но частника обикновено решава точно в 17.55 да изкара "нещо спешно, дето не може да изчака до утре сутрин", и така човек не може да си тръгне до 7-8 вечерта. И като има почти всяка вечер нещо спешно, а в останолото време има задръствания. И в крайна сметкак какво излиза? Да искаш отпуска 2 часа в извънработно време . Имам спомен как колежки са предуреждавали "че довечера ще им се наложи да си тръгнат НАВРЕМЕ", и шефовете съответно бръмчат "че не се мисли за фирмата". 'Бал съм ги БГ частниците!
28 Февруари 2009 12:42
Силно намаления платен отпуск през последните 20 години в България, за какво по-напред да стигне? Тъжното е, че държавата те задължава да свършиш някои неща, а не ти осигурява времето за тях. Примерно задължават те да ходиш няколко пъти до КАТ и да загубиш всеки път поне по половин ден, след някое дребно нарушение за паркиране например, но са акт и отнемане на талона. А такива "дребни" задължения държавата ги е нацвъкала много. Скоро изтича срока на документите за самоличност и ето ти още няколко дена от отпуската нахалост. Същото е и когато те задълважат да ходиш в работно време на родителски срещи както разбирам, че се предлага.
28 Февруари 2009 20:01
бе не незнам ама на тоя калпака мнооо му ходи.....като овчар е баш

...и те така те...
28 Февруари 2009 20:22
А пък много българи, преобладаващо млади и образовани, не харесват бизнеса. 1 000 000 са емигрирали. Взаимност на чувствата, такива ти ми работи.
01 Март 2009 07:29
"Според него е по-логично вместо 20 души да си пускат отпуска, за да отидат на родителска среща, 2-3 учители да работят извънредно и да получат съответното възнаграждение за това."
Бизнесът май няма деца-ученици. Не е наясно, че по всеки предмет децата имат отделни учители. И ако се интересуваш от проблемите на детето ти по математика, не може да се срещаш с учителя по биологжия например. Че това своеобразно дежурство на 2-3ма е приложимо в цеха, но не и в училището. И въобще - никакъв читав довод от бизнеса. Мислено за ситуацията и толкова...
01 Март 2009 09:46
Брей много работи тоз народ, няма време да иде на родителска среща. Като гледам ката ден имате по 15-16 часа свободни, да пишете по форуми, а за родителски срещи нямате време. Учителите пък се правят на господи, все ги няма в училище, все програмите им едни сложни такива, трябват уговорки, предоговорки. Като ти направи обаче детето няколко отсъствия или 1-2 двойки, хич и не им минава през ума да ти се обадят и да ти кажат. Като че ли още не е открит телефонът. После, когато стане късно, ехидно ти викат "вие не сте се интересували от детето си". Така че и родителите правят грешки, но и учителите имат много трески за дялане. Даже цели клони.
01 Март 2009 11:00
Родителските срещи са си чисто губи-време за всички участващи в тях - родители и учители. Винаги се повтаря едно и също - приказки без край за проблемни ученици, чиито родители ги няма и около 5-10 секунди време за децата, чиито родители са на родителската среща, в които родителите не научават нищо за децата си. През цялото време се говори за дисциплината, но пак за тези деца дето родителите им ги няма. Е, каква е ползата от родителските срещи - НУЛЕВА. Само дето на място се срещаме с такива уникални учителски екземпляри, че започваме повече да вярваме на децата си.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД